JUŻ W KIOSKU

Czy starachowicki ZEC jest przygotowany do sezonu grzewczego?

2022-07-29 10:31:21

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od kilku tygodni jesteśmy alarmowani informacjami na temat braku węgla na składowiskach, zarówno dla indywidualnego, jak i masowego odbiorcy. W związku z powracającym tematem zwróciliśmy się do prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej z pytaniem, czy mieszkańcy, których domostwa podłączone są do miejskiej sieci ciepłowniczej, mają powody do niepokoju.

fot. ZEC Starachowice

Zapytaliśmy, czy ZEC jest przygotowany do sezonu grzewczego 2022/2023; ile ton węgla jest zabezpieczone oraz  ile ton węgla jest zamówione i za jaką kwotę, oraz, czy istnieje ryzyko, że zamówiony węgiel nie dotrze do starachowickiej ciepłowni? Zwrócliśmy się również z pytaniem, czy w związku z inflacją, która przekłada się m.in. na wyższe koszty surowca, czy emisji dwutlenku węgla, przewidziana jest podwyżka cen za ciepło dla odbiorcy indywidualnego i na jakim etapie jest kwestia budowy Instalacji Odzysku Energii tzw. spalarni odpadów.

- Mieszkańcy Starachowic nie muszą martwić się o ciepłe grzejniki zimą - uspokaja prezes ZEC, Marcin Pocheć. - Widząc zagrożenia wynikające ze wzrostu cen węgla i uprawnień do emisji CO2 już w 2015 roku podjęliśmy szereg działań modernizacyjnych, przygotowując ciepłownie do transformacji energetycznej. Gwarancję dostaw miału węglowego dla Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach zapewnia umowa zawarta przez Spółkę z Polską Grupą Górniczą S. A. Ciepłownia, aby zabezpieczyć aktualne zapotrzebowanie odbiorców na ciepło, potrzebuje około 24 000 ton węgla rocznie. Na ten zakup, w roku bieżącym ZEC będzie musiał przeznaczyć 17,5 mln zł, czyli o około 9,5 mln zł więcej niż w roku 2021. Umowa na rok 2022 zakłada bowiem ponad dwukrotny wzrost cen węgla. Podkreślić należy, że podwyżka ta jest na umiarkowanym poziomie w porównaniu z cenami, jakie będą zmuszone zaakceptować inne przedsiębiorstwa branży ciepłowniczej. Dzięki przemyślanym decyzjom mamy zapewnione dostawy węgla po bardzo konkurencyjnych cenach i węgiel najwyższej jakości.

Jak dodaje: - obecnie trwają dostawy miału węglowego na sezon grzewczy 2022/2023. W tej chwili mamy około 1/4 zapasu potrzebnego na cały sezon grzewczy. W okresie wakacji i we wrześniu uzupełnimy zapasy w całości. Jest to istotna informacja w związku z tym, że w całym kraju brakuje około 8 milionów ton węgla. Dodatkowo zakończyliśmy proces modernizacji Ciepłowni C0-1 przy ul. Kościelnej 100, co skutkuje częściowym odejściem od produkcji ciepła z węgla i zastąpieniem go źródłami niskoemisyjnymi. Aktualnie prowadzony jest ruch próbny, którego celem jest wykazanie zdolności instalacji do pracy w trybie ciągłym, przy zachowaniu parametrów gwarantowanych. W ramach inwestycji zbudowane zostały 4 wysokosprawne kotły gazowo-olejowe wraz z dodatkowymi  magazynami paliwa w zabudowie kontenerowej. Generalnym wykonawcą była Spółka SELO Energia, z którą w 2021 roku Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach podpisał umowę. Nowe gazowo-olejowe źródła ciepła mają za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa produkcji ciepła w instalacji po modernizacji istniejących kotłów węglowych. Dodatkowo wykonana została instalacja elektryczna wraz z  Aparaturą Kontrolno-Pomiarową i Automatyką w celu zapewnienia pełnej wizualizacji, sterowania oraz regulacyjności procesów dla nowych kotłów w oparciu o obecne zasady funkcjonowania Systemu Nadrzędnego Ciepłowni wraz z implementacją jednostek do istniejącego systemu SCADA. Przedsięwzięcie to jest zwieńczeniem naszych działań mających na celu wyjście z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Ponieważ każdy z kotłów ma moc poniżej 3 megawatów, nie wchodzą do systemu handlu emisjami CO2 - tłumaczy Marcin Pocheć.

Dodaje, że koszty związane z nabywaniem uprawnień do emisji dwutlenku węgla, tylko za rok 2021 wyniosły ponad 5 mln zł.

- Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę ciepła dla ZEC Starachowice, która zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2022 roku i zakłada wzrost cen ciepła średnio o 14,43 %. Taryfa za ciepło, pomimo że wzrosła jest znacznie niższa niż w innych miastach, a zaryzykować można stwierdzeniem, że jedna z najniższych w tej chwili w kraju. Jest to możliwe dzięki wymienionym wyżej działaniom zakupowym i inwestycyjnym, które pozwoliły Spółce zoptymalizować koszty produkcji związane z rosnącymi cenami paliw oraz prawami do emisji CO2, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne mieszkańcom. Dodam, że składane przez inne miasta w kraju wnioski taryfowe zakładają wzrost o 40, 50, a nawet 70%. Gdyby Zakład Energetyki Cieplnej nie wykonał wspomnianych działań inwestycyjnych, skala podwyżek cen w taryfie ZEC na rok 2022 mogłaby być nawet dwukrotnie wyższa od obecnej i z całą pewnością wzrost cen przekroczyłby 30% - mówi.

Prezes Marcin Pocheć poinformował na również, na jakim etapie jest projekt budowy Instalacji Odzysku Energii.

- Aktualnie Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Starachowicach oczekuje na wydanie Decyzji pozwolenia na budowę. Ponadto Spółka złożyła wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Wniosek dotyczył przyłączenia modułu wytwarzania energii tj. turbiny ORC na terenie przyszłej Instalacji Odzysku Energii. Ważną informacją jest to, że prace, które trwają nad budową instalacji, w pewnym okresie budziły kontrowersje stowarzyszeń, które zachęcały do oparcia systemu grzewczego na czystym gazie. Czas zweryfikował te podpowiedzi i pokazał, że ta inwestycja jest nam bardzo potrzebna. Daje nam to gwarancję naprawdę bardzo niskich cen ciepła i utrzymania spółki w bardzo dobrej kondycji - podkreśla prezes Zakładu Energetyki Cieplnej.

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

fot. ZEC Starachowice

KOMENTARZE NA FORUM
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.