JUŻ W KIOSKU

Duże zainteresowanie 7. Legendą STARa

2021-08-21 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Już ponad setka pojazdów zgłoszona została na 7. Legendę STARa -zlot pojazdów zabytkowych organizowany przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, starachowickiej delegatury Kieleckiego Automobilklubu oraz kieleckiego Stowarzyszenia SHL Historia i Fakty. Wśród uczestników jest m.in. najstarszy jeżdżący w Polsce STAR tj. STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej.

źródło: Powiat Starachowicki

Impreza z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników motoryzacji. Do tegorocznej edycji zgłoszono jak dotąd 104 pojazdy, w tym 61 samochodów osobowych, 16 motocykli i 27 samochodów cieżąrowych, w tym aż 24 STAR-y.

Najstarszy zgłoszony STAR to jednocześnie najstarszy jeżdżący STAR w Polsce – STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej. Na liście mamy też STARy: 25, 660, 266, 244 i 744. Dominują samochody służące w wojsku z ciekawym wyposażeniem. Są to wozy dowodzenia, sale operacyjne, łaźnie polowe a nawet trenażer armata.

Gwiazdą tegorocznego zlotu będzie STAR 21 w wersji wywrotka, odtworzony przez kolekcjonera z okolic Warszawy.

W kategorii pojazdów osobowych najstarszy dotąd uczestnik pochodzi z 1934 r. To samochód marki Austin. Mamy też Citroena BL 11 z 1956 oraz Warszawę M20 z 1958 r.

Wśród motocykli najstarsze to IŻ i Csepel z 1955 r. Jest także WFM z 1956 r.

Z ciekawostek możemy zdradzić, że wśród zgłoszonych pojazdów są również dwa STARy 266 (w wersji pożarniczej i ciężarówka), które zostały zgłoszone przez Polaków mieszkających w USA, i które w następnym roku wezmą udział w wyprawie z Florydy na Alaskę, w ramach projektu „STARem 266 po USA”. Ich udział w tegorocznej Legendzie jest symboliczny, a w roku przyszłym to właśnie one rozpoczną 8. Legendę STARa, jadąc pod logiem naszej imprezy przez USA.

Z uwagi na duże zainteresowanie uczestników, 25 sierpnia br. nastąpi ostateczne zamknięcie listy startowej 7 Legendy STARa. W tym roku nie będzie już możliwości zgłoszenia się na imprezę w dniu jej otwarcia. Niezdecydowanych zachęcamy więc do podjęcia szybkiej decyzji.

Przypominamy, że rejestracja prowadzona elektronicznie jest za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie: www.legendastara.pl

Co ?Gdzie? kiedy?

Piątek, 27 sierpnia - Legenda STARa będzie gościnnie na pikniku militarnym, organizowanym przez Fundację Promocji miasta stołecznego Warszawa przy współpracy z 1.Warszawską Brygadą Pancerną i aprobacie Dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w warszawskiej dzielnicy Wesoła.

Sobota, 28 sierpnia

09:00 – rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 110:00 – otwarcie zlotu

10:15 – start rajdu na orientację

12:00 – próba wolnej jazdy przed Starostwem Powiatowym w Starachowicach

14:00 – przejazd do Wąchocka - teren nad zalewem od ul. Towarowej / rozstrzygnięcie konkursu superretro / jazdy terenowe / piknik

19:00 – Festiwal Blues pod Piecem w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1

Niedziela, 29 sierpnia

10:00 – Mirzec, parking centralny /próba czasowa na ul. Langiewicza

12:00 – Przejazd przez miasto

13:00 – Targowisko Miejskie w Starachowicach / próby sprawnościowe- slalom hamowanie

15:00 – wręczenie nagród, zakończenie zlotu.

Podczas imprezy przeprowadzone zostaną także konkursy:

  • superretro
  • elegancji,
  • superbajer.

Nowością tegorocznej edycji będzie wyróżnienie - SUPER STARa - dla najlepiej zachowanego i najlepiej utrzymanego STARa, który zjawi się na 7. Legendzie.Tytuł przyznawany będzie przez grono obecnych na zlocie kierowców naszej kultowej marki. O wyborze zdecyduje więc sama „STAR-owska brać”.

/Aktualności Powiatowe/

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wąwóz w Radkowicach zabezpieczony

2021-11-26

Wąwóz w Radkowicach zabezpieczony

Zakończyły się prace związane z przebudową drogi powiatowej Radkowice – Szerzawy. Wąwóz lessowy w Radkowicach jest już zabezpieczony.
Zwolnij i jedź bezpiecznie

2021-11-25

Zwolnij i jedź bezpiecznie

Kolejne radarowe wyświetlacze prędkości pojawiły się przy drogach powiatowych. Urządzenia znajdują się przy ulicy Radomskiej w Wąchocku oraz Iłżeckiej w Starachowicach, mobilizując kierowców do jazdy z odpowiednią prędkością.
Podsumowanie trzeciego roku pracy Zarządu Powiatu

2021-11-22

Podsumowanie trzeciego roku pracy Zarządu Powiatu

Sprzedaż starego szpitala, pozyskiwanie środków na inwestycje, poprawa bezpieczeństwa na drogach, remont i termomodernizacja Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, walka z COVID – 19 i troska o zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług medycznych – tak wyglądał ostatni rok pracy Zarządu Powiatu w Starachowicach.
Sesja Rady Powiatu - porządek obrad

2021-10-27

Sesja Rady Powiatu - porządek obrad

28 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbędzie się XXXIII sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/transmisja_na_zywo/857/rada-powiatu-starachowickiego.htm.
Podglądali dobre praktyki

2021-10-26

Podglądali dobre praktyki

Przedstawiciele gmin i powiatów  z północnej części województwa świętokrzyskiego wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Nowego Sącza i Muszyny, będącym kontynuacją cyklu spotkań, organizowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, w sprawie kierunków rozwoju sieci dróg rowerowych.
Odznaczenia dla pedagogów

2021-10-19

Odznaczenia dla pedagogów

Medale, krzyże zasługi, nagrody starosty i prezydenta trafiły w tym roku do blisko 60 nauczycieli i pracowników oświaty z miejskich i powiatowych placówek z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczyste obchody święta nauczycieli odbyły się 18 października br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z udziałem władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich, a także Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. 
Droga powiatowa w Krynkach już po remoncie

2021-10-14

Droga powiatowa w Krynkach już po remoncie

Nowa nawierzchnia, pobocza, zjazdy na posesje oraz zmodernizowany system odwodnienia – tak wygląda wyremontowany 850 m odcinek ulicy Górnej na drodze powiatowej w Krynkach (gm. Brody). 13 października br. odbyło się oficjalne otwarcie drogi z udziałem władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, ku zadowoleniu mieszkańców. 
Powiat rozwiązał problem mieszkańców gminy Pawłów

2021-10-10

Powiat rozwiązał problem mieszkańców gminy Pawłów

Po osuwisku przy moście w Wieloborowicach (gm. Pawłów) nie ma już śladu. Powiat samodzielnie sfinansował naprawę skarpy wraz z rowem przy drodze powiatowej nr 0603T, które zostały zniszczone po intensywnych opadach deszczu. Kosztowało to prawie 90 tys. zł. W całości były to środki z budżetu powiatu. 
Konsultacje społeczne nowego programu unijnego w Powiecie Starachowickim

2021-10-08

Konsultacje społeczne nowego programu unijnego w Powiecie Starachowickim

Trwają konsultacje społeczne projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. 5 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także samorządów i organizacji w powiecie starachowickim.