Ocena:
5/5 | 1 głosów
Nie jesteśmy, by spożywać urok świata, ale po to, by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skałę złotą - pisał Konstanty Ildefons Gałczyński, a ja na ów cytat natykam się w gazecie Budujemy Samochody (r. 67 bodajże) i postanawiam pójść tropem pań w czasach, w których dorastała moja mama. A zatem...
W trosce o warunki pracy kobiet
O kobietach piosenki śpiewano, przed nimi na kolana padano, z poezją do serc pukano, ale dbano także o bardziej prozaiczne potrzeby. Zdaniem mym było to zdecydowanie ważniejsze, niż zaspokojenie potrzeb duchowych, gdyż w zdrowym kręgosłupie dobre samopoczucie (coś o tym niestety już wiem).
I tak gazeta Budujemy Samochody informowała, że dla kobiet zatrudnionych w Fabryce Samochodów Ciężarowych na stanowiskach pracy siedzącej, zostanie zakupionych około tysiąca krzesełek. Natomiast dla tych, których praca wymaga pozycji stojącej, zakładowa służba zdrowia wyraziła swoje poparcie na zakup pończoch elastycznych. Dopingiem dla tych działań było wystąpienie kierownika pracowni psychologiczno - socjologicznej magistra A. Kołodziejczyka.
Czy do zakupu doszło i czy panie podziękowały, tego nie wiem. Ale kto wie, może Wy wiecie i podpowiecie.
...
Czym zajmowały się panie, którym przyszło żyć w tamtych czasach? No na pewno się nie nudziły.
Otóż, jak czytamy w BS, Ośrodek Praktyczna Pani przy WSS (Wojewódzka Spółdzielnia Spożywców) w Starachowicach przygotował na lato 1967 roku dla swych klientek sporo atrakcyjnych konkursów i pokazów, jakże nieocenionych w wykształceniu każdej pani domu. Każda z nich mogła skorzystać z ofert różnych poradni.
I tak:
Poradnia żywieniowa oferowała zajęcia pn. Racjonalne śniadania i kolacje dla ciężko pracującego lub Smaczne potrawy z kuchni innych narodów.
Poradnia odzieżowa zapraszała na zajęcia: Już od rana jestem ubrana, Wszystko uszyjesz mając maszynę w domu, Szyjemy praktyczne podomki.
W Poradni dziewiarskiej panie mogły nabyć umiejętności na zajęciach: Robimy ręcznie piękne rzeczy z anilany.
Było też coś z zakresu prac domowych, np. Jakie warzywa i jak pielęgnować w ogródku.
Coś dla siebie? Proszę bardzo. Poradnia kosmetyczno - fryzjerska oferowała spotkania tematyczne: Uroda na co dzień, Czeszę się sama, Wymowa oczu czy pielęgnacja włosów latem.
Ośrodek Praktyczna Pani mieścił się przy ulicy Marszałkowskiej, nad restauracją Hutnianka. Wszystkie te akcje były bezpłatne, dziennikarz ukrywający się pod (n) liczył, że panie tłumnie z zajęć korzystać będą. Czy tak jednak było?
Jedna z naszych Czytelniczek podpowiada mi, że w Praktycznej Pani mieścił się magiel, fryzjer, wypożyczalnia naczyń (z tego sama korzystała przy organizacji własnego wesela).
...
W jednym z wydań Budujemy Samochody znajduję zobowiązania produkcyjne, jakie kobiety podejmowały na cześć swojego święta.
Kobiety zatrudnione przy wykonywaniu rdzeni głowicy X50.09.02 w Odlewni Żeliwa zobowiązywały się wyeliminować braki (z winy rdzeni)
Koło Ligi Kobiet wydział D8 zobowiązuje się uporządkować po godzinach pracy skwerki obok wydziału
Pracownice wydziału D3 wykonają m.in około 20 sztuk rdzeni ponad normę, przesieją 90 ton mułu koksowego i zwiększą wydajność na oczyszczalni o 5%
Pracownice Sekcji Gospodarczej odnowią 70 skrzyń żelaznych na odpadki i pomalują krawężniki przy ulicach na terenie FSC
Hm. Tak sobie myślę, ze to chyba jednak żart.
...
Praca to jedno, a nauka?
Starachowickie dziewczęta mogły się uczyć w Szkole Przysposobienia Zawodowego. W prasie pojawia się ogłoszenie, że placówka przyjmie 70 panienek, które będą się mogły kształcić w zakresie krawiectwa i gospodarstwa domowego.
Dobra perspektywa?
...
Na zakończenie wiersz - przedruk z Budujemy Samochody, bez autora.
O KOBIECIE (rymem częstochowskim)
Opowiemy wam w sekrecie
coś, co chyba mało kto wie -
trochę prawdy o kobiecie
Przypomnimy Wam Panowie.
Że to ona,
właśnie ona,
którą za płeć słabszą macie
dziś zrównana, uprawniana
Z Wami razem przy warsztacie,
przy produkcji, na naradzie,
choć nie każdy ją dostrzega
wszędzie swój wysiłek kładzie
ba, czasami Was ubiega...
Kiedy wasze do poduszki
udręczone przylgną głowy,
dla niej garnki i pieluszki
cykl rozpoczynają nowy.
Więcej ona nieugięta
spraw niż włosów ma na głowie
by w powszedni dzień czy święto
męskiej było lżej połowie.
Gdzie po ziemi sięgnąć okiem
taki już porządek wszędzie,
lecz od dziś niech z każdym rokiem
"babkom" przy Was lepiej będzie.
...

2023-05-27
I podjechała dorożka w pełnym galopie
I rozległ się świst bata... Larum podniosła straż ogniowa... Panowie spod Staromiejskiej zgłupieli. Wsiadać na koń czy piechotą wracać?
2023-05-21
Z pamiętnika pewnego księdza
Przybył ze Śląska, by objąć probostwo w Wierzbniku. Patriota o gorącym sercu, wielkich ideałach, ambitny i twardy - jak ziemia, z której się wywodzi. O kim mowa? O księdzu Dominiku Ściskale.
2023-05-01
Święto Pracy w Polsce Ludowej. Pamiętacie?
Nie są to czasy, które ja pamiętam, ale nie przeszkodzi mi to zerknąć tu i tam, by na łamach gazety przypomnieć, jak Święto Pracy obchodzono w Starachowicach i co wtedy miało miejsce. Pomocą mi będzie nieoceniona gazeta zakładowa "Budujemy samochody".
2023-04-22
Ciekawostki z Budujemy Samochody
Lata 50 i 60 ubiegłego wieku, to prawdziwa kopalnia ciekawostek. O tym, co się działo w Starachowicach, gdzie odpoczywano i gdzie chodzono... zapraszamy do lektury.
2023-04-08
Chemik burmistrzem
Małe, zapyziałe miasteczko, położone niemal w środku puszczy na dzikiej świętokrzyskiej ziemi... Mieścina zaniedbana, brudna i przeludniona. Zatopiona w szarej brei beznadziei wciąż nie mogła się zdecydować, czy jest miastem, czy wsią. W tych to mało ciekawych okolicznościach w fotelu burmistrza zasiada Władysław Miernik, inżynier chemik, który wyższe wykształcenie zdobywa na uczelniach carskiej Rosji.
2023-04-02
Z życia wierzbnickiego burmistrza - Józef Jedynak
Oto Józef Jedynak - człowiek, który jedynie przez pół roku sprawował urząd burmistrza, ale coś mi mówiło, że drzemie w tej historii nieco więcej. I nie myliłam się. Nasz bohater to czar i wdzięk, który łamał serca dam, ale także wojskowa kariera.
2023-04-01
Powróćmy do Laskowskich
W poprzednim numerze zajęliśmy się rodziną burmistrza Antoniego. Dwóch jego synów pozostawiło po sobie pewien niedosyt, co poruszyło żyłkę śledczą i stało się. Do szybszego zajęcia się sprawą sprowokowała mnie także pewna telefoniczna rozmowa. Do rzeczy jednak...
2023-03-24
Ciekawostki z "Budujemy Samochody"
Codzienność fabryki oraz Starachowic, ulotne chwile, które przywrócimy na naszych łamach. Może to będą także Wasze wspomnienia?
2023-03-19
Ciekawostki z archiwum Fabryki Samochodów Ciężarowych
Wśród wszystkich dokumentów z bogatego archiwum Aleksandra Pawelca część jest niemal w strzępach. Sporo pracy kosztowało mnie nie tylko zabezpieczenie tych pożółkłych stron, ale również połączenie tego w całość. Dziś oddaję Wam Teczkę 36, czyli tytułowe to i owo. Miłej lektury.
2023-03-24