JUŻ W KIOSKU

Dla rozwoju Starachowic. Miasto, Powiat i Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały porozumienie 

2022-07-09 08:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Gmina Starachowice, Powiat Starachowicki oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. podpisały porozumienie, które pozwoli na złożenie dwóch wniosków do piątej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, gdzie istnieje szansa na uzyskanie dofinansowania w wysokości 98 proc. wartości inwestycji. 

od lewej: Marcin Perz - prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, prezydent Starachowic Marek Materek, Piotr Ambroszczyk - starosta Powiatu Starachowickiego / fot. Powiat Starachowicki

Ta edycja programu będzie poświęcona rozwojowi stref przemysłowych. Warunkiem jest wykazanie, że dana strefa ekonomiczna ma ponad 80 hektarów powierzchni przeznaczonej na produkcję. Specjalna Strefa Ekonomiczna, przekaże Starachowicom nieodpłatnie na cele budowlane prawo do dysponowania nieruchomościami, których jest właścicielem, a podpisane w piątek (8 lipca) porozumienie, umożliwi samorządom aplikowanie o środki w ramach programu „Polski Ład”. 

- Starachowice spełniają warunki, które umożliwiają ubieganie się o te środki. Pozyskane fundusze chcielibyśmy przeznaczyć na poprawę infrastruktury drogowej, przebudowę dróg, ale także poprawę infrastruktury towarzyszącej. Planujemy modernizację kilku ulic m.in. Głównej, Bugaj, Narzędziowej, Czesława Klanera, Eugeniusza Kwiatkowskiego i innych, jak również przebicie się od ronda przy ul. Batalionów Chłopskich i Radomskiej do terenów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podobny łącznik powstałby także od strony ul. Konstytucji 3 Maja. Dodatkowo planujemy wybudowanie parkingu przy wjeździe na teren SSE, naprzeciwko przychodni medycznej. To inwestycje, które pozwolą na rozwój miasta i poprawę jakości życia mieszkańców  - mówił prezydent miasta Marek Materek. - Drugi projekt, realizowany przez Powiat Starachowicki, dotyczy budowy wiaduktu w Dolnych Starachowicach. Wiemy, że ceny przez wojnę na Ukrainie poszybowały mocno do góry. Pomimo że otrzymaliśmy najwyższe możliwe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na kwotę 30 mln zł, może być to niewystarczające. Projekt zakłada budowę wiaduktu wraz z budową zbiorników retencyjnych, tak by zakończyć problem z nadmiarem wód opadowych w Starachowicach Dolnych. Wierzę, że współpraca z parlamentarzystami oraz władzami strefy przyczyni się do kolejnych, ważnych zmian w Starachowicach i przebudowania znaczących fragmentów miasta. Chcemy sprawić, aby mieszkańcy i przedsiębiorcy byli z tych inwestycji zadowoleni - dodał.

- To porozumienie jest niezbędne, by można było przeprowadzić daleko idące zmiany w infrastrukturze komunikacyjnej miasta i powiatu - podkreślil poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. - To z całą pewnością usprawni funkcjonowanie w mieście całego transportu. To nowe otwarcie i szansa dla wzmocnienia krwioobiegu gospodarczego miasta. Pamiętajmy, że niebawem rozpocznie się też budowa północnozachodniej obwodnicy starachowickiej, inwestycji realizowanej przez województwo świętokrzyskie. Ja z całą pewnością, w granicach swoich możliwości wynikających z wykonywania mandatu, ten wniosek będę wspierał. To dobrze, że porozumienie nastąpi, ponieważ jest w interesie miasta, powiatu i strefy.

- To jest ważny moment dla powiatu starachowickiego. To porozumienie umożliwi nam zarzucić kolejną wędkę na realniejsze środki na wykonanie jednej z kluczowych inwestycji, jaką jest budowa wiaduktu w Dolnych Starachowicach. Wniosek jest już gotowy, jeszcze dziś go złożymy. Dziękujemy panu posłowi i panu prezesowi za to, że zadeklarowali pomoc. Razem możemy więcej, a wszyscy działamy dla dobra naszych mieszkańców i powiatu starachowickiego i samych Starachowic - powiedział starosta Piotr Ambroszczyk.

- Zależy nam na tym, aby Starachowice dalej mogły zmieniać swój wizerunek, żeby mogły być coraz bardziej atrakcyjne równie dla przedsiębiorców, ale też dla mieszkańców. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką wykonał pan prezydent i urzędnicy w kwestii przygotowania nowych ciągów komunikacyjnych. Jeżeli powiodą się te plany, Starachowice całkowicie zmienią swój wizerunek. Pięknieją już od tych kilku lat, kiedy pan prezydent zaczął o nie dbać. Ja wiem, jak pan prezydent chce, aby Starachowice wyglądały za 5 lat. To będzie pełnoprawne, europejskie miasto na miarę miasta wojewódzkiego - mówił prezes SSE Marcin Perz. 

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/e8m6Ldq6t3/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek kablowych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.