JUŻ W KIOSKU

Dyskutowali o Dzikim Zachodzie

2022-01-06 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jest w Starachowicach grupa ludzi, których nie trzeba zachęcać do dyskusji, to członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki filii nr 6 w Starachowicach. Pod czujnym okiem Aldony Bałtowskiej Jagieły czytają, a potem dzielą się spostrzeżeniami. Oto, czym zajmowali się na ostatnim spotkaniu starego roku.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

Świąteczno - sylwestrowy nastrój sprzyjał wszystkim członkom DKK. 30 grudnia czytelnicy tworzący klub spotkali się w celu podyskutowania na temat wybranej lektury. „Syn” Philippa Meyera przeniósł wszystkich do Teksasu, surowej, niebezpiecznej i przepięknej krainy, pełnej stad bizonów, Indian, Meksykanów i białych, przelewających swą krew w niekończących się waśniach. Poznaliśmy losy jednej z wielkich rodzin na przestrzeni około 150 lat, narodziny jej fortuny po odkryciu złóż ropy naftowej i ogrom dramatów z tym związanych.

Autor w tej sadze, a nawet swoistym reportażu, oddał głos trojgu bohaterom, członkom rodziny McCulloughów, ukazując przy okazji, że Teksas nie jest krajem dla ludzi słabych i wrażliwych. Klubowicze ustalili, że głównym bohaterem tego monumentalnego utworu jest właśnie Teksas, zaś obraz Dzikiego Zachodu znany z powieści Karola Maya nijak się ma do realiów przedstawionych przez Meyera.

Książka uzyskała wyjątkowo wysoka ocenę, było to 9,75 pkt. w skali 10 -punktowej.

Przy ciepłym blasku świec, smakowitym słodkim poczęstunku i kawie oraz herbatce padło wiele życzeń radości i szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku 2022. Kolejne spotkanie 20 stycznia, a wybrana lektura to „Rok królika” Joanny Bator. Kto chce, może dołączyć.

Prezentami zakończyli rok dyskusji także młodzi czytelnicy. Uczestnicy Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki otrzymali plecaki. Będzie w czym nosić te wszystkie nowości, które zmierzają w stronę "Plastusia".

Zaczytana "Zielona" zachęca młodzież do udziału w spotkaniach klubu, Magda Mroczek (bibliotekarz z pasji, powołania i zakochania w literaturze) zaprasza.

Aldona Bałtowska-Jagieła - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej, filia nr 6 Nad Skałą
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmarła Anna Księska

2023-02-07

Zmarła Anna Księska

Anna Księska zmarła w wieku 90 lat. W latach 1983 - 90 była dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.