JUŻ W KIOSKU

Dla kogo "Złoty konik..?"

2021-08-16 08:45:43

Ocena:

0/5 | 0 głosów

...dla Palmiry. Książkę poleca Małgorzata Wosiek, kierownik Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

empik.com

Gorąco polecam książkę Ewy Formelli „Złoty konik dla Palmiry”. Powieść o czasach trudnych i dla niektórych rodzin, nawet po latach, wciąż bolesnych. Autorka obrazuje lata ostatniej wojny, a ponieważ życie toczy się dalej, osadziła losy swoich bohaterów także we współczesności.

Ewa przedstawiła wzruszającą historię przyjaźni żydowskiej dziewczynki i polskiego chłopca. Palmira i Jerzyk wychowywali się na jednym podwórku, czas upływał im na beztroskich zabawach, a to, że byli różnych narodowości w ogóle im nie przeszkadzał. Dopiero wybuch wojny boleśnie uświadomił tym niczemu nie winnym dzieciom różnice wynikające z przynależności do danej nacji. Wojna postawiła przed nimi, a szczególnie przed ośmioletnim Jerzykiem wyzwania, z którymi nie poradziłby sobie niejeden dorosły. Okazało się bowiem, że ojciec chłopca współpracował z okupantem i dla własnych korzyści wydawał w ręce Niemieckich oprawców nie tylko Żydów. Jerzyk, być może z przywiązania, głębokiej przyjaźni, a może w wyniku pierwszej miłości wziął odpowiedzialność za życie nie tylko Palmiry, ale także jej młodszego brata. W tajemnicy przed własną rodziną ukrył przyjaciół i dostarczał im niewielkie porcje jedzenia i wodę. Bardzo się starał by oderwali myśli od nieludzkich warunków i beznadziejnej sytuacji w jakiej się znaleźli.

Ale jak długo tak mały chłopiec może dźwigać na swych małych barkach tak duży ciężar?

Jak długo uda mu się wynosić potajemnie z domu różne rzeczy i utrzymać wszystko w tajemnicy?

Czy może jednak zaufać dorosłej osobie i podzielić się sekretem?

Zaufał i tak rozeszły się drogi ośmioletniego Jerzyka i dziesięcioletniej Palmiry.

Jak to się wszystko skończyło?

Sprawdźcie i przeczytajcie. Dla mnie to rewelacyjna, niesamowita i wyjątkowa powieść spisana na podstawie wspomnień, domysłów i tajemnic. Budząca różnorodne uczucia i emocje. Polecam tę wzruszającą do łez powieść, którą czyta się jednym tchem, a która w sumie kończy się, tak jak lubię. Nie powiem jak.

Książki Ewy Formelli – „Listy do Duszki”. „Muzyka dla Ilse”, „Kołysanka dla Łani” oraz „Złoty konik dla Palmiry” dostępne są w  Bibliotece Głównej, ul. Kochanowskiego 5; Filii nr 7, ul. Radomska 21; Filii nr 10, ul. Prądzyńskiego 2. Książki można rezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e-mbp.pl . Gorąco polecam.

Małgorzata Wosiek - kierownik Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.