JUŻ W KIOSKU

Elżbieta Dzikowska zawitała do Starachowic

2021-06-30 16:00:02

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podróżniczka, sinolog, dziennikarka, kobieta na wiecznym gigancie, która pieprz i wanilię zamieniła na groch z kapustą - Elżbieta Dzikowska mówi, że najpierw trzeba poznać Polskę, a potem latać w świat.

Aneta Marciniak

Mój przewodnicki nos mówi dokładnie to samo.

Spotkanie, które odbyło się we wtorek, 29 czerwca, było jak powiew wielkiego świata. Na kilkadziesiąt minut scena Amfiteatru Parku Miejskiego stała się mapą podróżniczych szlaków, na której brakowało tylko Tony'ego Halika, tej jego fizycznej obecności, bo duchem był na pewno.

Zgromadzeni w Parku Miejskim mieszkańcy Starachowic mieli niepowtarzalną okazję nie tylko usłyszeć historie z podróży, ale przede wszystkim mogli zamienić słówko ze  znaną dotychczas z książek i ekranu podróżniczką. Elżbieta Dzikowska odpowiadała chętnie, cierpliwie również pozowała do zdjęć (skorzystaliśmy skwapliwie)  i rozdawała autografy.

Tłem tego niezwykłego spotkania była wystawa zdjęć przedstawiających piękno w różnym wydaniu i z różnych stron świata. Szczególnie interesującym dla słuchaczy było plemię Mursi (Etiopia), czyli kobiety z talerzami w ustach. Samookaleczenie polega tu na nacięciu dolnej wargi, zrobienie otworu, który jest wciąż powiększany, usunięciu dwóch dolnych jedynek i włożeniu tam krążka, który z czasem osiąga średnicę 20 centymetrów. Opowiadana ze swadą, przez Elżbietę Dzikowską, historia nieraz była przerywana wybuchami śmiechu, tak jak wtedy, gdy wyliczała ile kosztuje etiopska żona. Cztery do sześciu krów za jedną żonę, im bogatszy mężczyzna, tym większe możliwości małżeńskie.

Czy podróżniczka tego kalibru wraca do miejsc, w których była?

- Nie ma czasu na to, by wszędzie wracać. Tyle jest przecież miejsc do zobaczenia - mówi Elżbieta Dzikowska, ale dodaje jednocześnie, że najczęściej w swoim życiu bywa w Bieszczadach. Kocha Ustrzyki Górne, w jednym z pensjonatów ma nawet swój pokój z przepięknym widokiem na Przełęcz Caryńską. Troszkę na przekór temu,co mówi przyznaje się do wielokrotnych podróży do Peru, Machu Picchu, Meksyku czy Chin.

- Ni hao proszę państwa  - wita się z publicznością i przyznaje, że Chiny darzy wielką estymą, z wykształcenia jest bowiem sinologiem. - Zwiedziłam kawał świata, ale najpiękniejszym dla mnie miejscem jest Polska - dodaje i otrzymuje moc gorących braw.

Przez wiele lat, bo dwadzieścia, Elżbieta Dzikowska prowadzi z Tonym Halikiem program "Pieprz i Wanilia", ponad trzysta odcinków i osiemnaście milionów widzów - w tamtym czasie dla wielu widzów było to jedyne okno na świat, a Ela i Tony byli najlepszymi przewodnikami po świecie. Dziś, ta niezwykła kobieta, tworzy cykl "Groch i kapusta czyli podróżuj po Polsce".

Jeszcze jedno wyróżniło to spotkanie spośród innych. Nikt nie ma wątpliwości, że Elżbieta Dzikowska przetarła podróżnicze szlaki, razem z Tonym Halikiem byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do dawnej stolicy państwa Inków, Vilcabamby i pierwszymi ludźmi na świecie, którzy udokumentowali filmem to miejsce (przypomnijmy, że był to rok 1976). I nawet, gdyby zechciała "gwiazdorzyć", to pewnie każdy by zrozumiał, ale... nie zechciała. To fantastyczna, ciepła, sympatyczna kobieta, którą cieszył fakt, że wciąż jest rozpoznawalna, że ludzie chcą pamiętać o jej ukochanym Tonym i wracają w rozmowach do ich wspólnych programów.  Nie celebryta, a wielka osobowość, która wręczała nagrody uczestnikom konkursu na najlepszą stylizację, z filuternym uśmiechem opowiadała o strachu przed lataniem, różnicach w związkach i osobnej podróży poślubnej z pierwszym mężem. Nikomu nie odmówiła zdjęcia, autografu i chwili rozmowy.

Spotkanie poprowadziła dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek Piwarska.

 

(aneta)

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Małgorzata Zatorska

Małgorzata Zatorska

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Aneta Marciniak

Małgorzata Zatorska

Małgorzata Zatorska

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.