JUŻ W KIOSKU

Druga zielona wiata przy Kolejowej w Starachowicach. Dla kogo? 

2023-02-28 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

- Gdzie przy ulicy Kolejowej znajdować się będzie druga wiata, skoro autobusy komunikacji miejskiej kursują tam w jedną stronę (od ulicy Piłsudskiego do Rynku), a przystanek w odwrotnym kierunku znajduje się przy ulicy Piłsudskiego? Czy można rozumieć, że druga tzw. zielona wiata przeznaczona będzie dla busów, a nie dla autobusów komunikacji miejskiej? Jeśli dla busów, to po co jeszcze jedna, skoro przy dworcu wschodnim znajduje się kilka normalnych wiat? - takie pytania do redakcji Gazety skierowała jedna z mieszkanek Starachowic, a my przesłaliśmy je do Urzędu Miejskiego.

fot. Gazeta Starachowicka

- Druga „zielona” wiata przystankowa na terenie placu Dworca Wschodniego zostanie rzeczywiście zamontowana na przygotowywanym już terenie naprzeciwko budynku Dworca. To właśnie po północnej stronie ulicy Kolejowej, w kierunku zachodnim zostanie ustawiona wiata, która w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności tego miejsca. W chwili obecnej żadna z miejskich linii komunikacyjnych nie przebiega po trasie tego przystanku, ale nie oznacza to, że w najbliższej przyszłości nie ulegnie to zmianie. Autobusy komunikacji miejskiej mają służyć mieszkańcom naszego miasta w łatwiejszym dotarciu do celu i naszym zadaniem jest dopasowanie rozkładu jazdy oraz linii autobusowych do potrzeb mieszkańców - mówi rzecznik starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - Obecnie trwa przebudowa drugiego placu dworcowego w Starachowicach Dolnych i po zakończeniu tej inwestycji miasto będzie chciało jak najlepiej skomunikować oba miejsca z miastem. Na ten moment nie ma jeszcze doprecyzowanych planów zmian w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej, ale po zakończeniu tych inwestycji niezbędne będzie dokonanie korekt w rozkładach jazdy. W celu ograniczenia liczby takich korekt chcemy je przeprowadzić dla obu centrów przesiadkowych tak, aby mieszkańcy mogli się do nich przyzwyczaić i nie poczuli dyskomfortu związanego z wprowadzaniem kolejnych zmian. Na pewno jednak ten przystanek będzie służył zarówno komunikacji miejskiej, jak i podmiejskiej, która obecnie już funkcjonuje w tym rejonie. Zmiany te zostaną szczegółowo doprecyzowane w terminie późniejszym - dodaje rzecznik.

Koszt wiat na Dworcu Wschodnim wynosi łącznie: 194.253,00. W tym ze środków UE - 73.341,52; fundusz covid śr. kwalifikowane: 8.628.42; fundusz covid śr. niekwalifikowane: 107.968.87, a wkład własny to 4.314,19 zł. 

- Budowa zielonych wiat przystankowych realizowana jest w ramach projektu "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego", na który Gmina Starachowice otrzymała znaczące wsparcie ze źródeł zewnętrznych. Dofinansowanie dla Gminy Starachowice sprawia, iż koszt jednej takiej wiaty jest znacznie niższy - informuje rzecznik Urzędu Miejskiego. - Środki własne, jakie Gmina Starachowice wydatkuje na wykonanie, dostawę i montaż jednej wiaty przystankowej na Dworcu Wschodnim, wynoszą w szczegółowym przeliczeniu ok. 2150 złotych. Pozostała kwota, tj. ok. 94 000 zł, pochodzi ze środków zewnętrznych pozyskanych przez Gminę.

W przypadku wiat na Konstytucji 3 Maja łączny koszt to 196.435,46 zł. W tym dofinansowanie UE: 166.970,14 zł; fundusz covid śr. kwalifikowane: 19.643,55 zł i środki własne: 9.821,77 zł. Po odbiorze inwestycji oraz pełnej weryfikacji terminowości realizacji zadania, biorąc pod uwagę opóźnienia Wykonawcy w montażu wiat przystankowych, te wartości ulegną zmianie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.