JUŻ W KIOSKU

Człowiek,kot i ich podróż rowerem dookoła świata

2022-02-03 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Czyli Świat Nali Deana Nicholsona. Poleca i recenzuje Aldona Bałtowska Jagieła.

Autor i bohater utworu, mieszkaniec szkockiego miasteczka, we wrześniu 2018 roku wyruszył rowerem w podróż dookoła świata. Wyprawa miała być ucieczką od monotonii życia tego 30 letniego mężczyzny i próbą odnalezienie siebie i wejścia w coś nowego.

"Od dzieciństwa miałem skłonność do robienia głupich rzeczy, zawsze byłem klasowym błaznem"- tak krótko określił siebie autor tej opowieści. Po trzech miesiącach podróży,na odludnej drodze w górach Bośni spotkał niespodziewanie malutką, burą kotkę i nie chcąc jej zostawić na pastwę losu zabrał ze sobą w dalszą drogę. Jak mówi stare i mądre szkockie powiedzenie : "Pewne rzeczy w życiu muszą się przydarzyć". I odtąd przeznaczeniem tych dwojga stało się wspólne dorastanie i zwiedzanie świata. Nala pojawiła się w życiu mężczyzny, aby nadać inny wymiar działaniom imprezowicza i lekkoducha. Przygarnięcie porzuconego stworzenia i opieka nad nim spowodowała, że stał się on człowiekiem... No właśnie. Jakim? 

Podróż Deana i Nali trwa z małymi przerwami nadal, ponad milion widzów śledzi zamieszczane na Instagrame i Yoy Tube relacje z przygód tej pary przyjaciół. A książka to ciepła, wzruszająca i bardzo osobista lektura o przyjaźni kota i człowieka.

"...na początku nie mogłem się zorientować co to za piskliwy dźwięk dobiega zza moich pleców". Dźwięk, który skojarzył z możliwą usterką przy rowerze lub bagażu, okazał się kocim miauczeniem.

I ja znam ten dźwięk... Podobna przygoda spotkała mnie, miłośniczkę dwóch kółek, całkiem niedawno i całkiem niedaleko stąd. Mała Fiona odbyła tylko 30 kilometrową podróż rowerem z odludzia do naszego domu, dziś jest zwyczajnym, szczęśliwym kotem domowym. Raduje swoją obecnością domowników i towarzyszy w zabawach pozostałych futrzaków.

Aldona Bałtowska Jagieła - Miejska Biblioteka Publiczna, filia Nad Skałą
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.