JUŻ W KIOSKU

Dyskutowali o kobietach

2022-03-05 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Tym razem zasiedli do reportażu i pod czujnym okiem Aldony Bałtowskiej Jagieła rozprawiali o kobietach. Podstawą dyskusji była książka Kate Moore pt. „The Radium Girls. Mroczna historia promiennych kobiet Ameryki”.

 - Książkę tę można by uzupełnić o kolejny podtytuł: o morderstwach w branży radowej w latach 20. XX wieku. Utwór powstał w celu ocalenia od zapomnienia młodych kobiet, które zapadły na chorobę popromienną pracując w Radium Dial. Zajmowały się tam malowaniem cyferblatów zegarków farbą, której składnikiem był rad. Wielki popyt na świecące w ciemności zegarki powodował ich produkcję na ogromną skalę. Oprócz zegarków po pewnym czasie lśniły pracujące przy tym dziewczęta, przed którymi ukrywano fakt, że powodujący lśnienie składnik farby jest śmiertelnie niebezpieczny - mówi Aldona.

Poruszający był opis batalii w sądzie o uzyskanie odszkodowania i środków na leczenie objawów choroby popromiennej, którą toczyła piątka dzielnych kobiet. Ich ciała wprost rozpadały się, jednak oprócz ciała bolała także psychika, bowiem część społeczeństwa podejrzewała uknuty spisek w celu wyłudzenia pieniędzy od pracodawcy. Temat promiennych kobiet nie był dotąd w Polsce znany, jednak niektórzy twórcy - np. H. Mankell, K. Vonnegut - nawiązali do przeżyć promiennych dziewcząt w swych utworach. Istnieją także sztuki teatralne, piosenki oraz film, poruszające te wydarzenia. Pod wpływem dyskusji o książce klubowicze nawiązali do współcześnie nam znanych przykładów wyzysku pracowników, zwłaszcza w krajach azjatyckich.

Utwór ten bardzo poruszył czytelników, uzyskał 9,7 pkt. w skali 10 punktowej. Rozmowom na tak przygnębiające tematy towarzyszył słodki poczęstunek oraz ciepłe napoje.

Kolejne spotkanie 17 marca, a wybrane lektury to „Wiara” Anny Kańtoch oraz „Pokój bez widoku” Grzegorza Gortata. Wciąż zapraszamy chętnych do członkostwa w klubie. To nic nie kosztuje.

Aldona Bałtowska-Jagieła
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".