JUŻ W KIOSKU

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”

Miejska Biblioteka Publiczna

Od tych słów Marka Aureliusza zaczyna się powieść „Kryminalistka”Joanny Jodełki. Czy rzeczywiście tak jest? Prawda ukryta jest głęboko?...

Autorka wita czytelnika dosyć osobliwie. Odstręczająco. Opisem krwawej makabreski. Półnaga. Cała we krwi czy innej substancji. Zlepiona w brudnej pulpie na ławce parkowej. Zaprasza do swojego świata, który do tej pory niczym nie przypomniał jej obecnego stanu. Tak nas przekonuje Joanna Jodełka – polska autorka, pisze głównie kryminały; za swoją debiutancką powieść „Polichromia” nagrodzona w 2010 r. Nagrodą Wielkiego Kalibru. Autorka powieści: m.in. „Kamyk”, „Wariatka”, „2 miliony za Grunwald”.

„Kryminalistka” to historia Joanny, autorki kryminałów. Mężatki, sfrustrowanej i z poczuciem niesprawiedliwości w stosunku do swojego męża. Mówi w pierwszej osobie do czytelnika. Zwraca się do niego na „ty”. Pomiędzy opisami pełnymi cierpienia i załamania psychicznego pisarka zamieszcza w książce bardzo poetyckie opisy otoczenia. Trochę jakby z dwóch różnych biegunów... Co pewien czas zmienia się perspektywa głównego opowiadacza tej historii. Pojawia się narrator. Ktoś z zewnątrz. A już myśleliśmy, że znamy Joannę i wiemy, dokąd ucieka. Współczujemy... Napięcie narasta.

Joanna zabija i to zdradza już na samym początku historii. Zabija. Ucieka. Łamie zasady. Burzy swój bezpieczny świat. Wchodzi w układy dotąd nieznane. Miesza się w śledztwo policyjne i poznaje ludzi z półświatka. Nic nie jest takim, na jakie wygląda. A może wystarczy bacznie wszystko i wszystkich obserwować?

Książka wciągająca, w odpowiednim tempie, przystępna językowo. Z elementami thrillera psychologicznego.

„Kryminalistka” J. Jodełki dostępna jest w wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach przy ul. Kochanowskiego 5 oraz filii nr 6. Inne powieści tej autorki dostępne są w tej oraz pozostałych filiach MBP.

 

Monika Telka - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.