JUŻ W KIOSKU

"Drewniane pudełko za 16 złotych zamiast trumienki"

2022-01-25 14:06:57

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" podczas wtorkowej (25 stycznia) konferencji prasowej poruszyło temat pochówku w Starachowicach martwo urodzonych dzieci. Z przekazanych przez SIDS informacji wynika, że pochówkiem zamiast zakładu pogrzebowego zajmowała się Spółdzielnia Socjalna "Starachowiczanka", a zwłoki miały być chowane w drewnianych pudełkach kupowanych za 16 złotych. 

fot. Gazeta Starachowicka

Za zwłoki, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia "uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży". 

Jak informuje adwokat Piotr Capała, w Starachowicach zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w 2019 roku, Rada Miejska przyjęła stosowną uchwałę, która mówi, że sprawienie pogrzebu na koszt Gminy Starachowice realizowane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach (obecnie: Centrum Usług Społecznych), a dyrektor tej jednostki zleca wykonanie usługi pogrzebu podmiotowi prowadzącemu kompleksowe usługi pogrzebowe. Według procedury obowiązującej w Starachowicach, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej informuje starachowicki CUS o martwo urodzonym dziecku, na którego pochówek, nie zdecydowali się rodzice. CUS powinien zlecić usługę firmie pogrzebowej, a ta zgodnie z zachowaniem obowiązujących przepisów odbiera ciało z przyszpitalnego prosektorium i w przygotowanych trumienkach dokonuje pochówku. 

Z wyjaśnień Stowarzyszenia dowiadujemy się, że starachowickie Centrum Usług Społecznych podpisało umowę ze starachowickim zakładem pogrzebowym CHAROX, która miała obowiązywać w roku 2019 i 2020 i została podpisana przez ówczesnych dyrektorów jednostki: Jolantę Grudnicką w 2019 r. oraz Piotra Ambroszczyka w 2020 r. Jednorazowy pochówek, zgodnie z ofertą zakładu, miał kosztować nieco ponad 160 złotych.

Jak wynika z dokumentów przedstawionych przez Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic", w pewnym momencie umowa z zakładem pogrzebowym została pominięta, a zlecenia zaczęła otrzymywać Spółdzielnia Socjalna "Starachowiczanka", która część usług zleciła podwykonawcy. Wystawiła przy tym fakturę dla Centrum Usług Społecznych na kwotę ponad dwa razy wyższą (400 zł), niż wybrany w zapytaniu ofertowym zakład.

- Rodzi się pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za to, co miało miejsce w Starachowicach. Za ten proceder, który był uprawiany przez Spółdzielnię Socjalną „Starachowiczanka” niezgodnie z prawem, ze złamaniem Prawa Zamówień Publicznych - mówił Sławomir Celebański, dodając, że szczególnie bulwersuje forma pochówku. - Martwo urodzone dziecko chowane jest w drewnianym pudełku, które służy za trumnę,

Spółdzielnia Socjalna "Starachowiczanka" w piśmie z 5 listopada 2021 roku., tłumaczy, że Centrum Usług Społecznych w okresie od 3 kwietnia 2019 do 22 października 2021 roku zlecało spółdzielni pochówki dzieci martwo urodzonych. Dodaje również, że nie posiada pojazdów, sprzętów czy innych urządzeń uprawniających do przewozu zwłok ludzkich, stąd też zlecała to jednej z firm pogrzebowych. 

W tej sprawie złożono do Prokuratury Okręgowej w Kielcach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 

- Zostały złożone zawiadomienia o podejrzenia popełnienia przestępstwa z artykułu 262, tj. znieważenia zwłok poprzez pochówek w nieprzeznaczonych do tego przedmiotach, jak również z art. 231 paragraf 1 Kodeksu Karnego polegającego na przekroczeniu uprawnień przez dyrektorów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej późniejsze Centrum Usług Społecznych w Starachowicach, polegające na pomijaniu przedsiębiorcy, z którym zawarto umowę na szkodę interesu publicznego, jak i interesu prywatnego. Również w związku z przekroczeniem uprawnień poprzez zlecenie tych usług, wbrew treści uchwały Rady Miejskiej podmiotowi, który nie zajmuje się profesjonalnie świadczeniem kompleksowych usług pogrzebowych. Czekamy na dalszy rozwój wypadków - powiedział pełnomocnik Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic oraz adwokat starachowickiego Zakładu Pogrzebowego "Charox" adwokat Piotr Capała.   

- Nie wyobrażamy sobie, aby wskutek przedstawionych dzisiaj przez nas faktów, nie zostały wyciągnięte natychmiast konsekwencje dyscyplinarne wobec osób, które brały udział w tym haniebnym procederze. Bo przecież oprócz głównego sprawcy tj. prezesa Starachowiczanki, ktoś wystawiał zlecenia, ktoś rozliczał, a ktoś inny je akceptował. Jako Stowarzyszenie obiecujemy, że przy okazji kolejnych konferencji będziemy obnażać personalnie ten „chory układ" - powiedział Zbigniew Kroczek. 

[ZOBACZ KONFERENCJĘ]

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Starachowiczanka z nagrodą

2022-05-26

Starachowiczanka z nagrodą "Newsweeka"

Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, Dorota Lisiak otrzymała tytuł "Społecznika Roku" - nagrodę "Nwesweek Polska" dla tych, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych.
Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

2022-05-26

Remont krytej pływalni. Brak chętnych i oferty wyższe niż zakładane fundusze

Urząd Miejski otworzył oferty w postępowaniu dotyczącym remontu Krytej Pływalni przy ulicy Szkolnej w Starachowicach. Żadna firma nie jest interesowane remontem wnętrza i wentylacji pływalni, w części dotyczącej remontu dachu, oferty są wyższe niż przewidziane pieniądze. 
Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

2022-05-25

Wiadukt w Starachowicach Zachodnich. Powiat ogłosił przetarg

Powiat Starachowicki ogłosił przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową, tj. budowę wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Jej realizacja pozwoli na rozładowanie korków w Starachowicach. Będzie też doskonałym uzupełnieniem, powstającego obecnie systemu obwodnic. Firmy mają 35 dni na składanie ofert. 
25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

2022-05-25

25 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

Zaginięcia małych dzieci i nastolatków są motywem przewodnim dyskusji ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji oraz Fundacji Itaka, operatora linii 116 000 - Telefonu w Sprawie Zaginionego Nastolatka. Webinary zorganizowane zostały w ramach projektu MSWiA „Prowadzenie telefonu interwencyjnego w sprawie zaginionych dzieci”. Nieprzypadkowo odbywają się one w maju, w miesiącu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To święto obchodzone na całym świecie ustanowione zostało dla uczczenia pamięci zaginionych i nieodnalezionych dzieci, których symbolem jest kwiat niezapominajki...czytaj więcej...
Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

2022-05-26

Miasto zaciągnie wielomilionową pożyczkę? O tym zdecydują radni

Wśród uchwał, nad którymi podczas piątkowej (27 maja) sesji Rady Miejskiej debatować będą radni, znajdzie się ta dotycząca zaciągnięcia przez Gminę Starachowice pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 37 milionów złotych.   
Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

2022-05-25

Środa z profilaktyką, posłuchaj ekspertów.

Co tydzień, w środę na Akademii NFZ i kanale You Tube odsłaniamy tajemnice różnych schorzeń, a przede wszystkim informujemy, jak im zapobiegać i jak postępować, gdy już zachorujemy. Nasi eksperci, najlepsi w danej dziedzinie specjaliści z całego kraju za pośrednictwem zamieszczanych krótkich filmów przekazują informacje, zalecenia i porady. Można też pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę. Naprawdę warto obejrzeć, dowiedzieć się czegoś nowego i skorzystać z fachowych rad. Kampania jest dedykowana pacjentom, ale też osobom zdrowym, wszystkim, którym temat zdrowia jest bliski....czytaj więcej...

2022-05-24

"Dla dobra społeczności" - Stowarzyszenie o dofinansowaniu do miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło do Sejmu petycję o zmianę w ustawie, by miasta takie jak Starachowice, mogły ubiegać się o dofinansowanie do przewozów autobusowych. 
Dzień Zdrowia MAMY

2022-05-24

Dzień Zdrowia MAMY

Z okazji Dnia Matki, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wraz z partnerem - Pracownią Rezonansu Magnetycznego Dobre Zdrowie, organizuje kolejną akcję profilaktyczną kierowaną do kobiet. Już w czwartek (26 maja), Panie w wieku od 40 do 75 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii w szpitalu. 
Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

2022-05-24

Remonty przesunięte. Te ulice wracają do inwestycyjnej kolejki

Niestety, choć jeszcze w marcu br. wydawało się, że uda się zmodernizować ulice: Sąsiedzką, Cichą oraz Lachy w Starachowicach, to jednak przetarg został unieważniony. Teraz Gmina będzie czekała na infrastrukturalne konkursy, by pozyskać zewnętrzne dofinansowania.
Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.