JUŻ W KIOSKU

Czytali i dyskutowali

2021-12-01 09:08:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Czy Wam też biblioteka kojarzy się z magicznym miejscem podróży, baśni i niejako tajemniczym ogrodem doznań? Uwielbiam zapach książek, a od jakiegoś czasu łączy się on z zapachem ciast, ciasteczek i dobrej kawy. Dlaczego? Wszystko za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Staszica.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

W czwartek, 25 listopada, odbyło się kolejne dyskusyjne spotkanie. Tym razem celem stały się przedstawicielki literatury obyczajowej, książki mające wielkie uznanie i wielokrotnie nagradzane - Zadie Smith „Londyn NW” oraz Sally Rooney „Normalni ludzie”.

Tym razem czytelnicy mieli dylematy, wybrane książki wzbudziły u nich mieszane uczucia.

Akcja pierwszej z nich toczy się w północno-zachodnim Londynie, w środowisku wielokulturowym, zarówno blokersów jak i tych, którym udało się osiągnąć wyższy status społeczny. Bohaterami są różnokolorowi trzydziestolatkowie, pełni rozterek i stosunkowo niedojrzali, zepchnięci na margines społeczny lub walczący o swój los. Jednak głównym bohaterem jest Londyn, ten oddalony od powszechnie znanego centrum, miasto,które nie zasypia, wzbudzające ambiwalentne uczucia... Jakie wzbudzi w Was? 

Książka zyskała 4,6 pkt. w skali 10- punktowej.

Akcja „Normalnych ludzi” rozgrywa się głównie w Dublinie. To opowieść o młodych ludziach, pełnych rozterek uczuciowych, o relacji między nimi, o zerwaniach i powrotach. Ukazuje realia okresu dojrzewania i młodości, kiedy opinia rówieśników i potrzeba akceptacji przez nich jest silniejsza niż walka o własne szczęście. Jest tu także zawarta aluzja, jak sytuacja w domu rodzinnym rzutuje na tworzenie się kompleksów u młodego człowieka.

Książka ta uzyskała 6,3 pkt.

Obie lektury można zaliczyć do literatury oddającej stany emocjonalne i doświadczenia różnych grup wiekowych i społecznych. Nie zabrakło na spotkaniu dużej dozy humoru, ponadto nastrój ociepliła jak zawsze gorąca kawa i herbata oraz „słodkie co nieco”. Pojawił się również drobny prezent od św. Mikołaja. Kolejne spotkanie 30 grudnia a wybrana książka to „Syn” Philippa Meyera.

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie poleca Kluby Książki i zaprasza do udziału w spotkaniach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".