JUŻ W KIOSKU

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24 08:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.

fot. Gazeta Starachowicka

W związku z alarmującymi informacjami, że pieniądze jeszcze nie trafiły na konta gmin, zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, czy Gmina otrzymała fundusze na wypłatę dodatku węglowego dla mieszkańców Starachowic, a jeśli tak, to kiedy zostaną wypłacone pierwsze pieniądze. Zapytaliśmy również, czy samorząd zamierza wypłacić pierwsze dodatki ze swojego budżetu, licząc na jak najszybsze wsparcie ze strony rządowej oraz ile domostw złożyło do tej pory wnioski o wypłatę dodatku węglowego.

Jak informuje Urząd Miejski w Starachowicach, na dzień 21 września br. wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożyło około 3000 gospodarstw domowych. Ponad 340 miliony złotych wpłynęło już na konto Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i prawdopodobnie w najbliższych dniach, powinny ruszyć pierwsze wypłaty do osób, którym pozytywnie rozpatrzono wnioski o wynoszący 3 tysiące złotych dodatek węglowy.

- Gmina Starachowice (realizator zadania Centrum Usług Społecznych) jest gotowa do wypłaty dodatków węglowych. Świadczenie będzie wypłacone niezwłocznie po otrzymaniu środków. Gmina na bieżąco monitoruje sytuację poprzez kontakt z Urzędem Wojewódzkim. Obecnie nie zamierza wypłacać dodatków ze środków własnych. Brak jest podstaw prawnych do takiego działania - mówi Leszek Kowalski, p.o. rzecznik prasowy starachowickiego magistratu. 

Przypomnijmy, że warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski przyjmuje centrum Usług Społecznych. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia komorniczego, będzie także przyznawany jednorazowo. 

Wniosek o dodatek węglowy można składać na dwa sposoby do 30 listopada br.: drogą elektroniczną poprzez ePUAP, za pomocą profilu zaufanego, bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz osobiście w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych: pokój nr 1 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00 (dyżur w środy do godziny 17:00) oraz pokój nr 4 - od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00. Obowiązuje system przyjmowania wniosków po wydaniu numerka z wyznaczoną propozycją godziny przyjęcia na dany dzień – numerki wydawane są w okienku informacyjnym na parterze budynku.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek elektrycznych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.