JUŻ W KIOSKU

Drugi konkurs wiedzy o Norwegii

2023-05-01 09:00:25

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jakie jest największe zwierzę lądowe Norwegii, jak tłumaczymy tytuł norweskiego hymnu, a także co jest tradycją piątkowych kolacji w Skandynawii. Między innymi z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy drugiej edycji konkursu wiedzy o Norwegii, który odbył się w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego. Konkurs wygrała Julia Przygoda – uczennica Szkoły Podstawowej nr 13.

fot. UM Starachowice

Za nami druga odsłona konkursu wiedzy o Norwegii, który już na stałe wpisał się w kalendarz konkursów edukacyjnych w naszym mieście. W styczniu uczniowie starachowickich szkół podstawowych rywalizowali drużynowo o tytuł szkoły, która o skandynawskim państwie wie jak najwięcej. Sukces odniosła wówczas Szkoła Podstawowa nr 13.

Julia Przygoda, Damian Klimaszewski oraz Jan Pastuszka to trójka reprezentantów „trzynastki”, którzy po zakończeniu części konkursowej mogli unieść ręce w geście triumfu, a następnie odebrać gratulacje od Zastępcy Prezydenta Miasta Starachowice Marcina Gołębiowskiego. Poza gratulacjami czekały na nich jeszcze upominki związane z projektem realizowanym przez miasto w ramach funduszy norweskich.

Emocje i wiedza

Po kilku miesiącach oczekiwania nadszedł czas drugiej edycji tego konkursu. Uczniowie przez ten czas studiowali wiedzę na temat Norwegii i dowiadywali się o licznych ciekawostkach na temat kraju Wikingów. Zdobyta wiedza miała okazać się kluczowa w końcowym sukcesie konkursu, który tym razem odbywał się w kategorii indywidualnej.

W konkursie wzięło udział 16 uczniów reprezentujących 8 starachowickich szkół podstawowych. Każdą ze szkół reprezentowała dwójka uczniów, która musiała zmierzyć się z pytaniami przygotowanymi przez organizatorów. Tym razem była to pula 21 pytań dotycząca następujących dziedzin: geografia, mitologia nordycka, kulinaria, słynni twórcy kultury, sport, symbole narodowe, święta narodowe Norwegii czy ustrój państwowy.

-Starachowicki konkurs wiedzy to jednak nie tylko formułki i dane statystyczne. To przede wszystkim ciekawostki oraz fakty z życia Norwegów, które mogą zaskoczyć nie jedną osobę. Nasi uczestnicy to jednak uczniowie, którzy za każdym razem doskonale radzą sobie z przygotowanymi pytaniami. Podobnie było również tym razem. 21 pytań testowych przygotowanych w oparciu o nowoczesną platformę do tworzenia zagadek online, czyli popularny Kahoot nie sprawiło większych problemów uczestnikom zabawy. Oczywiście jak zwykle nie brakowało zmian w aktualnej klasyfikacji, która wyświetlana była po każdym z pytań – oceniają konkurs organizatorzy.

Emocjonująca rozrywka była interesującym konkursem, który z uwagą obserwowali również przedstawiciele norweskiej delegacji z Bergen. Nasi goście byli pod wrażeniem wiedzy uczestników konkursu.

Zwycięzcy konkursu

Najlepsza okazała się tym razem Julia Przygoda z SP nr 13. Uczennica „trzynastki” znów stanęła więc na najwyższym stopniu podium i w nagrodę otrzymała okazały puchar za zwycięstwo oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Urząd Miejski. Drugie miejsce zajął jej szkolny kolega Jakub Zyzman, a na trzecim miejscu uplasowała się Julia Tomczyk z SP nr 9. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursowej zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Nagrody i upominki dla uczniów wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski, który już zapowiedział trzecią edycję konkursu. Zapewne nasi uczniowie już odliczają czas do kolejnej okazji sprawdzenia swojej wiedzy o Norwegii.

Konkurs promował projekt „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego” realizowany w naszym mieście przy wsparciu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, a jego celem jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów szkół podstawowych, pogłębianie i poszerzanie wiedzy uczniów w oparciu o udział w edukacyjnych konkursach wiedzowych oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania kulturą danego kraju, a także wzbogacenie wiedzy z zakresu mitologii, kultury, historii i geografii Norwegii.

fot. UM Starachowice

/informacja prasowa: UM Starachowice/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

2023-06-06

Środa dniem handlowym na miejskim targowisku

Administracja Targowiska Miejskiego w Starachowicach informuje, że ze względu na Święto Bożego Ciała tradycyjnie przypadające w czwartek (8 czerwca) handel na Targowisku Miejskim zostaje przełożony na środę (7 czerwca). 
Wybory ławników

2023-06-05

Wybory ławników

Do końca października Rada Miejska w Starachowicach dokona wyboru ławników sądowych. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w terminie do 30 czerwca 2023 roku. 
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.