JUŻ W KIOSKU

Dzisiaj w Betlejem

2021-12-23 17:00:00

Ocena:

1/5 | 1 głosów

Betlejem... w tym słowie zamyka się cała historia stworzenia. Nie trzeba jednak odwiedzać dalekich ziem, by poczuć klimat. Właściwie, to całkiem niedaleko Starachowic... w gminie Wąchock... jest takie miejsce, w którym zatrzymał się czas.

fot. Aneta Marciniak

Przypominamy jeden z najlepiej czytanych tekstów... Był rok 2019...

Jedziemy. Ulice i pobocza toną w śniegu, bo minionej nocy grudzień przyniósł nadzieję na białe święta. Szukamy kogoś, kto mógłby nam opowiedzieć skąd za miedzą…Betlejem.

– Młodą dziewczyną byłam jak mój teść opowiadał o tym bardzo biednym wtedy miejscu i chatkach krytych strzechą – opowiada GAZECIE Marianna Derlatka, 87- letnia mieszkanka wioski.

– Ksiądz, który przyszedł wtedy z kolędą, popatrzył po okolicy i powiedział, że biednie tu bardzo, dobrzy ludzie, ale biedni, jak wtedy w Betlejem. A skoro tak, to może niech tu takie nasze Betlejem będzie – wspomina pani Marianna.

I tak też się stało. Wiele lat później o. Tadeusz Ziomek, również podczas kolędy, nawiązując do tej nazwy w rozmowie z parafianami powiedział: – Skoro macie tu Betlejem, to będziecie mieć i Nazaret – śmieje się Marianna Derlatka. I od tamtego czasu droga prowadząca do Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi to Nazaret właśnie.

Pani Marianna jest najstarszą mieszkanką tego miejsca, pewnie jako jedna z ostatnich pamięta te okolice jeszcze nie do końca zamieszkałe. Tu spędziła swoje całe swoje życie, tu wciąż mieszka i kilka razy dziennie, wyglądając przez kuchenne okno, patrzy na Stajenkę.

Całoroczna Stajenka Betlejemska – inicjatywa radnego Edwarda Lipca, stoi na wprost domu naszej rozmówczyni i cieszy oko zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych.

– To będzie jakieś pięć lat jak powstała – mówi pani Marianna. – Trzy lata już nie żyje mój mąż, a na pewno brał udział w jej budowie i jeszcze koło niej chodził – dodaje.

Stajenka jest nową atrakcją Betlejem, nie mogło jej rzecz jasna zabraknąć w tym, nawiązującym nazwą do wydarzeń biblijnych, miejscu. A pani Marianna jest jej opiekunką, dba o świeże sianko, myje figury, dostarcza kwiaty.

– Kilka dni temu przygotowaliśmy już Stajenkę do Świąt – mówi. – Zresztą każdy z mieszkańców pomaga przy jej utrzymaniu…

W każdą Wigilię odbywa się przy Stajence uroczystość, w której uczestniczą zwykle wszyscy mieszkańcy. Gdy zaczyna zmierzchać, trwa cudowne oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, w domach Betlejem i okolic gasną światła. Słychać śnieg skrzypiący pod stopami zmierzających na wigilijną mszę świętą, którą odprawia się tego wieczoru przy Betlejemskiej Stajence.

A potem, kiedy już wszyscy siedzą przy stołach, łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy, otwierają prezenty, w tej niewielkiej drewnianej stajence leżący na sianku Chleb Życia czeka na… wiosnę, na kolorowy, zielony, pachnący maj…

– Zapraszamy na Majówki – zachęca pani Marianna i żegna nas roześmiana stojąc przy bramie pod ośnieżoną czapą drzew. Taki gościnny, dobry duch Betlejem.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kęsy czasu

2022-07-02

Kęsy czasu

Babom łydki bieleją w podkasanych spódnicach Ziemia pęka nadzieją rodzi się południca...
Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

2022-06-24

Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry - tak prezentuje się aplikacja mobilna Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne. zrealizowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Głównym PTTK, Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.
Legendy i opowieści niezwykłe

2022-06-12

Legendy i opowieści niezwykłe

Zwiedzać można różnie. Ja najbardziej lubię wędrować ścieżkami legend i baśni, i taki właśnie pomysł mam na dzisiejsze spotkanie z Wami. Zapraszam zatem na zawichojską ziemię.
Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

2022-06-03

Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

Bodzentyn, miasto, które odwiedzaliśmy wielokrotnie i tylko od czasu do czasu podawałam Wam co smakowitsze kąski. Przyszedł czas, żeby z Bodzentyna zrobić danie główne i zaproponować to miasto na wiosenno letnią wycieczkę. Gwarantuję przewodnickim słowem, że nie będziecie zawiedzeni, szczególnie jeśli przynajmniej część trasy przejdziecie pieszo lub przejedziecie rowerem.  A zatem do rzeczy...
O czym szumią szydłowskie śliwki

2022-05-20

O czym szumią szydłowskie śliwki

Rozległe bory, dziki zwierz, strachy i poczwary szkaradne, pośród tego wszystkiego najgroźniejsza postać, zbój Szydłem zwany. Chłop na schwał, silny jak tur, mocny jak dąb, z brodą czarną jak smoła... Dzieci się nim straszy, dziewczynom młodym obiecuje - nie od dziś wiadomo, że za niegrzecznymi chłopcami panny oczy gubią.
Masz ochotę się przejść?

2022-05-06

Masz ochotę się przejść?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dołączył do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Na chętnych czeka 30 - kilometrowa wędrówka. Szczegóły na plakacie. UWAGA: Żeby wziąć udział w spacerze NIE trzeba być członkiem PTTK.
Na peryferiach boskiego ogródka

2022-05-06

Na peryferiach boskiego ogródka

Odeszli. Ona i on. Zostały tylko westchnienia ścian. Marznie chałupa bez ognia w piecu i wypatruje wiosny. I płacze, bo nie ma już serca. A był kiedyś sufit dla kogoś niebem, które właśnie spadło. Nikt nie przesunie garnka na piecu, nie zmiecie okruchów ze stołu, nie pomodli do świętego obrazu... Puste domy tęsknią, porzucona kapota udaje, że ktoś ją jeszcze założy, sukienka powoli traci nadzieję.
Nowe ścieżki w Świętokrzyskim Parku Narodowym

2022-05-08

Nowe ścieżki w Świętokrzyskim Parku Narodowym

Uwaga Turyści. 1 maja Świętokrzyski Park Narodowy otworzył nowe ścieżki edukacyjne, a to oznacza, że szykują Wam się nowe miejsca do zwiedzania i relaksowania w przyjemnych okolicznościach przyrody.
Przerwany sen księcia

2022-04-29

Przerwany sen księcia

Cóż może powiedzieć miejsce opuszczone nawet przez słowa... ? Może tylko tyle, że było tym, o czym śniły pokolenia... Dziś hula tu wiatr i tylko gdzieniegdzie, jakby przypadkiem, zaskrzypią drzwi ruszone ręką hrabiny, a smuga światła padnie na zdobne sztukaterie. Może, gdy zapadnie zmrok znów zjadą się tu goście z okolicznych włości... Zarżą konie, zaszeleszczą suknie, zabrzmi muzyka, a książę poprowadzi do tańca...
Ej! Nocny Rajd Emeryka za pasem

2022-04-21

Ej! Nocny Rajd Emeryka za pasem

Już za chwilę, za momencik, gdy zapadnie zmrok i zmierzch miękką kołdrą otuli ziemię, a wszystkie grzeczne ludzie pójdą spać, na szlak wyjdzie podróżnicze tałatajstwo.