JUŻ W KIOSKU

Czytali i dyskutowali

2021-12-01 09:08:14

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Czy Wam też biblioteka kojarzy się z magicznym miejscem podróży, baśni i niejako tajemniczym ogrodem doznań? Uwielbiam zapach książek, a od jakiegoś czasu łączy się on z zapachem ciast, ciasteczek i dobrej kawy. Dlaczego? Wszystko za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki w filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Staszica.

fot. Aldona Bałtowska Jagieła

W czwartek, 25 listopada, odbyło się kolejne dyskusyjne spotkanie. Tym razem celem stały się przedstawicielki literatury obyczajowej, książki mające wielkie uznanie i wielokrotnie nagradzane - Zadie Smith „Londyn NW” oraz Sally Rooney „Normalni ludzie”.

Tym razem czytelnicy mieli dylematy, wybrane książki wzbudziły u nich mieszane uczucia.

Akcja pierwszej z nich toczy się w północno-zachodnim Londynie, w środowisku wielokulturowym, zarówno blokersów jak i tych, którym udało się osiągnąć wyższy status społeczny. Bohaterami są różnokolorowi trzydziestolatkowie, pełni rozterek i stosunkowo niedojrzali, zepchnięci na margines społeczny lub walczący o swój los. Jednak głównym bohaterem jest Londyn, ten oddalony od powszechnie znanego centrum, miasto,które nie zasypia, wzbudzające ambiwalentne uczucia... Jakie wzbudzi w Was? 

Książka zyskała 4,6 pkt. w skali 10- punktowej.

Akcja „Normalnych ludzi” rozgrywa się głównie w Dublinie. To opowieść o młodych ludziach, pełnych rozterek uczuciowych, o relacji między nimi, o zerwaniach i powrotach. Ukazuje realia okresu dojrzewania i młodości, kiedy opinia rówieśników i potrzeba akceptacji przez nich jest silniejsza niż walka o własne szczęście. Jest tu także zawarta aluzja, jak sytuacja w domu rodzinnym rzutuje na tworzenie się kompleksów u młodego człowieka.

Książka ta uzyskała 6,3 pkt.

Obie lektury można zaliczyć do literatury oddającej stany emocjonalne i doświadczenia różnych grup wiekowych i społecznych. Nie zabrakło na spotkaniu dużej dozy humoru, ponadto nastrój ociepliła jak zawsze gorąca kawa i herbata oraz „słodkie co nieco”. Pojawił się również drobny prezent od św. Mikołaja. Kolejne spotkanie 30 grudnia a wybrana książka to „Syn” Philippa Meyera.

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie poleca Kluby Książki i zaprasza do udziału w spotkaniach.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.