JUŻ W KIOSKU

Dla kogo "Złoty konik..?"

2021-08-16 08:45:43

Ocena:

0/5 | 0 głosów

...dla Palmiry. Książkę poleca Małgorzata Wosiek, kierownik Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

empik.com

Gorąco polecam książkę Ewy Formelli „Złoty konik dla Palmiry”. Powieść o czasach trudnych i dla niektórych rodzin, nawet po latach, wciąż bolesnych. Autorka obrazuje lata ostatniej wojny, a ponieważ życie toczy się dalej, osadziła losy swoich bohaterów także we współczesności.

Ewa przedstawiła wzruszającą historię przyjaźni żydowskiej dziewczynki i polskiego chłopca. Palmira i Jerzyk wychowywali się na jednym podwórku, czas upływał im na beztroskich zabawach, a to, że byli różnych narodowości w ogóle im nie przeszkadzał. Dopiero wybuch wojny boleśnie uświadomił tym niczemu nie winnym dzieciom różnice wynikające z przynależności do danej nacji. Wojna postawiła przed nimi, a szczególnie przed ośmioletnim Jerzykiem wyzwania, z którymi nie poradziłby sobie niejeden dorosły. Okazało się bowiem, że ojciec chłopca współpracował z okupantem i dla własnych korzyści wydawał w ręce Niemieckich oprawców nie tylko Żydów. Jerzyk, być może z przywiązania, głębokiej przyjaźni, a może w wyniku pierwszej miłości wziął odpowiedzialność za życie nie tylko Palmiry, ale także jej młodszego brata. W tajemnicy przed własną rodziną ukrył przyjaciół i dostarczał im niewielkie porcje jedzenia i wodę. Bardzo się starał by oderwali myśli od nieludzkich warunków i beznadziejnej sytuacji w jakiej się znaleźli.

Ale jak długo tak mały chłopiec może dźwigać na swych małych barkach tak duży ciężar?

Jak długo uda mu się wynosić potajemnie z domu różne rzeczy i utrzymać wszystko w tajemnicy?

Czy może jednak zaufać dorosłej osobie i podzielić się sekretem?

Zaufał i tak rozeszły się drogi ośmioletniego Jerzyka i dziesięcioletniej Palmiry.

Jak to się wszystko skończyło?

Sprawdźcie i przeczytajcie. Dla mnie to rewelacyjna, niesamowita i wyjątkowa powieść spisana na podstawie wspomnień, domysłów i tajemnic. Budząca różnorodne uczucia i emocje. Polecam tę wzruszającą do łez powieść, którą czyta się jednym tchem, a która w sumie kończy się, tak jak lubię. Nie powiem jak.

Książki Ewy Formelli – „Listy do Duszki”. „Muzyka dla Ilse”, „Kołysanka dla Łani” oraz „Złoty konik dla Palmiry” dostępne są w  Bibliotece Głównej, ul. Kochanowskiego 5; Filii nr 7, ul. Radomska 21; Filii nr 10, ul. Prądzyńskiego 2. Książki można rezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e-mbp.pl . Gorąco polecam.

Małgorzata Wosiek - kierownik Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Świętokrzyskie legendy - Stop Motion”

2021-09-23

„Świętokrzyskie legendy - Stop Motion”

Park Kultury oraz KINO Kultura Starachowice zapraszają na premierę filmów z wakacyjnych warsztatów animacji poklatkowej „Świętokrzyskie legendy - Stop Motion”. Pokaz odbędzie się w czwartek - 23 września - o godzinie 18:00 w Kinie Kultura Parku Kultury. Wstęp wolny.
Spotkaj się z Lemem

2021-09-22

Spotkaj się z Lemem

W tym roku przypada 100 lecie urodzin Stanisława Lema, z okazji obchodów Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na spotkanie literackie pt. „Wokół Lema”  
Jakby co to my ho, ho!

2021-09-22

Jakby co to my ho, ho!

Wielu z zaczynało w chórze kościelnym, a to na imieninach babci, na studniówce, w wojsku, potem kołysanki kochanej córeczce, ale zdarzało się również, że nucili sobie podczas powrotu z zakrapianego brydża. Od pewnego czasu niektóre żony zakazały wspomnianych spotkań... chyba, że są to próby chórzystów znanego i lubianego starachowickiego zespołu LOK „Wiarusy”.
SOWA w starachowickim muzeum faktem

2021-09-20

SOWA w starachowickim muzeum faktem

Już niedługo w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstanie jedna z 32. Stref Odkrywania Wyobraźni Aktywności czyli wspomniana SOWA. 
Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

2021-09-19

Za nami XII edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”

Od lat cieszy się zasłużonym zainteresowaniem, co roku inny temat, w tym prym wiodło dziedzictwo smaków.
Kartka urodzinowa dla Blanki

2021-09-18

Kartka urodzinowa dla Blanki

Mała dziewczynka kontra groźny glejak, a wokół uczniowie, którzy chcą sprawić jej przyjemność. O co chodzi?      
Hello Sofia

2021-09-17

Hello Sofia

Wyruszyli. Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wyruszyła w podróż, której celem jest stolica Bułgarii, Sofia.
Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

2021-09-17

Przed nami wernisaż fotografii podróżniczej

Projekt "Od czytelnika do podróżnika. Ale jazda" to pomysł Miejskiej Biblioteki w Starachowicach, która promuje podróże wszelakie. Od tych książkowych, które nas wiodą przez najdalsze zakątki świata i wyobraźni po te całkiem realne.
Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

2021-09-17

Gdzie leży prawda? - kolejne spotkanie z kryminałem

„ Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą”