Ocena:
5/5 | 1 głosów
Stare wydania na półkach to czyjeś życie. Ktoś kiedyś te książki ukochał, nosił w plecaku, poplamił kawą i płakał nad ostatnim rozdziałem - mogły zostać wyrzucone i zapomniane, a jednak zyskały nowe życie. W stodole na końcu świata, pod skrzydłami Kogutów. O czym w ogóle mowa?
O Domu Spokojnej Książki w Rżuchowie.
Sześciometrowy regał po brzegi wypełniony książkami, kanapa, fotele i atmosfera - tak w mocnym skrócie można opisać to miejsca. My do niego jeszcze wrócimy w kolejnych wydaniach - Piotr i Monika Kogutowie zgodzili się bowiem zdradzić parę tajemnic zaczarowanej stodoły.
Dziś będzie słówko o karnawałowym Nocnym Czytaniu, w którym Gazeta miała okazję wziąć udział.
Karnawał, muzyka, zabawa, taniec. O tak, działo się - znane i mniej znane słowa zatańczyły w rytm samby, a literackie wybory uczestników spotkania potrafiły zaskoczyć. Podobnie jak stroje. Niektóre z uczestniczek nocnego czytania uznały, ze Rżuchów i Rio brzmią podobnie i dały temu wyraz. Nie obyło się bez nagród, najlepszy karnawałowy strój został doceniony.
Dodać koniecznie należy, że czytało się wspaniale, tym bardziej, ze w rytm muzycznych wariacji Kamila Urbańskiego - uznanego pianisty jazzowego, aranżera, doktora sztuki.
- Idea Głośnych Czytań Nocą to prezentacja literatury wszelkiej maści - warunek jest tylko taki, że określamy temat, wokół którego krążymy, który drążymy i który nas przewierca. Im bardziej zaskakująco - tym lepiej. Ale i od klasyki nie uciekamy. można się włączyć aktywnie, wybrać sobie fragment i przeczytać, a można zdać się na nas - coś na pewno wybierzemy - mówi Monika Kogut, gospodyni tego miejsca.
Głośne Czytania Nocą są imprezą cykliczną. Kolejne spotkania planowane są 4 marca, 22 kwietnia, 27 maja. Można zgłaszać swoje propozycje tematów. Zgłoszenia przyjmuje Monika, która układa scenariusz i udziela głosu. Sama także pięknie śpiewa, co pokazała na karnawałowym czytaniu.
Dom Spokojnej Książki pełni funkcję domu kultury i jest przystosowany do różnorakich działań około kulturalnych i artystycznych. Odbywają się w nim warsztaty fotograficzne, teatralne, filmowe czy literackie. Każdy znajdzie tu swoje miejsce. Obserwujcie ich w mediach społecznościowych i czujcie się
zaproszeni.

2023-01-26
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki
Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie.
2023-01-26
Cudowny wieczór z Kiepurą
Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki.
2023-01-25
Wycieczka do Tyrolu
Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
2023-01-25
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę
Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki.
2023-01-23
Żeglowanie jest koniecznością
Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
2023-01-22
Marzy Ci się kariera aktorska?
Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.
2023-01-21
Od lat walczy z podstępną chorobą
Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw. - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji.
2023-01-20
"Słoneczko" gra z WOŚP
Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
2023-01-19
Pod hasłem nazistowskiej policji
Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.
2023-01-20