JUŻ W KIOSKU

Czy wzrost opłat za energię spowoduje, że szkoły przejdą znowu na zdalne nauczanie?

2022-09-20 08:30:01

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Galopująca inflacja i wzrost opłat za media budzą niepokój mieszkańców. Czy gmina Starachowice planuje wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach i przedszkolach w związku z rosnącymi cenami energii?

fot. Gazeta Starachowicka

Na to pytanie, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 września br., odpowiedzi udzielił prezydent miasta Marek Materek. Włodarz uspokaja i zapewnia, że gmina takiej opcji nie przewiduje.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby uczniowie mogli uczęszczać do swoich placówek, zarówno do przedszkoli miejskich, jak i również do szkół podstawowych na terenie naszego miasta, które są prowadzone przez gminę Starachowice - mówi prezydent. 

Jak przypomina włodarz, w ostatnich latach w Starachowicach przeprowadzono termomodernizację wszystkich placówek oświatowych zarządzanych przez gminę Starachowice. W przypadku części budynków zamontowana została także fotowoltaika po to, by ograniczyć koszty związane z zakupem energii elektrycznej. 

- Staraliśmy się doprowadzić do tego, żeby koszty zakupu energii i zużycie energii w budynkach należących do gminy były jak najniższe. Efekty tych działań odczuwamy w mniejszych rachunkach. W obecnym kryzysie, przy tych wzrostach cen jest to kluczowe. Dwie szkoły podstawowe: nr 2 na Osiedlu Michałów oraz nr 6 na Osiedlu Południe są zasilane przez kotłownie gazowe. Tam liczymy się ze wzrostem ceny gazu. Natomiast pozostałe placówki są podpięte do miejskiej sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Marek Materek i dodaje, że samorząd nie przewiduje wprowadzania w gminnych placówkach oświatowych pracy zdalnej. 

Na konferencji padło pytanie o to, czy władze miasta przewidują wprowadzenie ograniczeń w miejskim oświetleniu.

- W chwili obecnej nie planujemy wyłączać oświetlenia miejskiego ulic. Wiemy o tym, że oświetlenie i w ogóle zakup energii elektrycznej dla gminy w kolejnym roku będzie wynosił około 5 milionów złotych więcej niż w stosunku do roku 2022. Gdybyśmy nie wymienili wszystkich opraw oświetlenia ulicznego, to ten wzrost mógłby sięgnąć nawet 10 milionów złotych. Zrobiliśmy wszystko, co tylko było możliwe, aby ograniczyć zużycie energii, by ograniczyć koszty. Wymiana wszystkich opraw oświetlenia ulicznego na terenie naszego miasta jest najlepszym tego przykładem - powiedział prezydent Marek Materek. - Miasto Starachowice w ostatnich latach skupiało się na tym, aby wszędzie, gdzie tylko możliwe, ograniczać zużycie energii, a także energii cieplnej po to, żeby później wygenerowało to oszczędności. W dobie tego kryzysu widać, że te rozwiązania, które wprowadzaliśmy miały głęboki sens - dodał włodarz. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
W Starachowicach znaleźli swój Dom

2023-02-08

W Starachowicach znaleźli swój Dom

Kilka lat temu, na zaproszenie władz miejskich, do Starachowic przyjechała rodzina polskich repatriantów z Kazachstanu. Tu znalazła swój dom. W ubiegłym tygodniu odwiedził ją prezydent miasta Marek Materek.
Społeczność

2023-02-08

Społeczność "Dziesiątki" apeluje o poprawę bezpieczeństwa pieszych w okolicy szkoły

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Szarych Szeregów przy al. Armii Krajowej w Starachowicach to placówka z oddziałami integracyjnymi, do której uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami. Aleja jest jedną z najczęściej użytkowanych przez kierowców ulic w mieście, a obserwowane od dłuższego czasu sytuacje rozwijania nadmiernej prędkości przez kierowców jadących w kierunku wschodnim miasta stwarzają zagrożenie dla pieszych, w tym uczniów pobliskiej szkoły. Owszem, pod aleją znajduje się tunel, jednak poruszający się o kulach czy na wózkach, nie mają możliwości z niego korzystać.  
16 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg powiatowych

2023-02-06

16 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg powiatowych

W ramach Funduszu Rozwoju Dróg w naborze, który odbył się w 2022 r. na zadania do realizacji w 2023 r., Powiat Starachowicki złożył w sumie cztery wnioski. Trzy z nich uzyskały dofinansowanie, czwarty trafił na listę rezerwową. O wynikach naboru podczas poniedziałkowej (6 lutego br.) konferencji prasowej, która odbyła się w Lipiu (gm. Brody), mówili radni Rady Powiatu reprezentujący klub Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Kuś i Dariusz Stachowicz.
500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

2023-02-06

500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.
Na walkę z rakiem

2023-02-04

Na walkę z rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.
Wraca temat pomnika

2023-02-05

Wraca temat pomnika

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego od lat dzieli mieszkańców Starachowic. Dla jednych symbol radzieckiej dominacji, dla innych to tylko kamień i nic konkretnego. Co jakiś czas temat jego usunięcia wraca. Tym razem wniosek wysunął radny miejski Dariusz Nowak. 
Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

2023-02-03

Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

Prezydent Starachowic zajął drugie miejsce w rankingu popularności polskich samorządowców w mediach społecznościowych przygotowanym przez Portal Samorządowy. Liderem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

2023-02-03

Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Już jutro bezpłatna mammografia, cytologia i niskodawkowa tomografia komputerowa płuc w ramach programów profilaktyki onkologicznej oraz konsultacje dietetyczne i poradnictwo antytytoniowe dla długoletnich palaczy tytoniu.  
Orkiestra znów zagrała

2023-02-03

Orkiestra znów zagrała

Starachowice co roku włączają się do wspólnego grania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera serca i portfele, a radość z pomagania cieszy przez następny rok.