JUŻ W KIOSKU

Drugie życie książek

2023-01-19 10:54:49

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stare wydania na półkach to czyjeś życie. Ktoś kiedyś te książki ukochał, nosił w plecaku, poplamił kawą i płakał nad ostatnim rozdziałem - mogły zostać wyrzucone i zapomniane, a jednak zyskały nowe życie. W stodole na końcu świata, pod skrzydłami Kogutów.  O czym w ogóle mowa? 

O Domu Spokojnej Książki w Rżuchowie. 

Sześciometrowy regał po brzegi wypełniony książkami, kanapa, fotele i atmosfera - tak w mocnym skrócie można opisać to miejsca. My do niego jeszcze wrócimy w kolejnych wydaniach - Piotr i Monika Kogutowie zgodzili się bowiem zdradzić parę tajemnic zaczarowanej stodoły. 

Dziś będzie słówko o karnawałowym Nocnym Czytaniu, w którym Gazeta miała okazję wziąć udział. 

Karnawał, muzyka, zabawa, taniec. O tak, działo się -  znane i mniej znane słowa zatańczyły w rytm samby, a literackie wybory uczestników spotkania potrafiły zaskoczyć. Podobnie jak stroje. Niektóre z uczestniczek nocnego czytania uznały, ze Rżuchów i Rio brzmią podobnie i dały temu wyraz. Nie obyło się bez nagród, najlepszy karnawałowy strój został doceniony.

Dodać koniecznie należy, że czytało się wspaniale, tym bardziej, ze w rytm muzycznych wariacji Kamila Urbańskiego - uznanego pianisty jazzowego, aranżera, doktora sztuki. 

- Idea Głośnych Czytań Nocą to prezentacja literatury wszelkiej maści - warunek jest tylko taki, że określamy temat, wokół którego krążymy, który drążymy i który nas przewierca. Im bardziej zaskakująco - tym lepiej. Ale i od klasyki nie uciekamy. można się włączyć aktywnie, wybrać sobie fragment i przeczytać, a można zdać się na nas - coś na pewno wybierzemy - mówi Monika Kogut, gospodyni tego miejsca. 

Głośne Czytania Nocą są imprezą cykliczną. Kolejne spotkania planowane są 4 marca, 22 kwietnia, 27 maja. Można zgłaszać swoje propozycje tematów. Zgłoszenia przyjmuje Monika, która układa scenariusz i udziela głosu. Sama także pięknie śpiewa, co pokazała na karnawałowym czytaniu. 

Dom Spokojnej Książki pełni funkcję domu kultury i jest przystosowany do różnorakich działań około kulturalnych i artystycznych. Odbywają się w nim warsztaty fotograficzne, teatralne, filmowe czy literackie. Każdy znajdzie tu swoje miejsce. Obserwujcie ich w mediach społecznościowych i czujcie się

zaproszeni. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.