JUŻ W KIOSKU

Czy wzrost opłat za energię spowoduje, że szkoły przejdą znowu na zdalne nauczanie?

2022-09-20 08:30:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Galopująca inflacja i wzrost opłat za media budzą niepokój mieszkańców. Czy gmina Starachowice planuje wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach i przedszkolach w związku z rosnącymi cenami energii?

fot. Gazeta Starachowicka

Na to pytanie, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 września br., odpowiedzi udzielił prezydent miasta Marek Materek. Włodarz uspokaja i zapewnia, że gmina takiej opcji nie przewiduje.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uczniowie mogli uczęszczać do swoich placówek, zarówno do przedszkoli miejskich, jak i również do szkół podstawowych na terenie naszego miasta, które są prowadzone przez gminę Starachowice - mówi prezydent. 

Jak przypomina włodarz, w ostatnich latach w Starachowicach przeprowadzono termomodernizację wszystkich placówek oświatowych zarządzanych przez gminę Starachowice. W przypadku części budynków zamontowana została także fotowoltaika po to, by ograniczyć koszty związane z zakupem energii elektrycznej. 

- Staraliśmy się doprowadzić do tego, żeby koszty zakupu energii i zużycie energii w budynkach należących do gminy były jak najniższe. Efekty tych działań odczuwamy w mniejszych rachunkach. W obecnym kryzysie, przy tych wzrostach cen jest to kluczowe. Dwie szkoły podstawowe: nr 2 na Osiedlu Michałów oraz nr 6 na Osiedlu Południe są zasilane przez kotłownie gazowe. Tam liczymy się ze wzrostem ceny gazu. Natomiast pozostałe placówki są podpięte do miejskiej sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Marek Materek i dodaje, że samorząd nie przewiduje wprowadzania w gminnych placówkach oświatowych pracy zdalnej. 

Na konferencji padło pytanie o to, czy władze miasta przewidują wprowadzenie ograniczeń w miejskim oświetleniu.

- W chwili obecnej nie planujemy wyłączać oświetlenia miejskiego ulic. Wiemy o tym, że oświetlenie i w ogóle zakup energii elektrycznej dla gminy w kolejnym roku będzie wynosił około 5 milionów złotych więcej niż w stosunku do roku 2022. Gdybyśmy nie wymienili wszystkich opraw oświetlenia ulicznego, to ten wzrost mógłby sięgnąć nawet 10 milionów złotych. Zrobiliśmy wszystko, co tylko było możliwe, aby ograniczyć zużycie energii, by ograniczyć koszty. Wymiana wszystkich opraw oświetlenia ulicznego na terenie naszego miasta jest najlepszym tego przykładem - powiedział prezydent Marek Materek. - Miasto Starachowice w ostatnich latach skupiało się na tym, aby wszędzie, gdzie tylko możliwe, ograniczać zużycie energii, a także energii cieplnej po to, żeby później wygenerowało to oszczędności. W dobie tego kryzysu widać, że te rozwiązania, które wprowadzaliśmy miały głęboki sens - dodał włodarz. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.