JUŻ W KIOSKU

Dzisiaj w Betlejem

2021-12-23 17:00:00

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Betlejem... w tym słowie zamyka się cała historia stworzenia. Nie trzeba jednak odwiedzać dalekich ziem, by poczuć klimat. Właściwie, to całkiem niedaleko Starachowic... w gminie Wąchock... jest takie miejsce, w którym zatrzymał się czas.

fot. Aneta Marciniak

Przypominamy jeden z najlepiej czytanych tekstów... Był rok 2019...

Jedziemy. Ulice i pobocza toną w śniegu, bo minionej nocy grudzień przyniósł nadzieję na białe święta. Szukamy kogoś, kto mógłby nam opowiedzieć skąd za miedzą…Betlejem.

– Młodą dziewczyną byłam jak mój teść opowiadał o tym bardzo biednym wtedy miejscu i chatkach krytych strzechą – opowiada GAZECIE Marianna Derlatka, 87- letnia mieszkanka wioski.

– Ksiądz, który przyszedł wtedy z kolędą, popatrzył po okolicy i powiedział, że biednie tu bardzo, dobrzy ludzie, ale biedni, jak wtedy w Betlejem. A skoro tak, to może niech tu takie nasze Betlejem będzie – wspomina pani Marianna.

I tak też się stało. Wiele lat później o. Tadeusz Ziomek, również podczas kolędy, nawiązując do tej nazwy w rozmowie z parafianami powiedział: – Skoro macie tu Betlejem, to będziecie mieć i Nazaret – śmieje się Marianna Derlatka. I od tamtego czasu droga prowadząca do Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi to Nazaret właśnie.

Pani Marianna jest najstarszą mieszkanką tego miejsca, pewnie jako jedna z ostatnich pamięta te okolice jeszcze nie do końca zamieszkałe. Tu spędziła swoje całe swoje życie, tu wciąż mieszka i kilka razy dziennie, wyglądając przez kuchenne okno, patrzy na Stajenkę.

Całoroczna Stajenka Betlejemska – inicjatywa radnego Edwarda Lipca, stoi na wprost domu naszej rozmówczyni i cieszy oko zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

– To będzie jakieś pięć lat jak powstała – mówi pani Marianna. – Trzy lata już nie żyje mój mąż, a na pewno brał udział w jej budowie i jeszcze koło niej chodził – dodaje.

Stajenka jest nową atrakcją Betlejem, nie mogło jej rzecz jasna zabraknąć w tym, nawiązującym nazwą do wydarzeń biblijnych, miejscu. A pani Marianna jest jej opiekunką, dba o świeże sianko, myje figury, dostarcza kwiaty.

– Kilka dni temu przygotowaliśmy już Stajenkę do Świąt – mówi. – Zresztą każdy z mieszkańców pomaga przy jej utrzymaniu…

W każdą Wigilię odbywa się przy Stajence uroczystość, w której uczestniczą zwykle wszyscy mieszkańcy. Gdy zaczyna zmierzchać, trwa cudowne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, w domach Betlejem i okolic gasną światła. Słychać śnieg skrzypiący pod stopami zmierzających na wigilijną mszę świętą, którą odprawia się tego wieczoru przy Betlejemskiej Stajence.

A potem, kiedy już wszyscy siedzą przy stołach, łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy, otwierają prezenty, w tej niewielkiej drewnianej stajence leżący na sianku Chleb Życia czeka na… wiosnę, na kolorowy, zielony, pachnący maj…

– Zapraszamy na Majówki – zachęca pani Marianna i żegna nas roześmiana stojąc przy bramie pod ośnieżoną czapą drzew. Taki gościnny, dobry duch Betlejem.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.