JUŻ W KIOSKU

Czeremcha zwana korcipką

2021-05-19 12:44:36

Ocena:

0/5 | 0 głosów

- Pożyteczne to drzewo rozmnaża się w lasach przez ptactwo dzikie, które zjadają owoce, niestrawione pestki wszędzie roznosi i zasiewa. Liście czeremchy przyjemnym są pokarmem dla kóz i owiec; mają one smak nieco ostry; pędzone z wodą przez alembik dają w medycynie wodę podobną do wody z laurośliwu (…). Jagody mające smak ściskający używają się skutecznie w biegunkach krwawnych...” - tak oto pisał w 1845 r. Józef Gerald-Wyżycki w „Zielniku ekonomiczno - technicznym ułożonym dla gospodarzy i Gospodyń".

fot. Media - nauka

Rośnie tam, gdzie gleby żyzne i wilgotne, pięknie sprawdzi się w ogrodzie, chociaż w tym przypadku lepiej zapytać domowników o zdanie. Dlaczego? Czeremcha nader wonny zapach posiada, nie bez powodu zwana jest smrodynią, białe i groniaste kwiaty wydzielają, na pierwszy węch, zapach przyjemny, ale po chwili staje się mocny i duszący. Powiadają, że wręcz nieznośny.

Ludowa tradycja głosi, że kwitnące gałązki drzewa czeremchy chronią przed czarami, piorunami i robactwem. I to ostatnie by się zgadzało, naukowcy potwierdzili, że młode listki drzewa wydzielają lotne związki glikozydowe o intensywnym działaniu bakteriobójczym i zarazem toksycznym dla niektórych gryzoni i owadów.

Mimo dusznego zapachu jest lubiana. Żerują na niej liczne gatunki muchówek, błonkówek i chrząszczy, nocami na kwiatach stołują się ćmy. Owoce przyciągają dwadzieścia kilka ptaków, liczne gryzonie, kuny, a także największego drapieżnika Europy, czyli niedźwiedzia brunatnego. Zimą soczystymi gałązkami chętnie przekąszą sarny i jelenie.

Nasi dziadkowie powiadali, że gdy czeremchy kwitnienie, czekaj na ochłodzenie. I chyba się to sprawdza, bo gdy pisaliśmy ten tekst za oknem wiało i padało. Br...

Do czego wykorzystamy czeremchę?

Przyrządzimy z jej owoców napar. To idealna pomoc w lekkich nieżytach przewodu pokarmowego, słabo nasilonych biegunkach, dolegliwościach nerek, dnie moczanowej. Okłady ze zmiażdżonych świeżych owoców zastosujemy w dolegliwościach reumatyczno - artretycznych i nerwobólach. W kuchni natomiast z owoców zrobimy soki, musy, nalewki, likiery itp. Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów są pomocne w leczeniu świerzbu i drobnych dermatoz. Pomocne są także przy leczeniu grzybic stóp.

A jeśli mało Wam ciekawych nazw czeremchy to proszę: czeremucha, korcipka, kuciapa, smrodynia, smrodzina, śliwa kocierpka, trzemcha, trzemucha...

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Alergicy - pomoc przybywa

2023-04-23

Alergicy - pomoc przybywa

Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość. 
Zioła na zdrowie

2023-04-10

Zioła na zdrowie

Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?
Czary na miłość

2023-02-11

Czary na miłość

Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29

Żyją dopóki pamiętamy

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...