JUŻ W KIOSKU

Druga zielona wiata przy Kolejowej w Starachowicach. Dla kogo? 

2023-02-28 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

- Gdzie przy ulicy Kolejowej znajdować się będzie druga wiata, skoro autobusy komunikacji miejskiej kursują tam w jedną stronę (od ulicy Piłsudskiego do Rynku), a przystanek w odwrotnym kierunku znajduje się przy ulicy Piłsudskiego? Czy można rozumieć, że druga tzw. zielona wiata przeznaczona będzie dla busów, a nie dla autobusów komunikacji miejskiej? Jeśli dla busów, to po co jeszcze jedna, skoro przy dworcu wschodnim znajduje się kilka normalnych wiat? - takie pytania do redakcji Gazety skierowała jedna z mieszkanek Starachowic, a my przesłaliśmy je do Urzędu Miejskiego.

fot. Gazeta Starachowicka

- Druga „zielona” wiata przystankowa na terenie placu Dworca Wschodniego zostanie rzeczywiście zamontowana na przygotowywanym już terenie naprzeciwko budynku Dworca. To właśnie po północnej stronie ulicy Kolejowej, w kierunku zachodnim zostanie ustawiona wiata, która w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia funkcjonalności tego miejsca. W chwili obecnej żadna z miejskich linii komunikacyjnych nie przebiega po trasie tego przystanku, ale nie oznacza to, że w najbliższej przyszłości nie ulegnie to zmianie. Autobusy komunikacji miejskiej mają służyć mieszkańcom naszego miasta w łatwiejszym dotarciu do celu i naszym zadaniem jest dopasowanie rozkładu jazdy oraz linii autobusowych do potrzeb mieszkańców - mówi rzecznik starachowickiego magistratu, Leszek Kowalski. - Obecnie trwa przebudowa drugiego placu dworcowego w Starachowicach Dolnych i po zakończeniu tej inwestycji miasto będzie chciało jak najlepiej skomunikować oba miejsca z miastem. Na ten moment nie ma jeszcze doprecyzowanych planów zmian w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej, ale po zakończeniu tych inwestycji niezbędne będzie dokonanie korekt w rozkładach jazdy. W celu ograniczenia liczby takich korekt chcemy je przeprowadzić dla obu centrów przesiadkowych tak, aby mieszkańcy mogli się do nich przyzwyczaić i nie poczuli dyskomfortu związanego z wprowadzaniem kolejnych zmian. Na pewno jednak ten przystanek będzie służył zarówno komunikacji miejskiej, jak i podmiejskiej, która obecnie już funkcjonuje w tym rejonie. Zmiany te zostaną szczegółowo doprecyzowane w terminie późniejszym - dodaje rzecznik.

Koszt wiat na Dworcu Wschodnim wynosi łącznie: 194.253,00. W tym ze środków UE - 73.341,52; fundusz covid śr. kwalifikowane: 8.628.42; fundusz covid śr. niekwalifikowane: 107.968.87, a wkład własny to 4.314,19 zł. 

- Budowa zielonych wiat przystankowych realizowana jest w ramach projektu "Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego", na który Gmina Starachowice otrzymała znaczące wsparcie ze źródeł zewnętrznych. Dofinansowanie dla Gminy Starachowice sprawia, iż koszt jednej takiej wiaty jest znacznie niższy - informuje rzecznik Urzędu Miejskiego. - Środki własne, jakie Gmina Starachowice wydatkuje na wykonanie, dostawę i montaż jednej wiaty przystankowej na Dworcu Wschodnim, wynoszą w szczegółowym przeliczeniu ok. 2150 złotych. Pozostała kwota, tj. ok. 94 000 zł, pochodzi ze środków zewnętrznych pozyskanych przez Gminę.

W przypadku wiat na Konstytucji 3 Maja łączny koszt to 196.435,46 zł. W tym dofinansowanie UE: 166.970,14 zł; fundusz covid śr. kwalifikowane: 19.643,55 zł i środki własne: 9.821,77 zł. Po odbiorze inwestycji oraz pełnej weryfikacji terminowości realizacji zadania, biorąc pod uwagę opóźnienia Wykonawcy w montażu wiat przystankowych, te wartości ulegną zmianie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.