JUŻ W KIOSKU

Dyskutowali o Dzikim Zachodzie

2022-01-06 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jest w Starachowicach grupa ludzi, których nie trzeba zachęcać do dyskusji, to członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki filii nr 6 w Starachowicach. Pod czujnym okiem Aldony Bałtowskiej Jagieły czytają, a potem dzielą się spostrzeżeniami. Oto, czym zajmowali się na ostatnim spotkaniu starego roku.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

Świąteczno - sylwestrowy nastrój sprzyjał wszystkim członkom DKK. 30 grudnia czytelnicy tworzący klub spotkali się w celu podyskutowania na temat wybranej lektury. „Syn” Philippa Meyera przeniósł wszystkich do Teksasu, surowej, niebezpiecznej i przepięknej krainy, pełnej stad bizonów, Indian, Meksykanów i białych, przelewających swą krew w niekończących się waśniach. Poznaliśmy losy jednej z wielkich rodzin na przestrzeni około 150 lat, narodziny jej fortuny po odkryciu złóż ropy naftowej i ogrom dramatów z tym związanych.

Autor w tej sadze, a nawet swoistym reportażu, oddał głos trojgu bohaterom, członkom rodziny McCulloughów, ukazując przy okazji, że Teksas nie jest krajem dla ludzi słabych i wrażliwych. Klubowicze ustalili, że głównym bohaterem tego monumentalnego utworu jest właśnie Teksas, zaś obraz Dzikiego Zachodu znany z powieści Karola Maya nijak się ma do realiów przedstawionych przez Meyera.

Książka uzyskała wyjątkowo wysoka ocenę, było to 9,75 pkt. w skali 10 -punktowej.

Przy ciepłym blasku świec, smakowitym słodkim poczęstunku i kawie oraz herbatce padło wiele życzeń radości i szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku 2022. Kolejne spotkanie 20 stycznia, a wybrana lektura to „Rok królika” Joanny Bator. Kto chce, może dołączyć.

Prezentami zakończyli rok dyskusji także młodzi czytelnicy. Uczestnicy Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki otrzymali plecaki. Będzie w czym nosić te wszystkie nowości, które zmierzają w stronę "Plastusia".

Zaczytana "Zielona" zachęca młodzież do udziału w spotkaniach klubu, Magda Mroczek (bibliotekarz z pasji, powołania i zakochania w literaturze) zaprasza.

Aldona Bałtowska-Jagieła - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej, filia nr 6 Nad Skałą
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Podróż w przeszłość

2022-01-26

Podróż w przeszłość

W 2014 roku w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znalazło się 137 negatywów autorstwa Stanisława Lipki,jednego z najlepszych fotografów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

2022-01-24

Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

Wyzwolenie Starachowic nie dokonało się samo, udział w tym wydarzeniu mieli żołnierze Armii Czerwonej - 3 armii gwardii I Frontu Ukraińskiego - stało się to 17 stycznia 1945 roku. Dziś nie ma już tej ulicy, a i w pamięci mieszkańców ta data zdaje się nie istnieć. Dodajmy, ze nie u wszystkich.
Jasełka u seniorów

2022-01-23

Jasełka u seniorów

O tym, jak ważna jest współpraca młodzieży z seniorami pisaliśmy wielokrotnie. To łączenie doświadczenia z młodością musi dawać dobre rezultaty i tak też się dzieje. Przekonali się o tym seniorzy stowarzyszenia " Złota Majówka" i grupa artystyczna "Kameleon" działająca przy OSiW OHP.
Ruszyli śladami powstańców styczniowych

2022-01-22

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

Rok 1863 to rok znamienny - wybucha wtedy Powstanie Styczniowe, ale już kilkanaście miesięcy wcześniej Ziemia świętokrzyska była miejscem szeregu manifestacji patriotycznych, które odbywały się spontanicznie w kościołach po zakończonych mszach. Na terenie Guberni Radomskiej, bo tam wówczas należy Ziemia Świętokrzyska, stacjonuje niemal 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.