JUŻ W KIOSKU

Czy w Starachowicach powstaną Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oraz dom dla osób z chorobą Alzheimera?

2024-06-06 07:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Miasto Starachowice od dawna planuje realizację dwóch inwestycji, których celem jest pomoc osobom niesamodzielnym. Oba projekty miałyby zostać zrealizowane na osiedlu Żeromskiego. To właśnie tam gmina posiada działkę, na której miałoby powstać Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a w budynku po dawnej przedszkolu, a następnie Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej,  filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

fot. Anna Ząbecka / Gaz. Starachowicka

Niestety, choć kwestia realizacji ciągnie się od kilku lat, oba projekty nadal nie zostały przeprowadzone.

- Gmina Starachowice ogłosiła kolejne postępowanie przetargowe na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego na dawnym placu „giermek” na Osiedlu Żeromskiego. Gmina Starachowice chce w ten sposób wspomóc osoby niesamodzielne, osoby z niepełnosprawnościami w momencie kiedy tracą rodziców, tracą osoby, które sprawowały nad nimi opiekę. Takich sytuacji w naszym mieście mamy coraz więcej. Chcemy na to odpowiedzieć. Są to m.in. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, który funkcjonuje od wielu lat przy ul. Reja. Dla tych osób chcemy stworzyć miejsce z opieką nocną, by pod okiem opiekunów czuli się bezpiecznie. Do tego postępowania podchodzimy już po raz kolejny dlatego, że niestety mieliśmy zbyt mało środków finansowych, by rozstrzygnąć poprzednie postępowanie. Teraz uzyskaliśmy trochę większą kwotę. Mam nadzieję, że uda się tym razem rozstrzygnąć to postępowanie i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Starachowicach powstanie – informuje prezydent Marek Materek. 

W przypadku ośrodka dla osób z chorobą Alzheimera miasto wciąż czeka na rządowe dofinansowanie. Choć uzyskało pierwszą transzą, to nie udało się pozyskać drugiego dofinansowania.

- Gmina Starachowice rozpoczęła proces związany z zagospodarowaniem budynku po gimnastyce korekcyjnej przy ul. Żeromskiego. Budynek ten przeznaczyliśmy na powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Ten dom chcemy wybudować przy użyciu środków rządowych. Pierwszą transzę otrzymaliśmy i środki te zostały zużyte na prace wewnątrz budynku. Natomiast cały czas, tj. już od ponad dwóch lat, czekamy na drugą transzę tak, aby te prace dokończyć i zagospodarować także otoczenie budynku. Niestety w ostatnim konkursie, mimo pozytywnej rekomendacji wojewody świętokrzyskiego, Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej nie przyznało dofinansowania gminie Starachowice, przez co nadal ten projekt jest odsuwany w czasie - wyjaśnia Marek Materek. - Mam nadzieję, że przy kolejnym tego typu rozdaniu środki nasze miasto otrzyma i będziemy mogli zakończyć tę inwestycję, a także oddać ją do dyspozycji mieszkańców, którzy cierpią na chorobę Alzheimera – dodaje. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.