JUŻ W KIOSKU

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”

Miejska Biblioteka Publiczna

Od tych słów Marka Aureliusza zaczyna się powieść „Kryminalistka”Joanny Jodełki. Czy rzeczywiście tak jest? Prawda ukryta jest głęboko?...

Autorka wita czytelnika dosyć osobliwie. Odstręczająco. Opisem krwawej makabreski. Półnaga. Cała we krwi czy innej substancji. Zlepiona w brudnej pulpie na ławce parkowej. Zaprasza do swojego świata, który do tej pory niczym nie przypomniał jej obecnego stanu. Tak nas przekonuje Joanna Jodełka – polska autorka, pisze głównie kryminały; za swoją debiutancką powieść „Polichromia” nagrodzona w 2010 r. Nagrodą Wielkiego Kalibru. Autorka powieści: m.in. „Kamyk”, „Wariatka”, „2 miliony za Grunwald”.

„Kryminalistka” to historia Joanny, autorki kryminałów. Mężatki, sfrustrowanej i z poczuciem niesprawiedliwości w stosunku do swojego męża. Mówi w pierwszej osobie do czytelnika. Zwraca się do niego na „ty”. Pomiędzy opisami pełnymi cierpienia i załamania psychicznego pisarka zamieszcza w książce bardzo poetyckie opisy otoczenia. Trochę jakby z dwóch różnych biegunów... Co pewien czas zmienia się perspektywa głównego opowiadacza tej historii. Pojawia się narrator. Ktoś z zewnątrz. A już myśleliśmy, że znamy Joannę i wiemy, dokąd ucieka. Współczujemy... Napięcie narasta.

Joanna zabija i to zdradza już na samym początku historii. Zabija. Ucieka. Łamie zasady. Burzy swój bezpieczny świat. Wchodzi w układy dotąd nieznane. Miesza się w śledztwo policyjne i poznaje ludzi z półświatka. Nic nie jest takim, na jakie wygląda. A może wystarczy bacznie wszystko i wszystkich obserwować?

Książka wciągająca, w odpowiednim tempie, przystępna językowo. Z elementami thrillera psychologicznego.

„Kryminalistka” J. Jodełki dostępna jest w wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach przy ul. Kochanowskiego 5 oraz filii nr 6. Inne powieści tej autorki dostępne są w tej oraz pozostałych filiach MBP.

 

Monika Telka - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tureckie opowieści w bibliotece

2021-10-18

Tureckie opowieści w bibliotece

Już w najbliższy piątek, 22 października, w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej wybrzmi głos muezzina, poczujecie zapach Bosforu i magię meczetu. Jednym słowem nadchodzi flirt z Turcją. Na podróżnicze spotkanie zaprasza nasza redakcyjna koleżanka
Prezydencka akceptacja

2021-10-18

Prezydencka akceptacja

Ciężko pracują, aby mieć satysfakcję z tego, co robią oraz cieszyć się z uznaniowego aplauzu. Niemałym wysiłkiem, wyobraźnią, znajomością folkloru i ukochaniem swojej małej Ojczyzny, wykazała się wiceprezes starachowickiego UTW Anna Tokarska planując wystawienie na scenie Parku Kultury „ Świętokrzyskiego Pikniku” . Gotowy projekt został przedłożony Urzędowi Miasta, który to urząd nie tylko go zaakceptował, ale także dofinansował.
Ekologicznie w Adamowie

2021-10-18

Ekologicznie w Adamowie

Ekologiczna szkoła to taka, która rozumie, inspiruje, otacza opieką i prowadzi do sukcesu. Taka jest właśnie Szkoła Podstawowa w Adamowie, a powyższą zasadę rozumieją jej pracownicy.
To już dziś. Park Kultury zaprasza

2021-10-16

To już dziś. Park Kultury zaprasza

Nagrody MBP rozdane

2021-10-17

Nagrody MBP rozdane

Nagrody dla najlepszych graczy rozdane. Miejska Biblioteka Publiczna przyznała nagrody zwycięzcom konkursu związanego z grą Cosmicam, opartą na twórczości Stanisława Lema.  
Z wycieczką w Dolinie kłodzkiej

2021-10-16

Z wycieczką w Dolinie kłodzkiej

Pierwszy miesiąc nauki młodzież Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 zakończył relaksem.Uczniowie klas 3 rt wraz z klasą 2 TR kształcąca się w zawodzie technik reklamy pojechali na trzydniową wycieczką do Doliny Kłodzkiej.
Zakochaj się w szóstce

2021-10-15

Zakochaj się w szóstce

Pod takim hasłem już po raz trzeci Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 6 w Starachowicach zorganizowała piknik, podczas którego zbierano fundusze na „Strefę relaksu” w placówce.
Spotkali się w bibliotece

2021-10-13

Spotkali się w bibliotece

To był pierwszy dzień kalendarzowej jesieni. Świat za oknem roztańczył się kolorami, a oni zasiadali w przytulnym wnętrzu biblioteki "Nad Skałą" (Staszica 5). Rozmawiali o książkach, których motywem przewodnim były Chiny.
Rozpoczął się Nowy Rok Kulturalny

2021-10-13

Rozpoczął się Nowy Rok Kulturalny

Nowy rok Kulturalny to przede wszystkim nowy sezon artystyczny dla miasta Starachowice. Podczas uroczystego rozpoczęcia sala widowiskowa Parku Kultury wybrzmiała życzeniami dalszych sukcesów i chęci do prowadzenia mieszkańców artystycznymi szlakami muzyki, obrazu i teatru.