JUŻ W KIOSKU

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

2021-09-16 13:08:56

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana i tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy, a nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.

Starostowie dożynek Angelika Boroń i Zbigniew Strzelecki przy pięknym wieńcu wykonany przez KGW w Adamowie / fot. UG Brody

Dożynki zorganizowano zgodnie z wszelkimi tradycjami. Był orszak dożynkowy do kościoła w Adamowie. Prowadziła go Orkiestra Dęta Gminy Brody pod batutą Jerzego Kłonicy. Starostowie dożynek Angelika Boroń i Zbigniew Strzelecki jechali dorożką. Za nimi, niesiono przepiękny wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Adamowie. Uroczystą mszę świętą sprawował ks. Andrzej Bartosiński - proboszcz parafii w Adamowie.

Po mszy św., orszak skierował się w stronę sceny plenerowej i placu przy Szkole Podstawowej w Adamowie. Obecnych powitała Marzena Bernat, Wójt Gminy Brody.

- Dziękujemy za plony. Mamy za sobą trudny rok z pandemią w tle. Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli w miarę normalnie się spotykać, integrować. Wszystkim życzę udanej zabawy – powiedziała pani wójt. Przeczytała także list od poseł Prawa i Sprawiedliwości, Agaty Wojtyszek. - Poseł na Sejm RP, która zawsze wspiera gminę Brody i często bywa na naszych uroczystościach. Niestety, nie mogła uczestniczyć w tym spotkaniu.

W liście pani poseł dziękowała wszystkim za pielęgnowanie jakże starych tradycji dożynkowych. Następnie Janusz Adamus - Przewodniczący Rady Gminy w Brodach złożył rolnikom życzenia wytrwałości w codziennej, ciężkiej pracy. Wśród gości byli radni gminy Brody: Jadwiga Bonia, Roch Kudelski, Dariusz Łodej, Wojciech Janiec, Dorota Dyka - Skarbnik Gminy Brody, Marcin Góźdź - Sekretarz Gminy Brody, Wioletta Kwiecień - Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej, dyrektorzy szkół i sołtysi. Rolę konferansjera pełnił Łukasz Gołda – Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji.

Po części oficjalnej był tradycyjny taniec przy wieńcu dożynkowym. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta Gminy Brody, zespół „Jarzębina”, Marta Zawłocka - wokalistka ludowa i instrumentalistka. Przelotny deszcz spadł gdy występował zespół „Brodowianki”. Sprawiło to, że zabawa taneczna przeniosła się pod zadaszoną scenę, namiot i pobliską wiatę. Pani wójt tańczyła m. in. z najstarszymi mieszkańcami Adamowa: 90-letnim Józefem Milanowskim i 93-letnią Stanisławą Sobecką. Wszyscy oklaskiwali tych dziarskich staruszków.

Na stoiskach był m. in. darmowy bigos, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Panie z KGW w Adamowie częstowały m. in. pysznymi ciastami. Dla dzieci, były darmowe zjeżdżalnie i strefa z piłeczkami. W czasie festynu promowano akcję szczepień przeciwko Covid-19.

Pani wójt wraz ze starościną dożynek zaprosili na występ gwiazdy wieczoru - zespół "Midnight", który porwał prawie wszystkich do tańca przy znanych przebojach. Także lider zespołu poprosił panią wójt do tańca. Dożynki zorganizowali: Koło Gospodyń Wiejskich w Adamowie, Rada Sołecka Wsi Adamów i Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach.

/źródło: UG Brody/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mistrz Świata gościem na sesji Gminy Brody

2021-10-07

Mistrz Świata gościem na sesji Gminy Brody

Gościem wrześniowej (29 września) sesji Rady Gminy w Brodach był Mistrz Świata w wędkarstwie rzutowym Jan Kita, który podczas Mistrzostw Świata Seniorów w wędkarstwie rzutowym w Budapeszcie, odbywających się w dniach 1-5 września, zdobył tytuł po raz piąty.
Wizyta wiceministra Piotra Uścińskiego w Brodach

2021-10-03

Wizyta wiceministra Piotra Uścińskiego w Brodach

Na zaproszenie świętokrzyskich parlamentarzystów Agaty Wojtyszek i Bartłomieja Dorywalskiego, w poniedziełek (27 września) przybył do Brodów Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński. W spotkaniu z przedstawicielem rządu brało udział ponad 20 gości, w tym dwanaścioro włodarzy świętokrzyskich samorządów, przedstawiciele urzędów gmin i miast, oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. 
50 lat razem par z Gminy Brody

2021-10-02

50 lat razem par z Gminy Brody

Z okazji Złotego Jubileuszu Małżeństw z gminy Brody odbyła się uroczystość w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krynkach. W ostatnią sobotę września, Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody dekorowała Jubilatów prezydenckim Medalem Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Były, kwiaty, prezenty, toast, występy i tańce – zupełnie jak na weselu.
Nowa atrakcja w gminie Brody. Wciągająca gra terenowa

2021-09-22

Nowa atrakcja w gminie Brody. Wciągająca gra terenowa

W gminie Brody powstał quest, czyli gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek i wyszukiwaniu wskazówek w terenie. Celem zabawy jest odnalezienie skarbu. Inauguracja questu odbędzie się we wtorek (28 września) na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim (Ruda ul. Panoramiczna, 27-230 Brody), koło dużego parkingu, o godzinie 10:00. 
Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

2021-09-20

Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

W piątek (17 września br.), Mateusz Borkowski - nasz olimpijczyk z Tokio, spotkał się z władzami gminy i uczniami klas VII i VIII szkoły w Rudzie. Wydarzenie miało pierwotnie mieć miejsce przy nowo wybudowanej trasie biegowej ale ze względu na pogodę przeniesiono je do Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzie.
Teatralnie w brodzkiej bibliotece

2021-09-19

Teatralnie w brodzkiej bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przygotowano niezwykłą atrakcję dla uczniów szkół w Brodach i Krynkach. Odbyły się tam zajęcia z Ewą Lubacz, aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". 
Stulatek i weteran wojenny

2021-09-11

Stulatek i weteran wojenny

W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny, Jubilat należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.
Narodowe Czytanie

2021-09-05

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Gminie Brody

W ostatnią sobotę (4 września) w ramach jubileuszowego, 10. Narodowego Czytania, również w Gminie Brody czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie odbyło się tu po raz szósty.
Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

2021-09-03

Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

W środę, 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.