JUŻ W KIOSKU

Dzisiaj w Betlejem

2021-12-23 17:00:00

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Betlejem... w tym słowie zamyka się cała historia stworzenia. Nie trzeba jednak odwiedzać dalekich ziem, by poczuć klimat. Właściwie, to całkiem niedaleko Starachowic... w gminie Wąchock... jest takie miejsce, w którym zatrzymał się czas.

fot. Aneta Marciniak

Przypominamy jeden z najlepiej czytanych tekstów... Był rok 2019...

Jedziemy. Ulice i pobocza toną w śniegu, bo minionej nocy grudzień przyniósł nadzieję na białe święta. Szukamy kogoś, kto mógłby nam opowiedzieć skąd za miedzą…Betlejem.

– Młodą dziewczyną byłam jak mój teść opowiadał o tym bardzo biednym wtedy miejscu i chatkach krytych strzechą – opowiada GAZECIE Marianna Derlatka, 87- letnia mieszkanka wioski.

– Ksiądz, który przyszedł wtedy z kolędą, popatrzył po okolicy i powiedział, że biednie tu bardzo, dobrzy ludzie, ale biedni, jak wtedy w Betlejem. A skoro tak, to może niech tu takie nasze Betlejem będzie – wspomina pani Marianna.

I tak też się stało. Wiele lat później o. Tadeusz Ziomek, również podczas kolędy, nawiązując do tej nazwy w rozmowie z parafianami powiedział: – Skoro macie tu Betlejem, to będziecie mieć i Nazaret – śmieje się Marianna Derlatka. I od tamtego czasu droga prowadząca do Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi to Nazaret właśnie.

Pani Marianna jest najstarszą mieszkanką tego miejsca, pewnie jako jedna z ostatnich pamięta te okolice jeszcze nie do końca zamieszkałe. Tu spędziła swoje całe swoje życie, tu wciąż mieszka i kilka razy dziennie, wyglądając przez kuchenne okno, patrzy na Stajenkę.

Całoroczna Stajenka Betlejemska – inicjatywa radnego Edwarda Lipca, stoi na wprost domu naszej rozmówczyni i cieszy oko zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

– To będzie jakieś pięć lat jak powstała – mówi pani Marianna. – Trzy lata już nie żyje mój mąż, a na pewno brał udział w jej budowie i jeszcze koło niej chodził – dodaje.

Stajenka jest nową atrakcją Betlejem, nie mogło jej rzecz jasna zabraknąć w tym, nawiązującym nazwą do wydarzeń biblijnych, miejscu. A pani Marianna jest jej opiekunką, dba o świeże sianko, myje figury, dostarcza kwiaty.

– Kilka dni temu przygotowaliśmy już Stajenkę do Świąt – mówi. – Zresztą każdy z mieszkańców pomaga przy jej utrzymaniu…

W każdą Wigilię odbywa się przy Stajence uroczystość, w której uczestniczą zwykle wszyscy mieszkańcy. Gdy zaczyna zmierzchać, trwa cudowne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, w domach Betlejem i okolic gasną światła. Słychać śnieg skrzypiący pod stopami zmierzających na wigilijną mszę świętą, którą odprawia się tego wieczoru przy Betlejemskiej Stajence.

A potem, kiedy już wszyscy siedzą przy stołach, łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy, otwierają prezenty, w tej niewielkiej drewnianej stajence leżący na sianku Chleb Życia czeka na… wiosnę, na kolorowy, zielony, pachnący maj…

– Zapraszamy na Majówki – zachęca pani Marianna i żegna nas roześmiana stojąc przy bramie pod ośnieżoną czapą drzew. Taki gościnny, dobry duch Betlejem.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tajemnica Piotrowego Pola

2021-11-21

Tajemnica Piotrowego Pola

Skojarzenie właściwie wszyscy mamy jedno - opuszczona wioska i wojenny cmentarz. Co i kiedy się tam wydarzyło? Dlaczego dziś przemykają tu jedynie dusze zmarłych? 
Początek dała jej łza

2021-11-20

Początek dała jej łza

Iłży rzecz jasna, chociaż tak naprawdę, raczej o Izłżę chodziło. Konia z rzędem temu, kto sobie języka nie łamie na tejże, a nie daj Bóg zamawiać taksówkę do Izłży po takiej na przykład sylwestrowej imprezie. Strach się bać, gdzie ów kierowca by zajechał. Ok, dopiero XVI wiek przynosi nam tę swojską Iłżę, którą znamy dziś.
O kapliczce w Kaplicy

2021-11-19

O kapliczce w Kaplicy

Kaplica, wieś, która wyznaczała granicę między kluczami biskupimi - kunowskim i iłżeckim. W XIX wieku znajdowały się na tym terenie dwie osady: leśna należąca do zakładów starachowickich oraz włościańska z 1 domem i 5 mieszkańcami. Dziś to miejsce zupełnie opustoszałe, bezludne - włości Katarzyny, co świętą została.
Lubianka - nasza Amazonka

2021-11-13

Lubianka - nasza Amazonka

Niewątpliwie największą, najdłuższą i najważniejszą rzeką przepływającą przez powiat starachowicki jest rzeka Kamienna. Tętno regionu, serce powiatu, ale przecież nie jedyne.
Kaci Kielecczyzny

2021-11-14

Kaci Kielecczyzny

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - płonęły domy, stodoły, zabijano całe rodziny, palono ludzi żywcem... Kto był za to odpowiedzialny?
Jędrusie wciąż żywi

2021-11-08

Jędrusie wciąż żywi

Im dłużej będzie żyła pamięć o partyzantach, tym dłużej oni sami będą żyli. Nawet, jeśli żadnego już z nami, tu  na ziemi nie będzie. W tym roku, 5 września, odszedł ostatni żyjący partyzant oddziału "Jędrusiów", Mieczysław Korczak.
Przesądy, Anna Jantar i ucho igielne - zapraszamy do Sandomierza

2021-11-07

Przesądy, Anna Jantar i ucho igielne - zapraszamy do Sandomierza

Jest takie miejsce w Sandomierzu, które jeszcze nie tak dawno ukryte było przed oczami czy to mieszkańców, czy turystów. Południowa nawa, tuż pod chórem, katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny - obraz pod wiele mówiącym tytułem: Mord dziecka chrześcijańskiego.
Krwawa plama, konne widmo i siła modlitwy

2021-11-05

Krwawa plama, konne widmo i siła modlitwy

Witajcie w najpiękniejszym polskim zamku. No dobrze, może w jednym z najpiękniejszych, bo ilu turystów tyle też i gustów - tak czy inaczej rezydencja to robi wrażenie. Powiada się, ze to jeden z najlepiej zachowanych obiektów architektury renesansowej w Europie. O czym mowa? O zamku w Baranowie Sandomierskim.
Wierzbnik w klimacie jidysz

2021-11-06

Wierzbnik w klimacie jidysz

To był piękny, słoneczny dzień. W taki dzień mogą zdarzyć się tylko najpiękniejsze rzeczy, niestety nie tym razem. 27 października 1942 roku na wierzbnickim rynku dokonano selekcji, ktoś uznał, że ma prawo szafowania życiem i śmiercią. Wtedy też zapadał decyzja, kto przeżyje, a kto nie.