JUŻ W KIOSKU

Czeremcha zwana korcipką

2021-05-19 12:44:36

Ocena:

0/5 | 0 głosów

- Pożyteczne to drzewo rozmnaża się w lasach przez ptactwo dzikie, które zjadają owoce, niestrawione pestki wszędzie roznosi i zasiewa. Liście czeremchy przyjemnym są pokarmem dla kóz i owiec; mają one smak nieco ostry; pędzone z wodą przez alembik dają w medycynie wodę podobną do wody z laurośliwu (…). Jagody mające smak ściskający używają się skutecznie w biegunkach krwawnych...” - tak oto pisał w 1845 r. Józef Gerald-Wyżycki w „Zielniku ekonomiczno - technicznym ułożonym dla gospodarzy i Gospodyń".

fot. Media - nauka

Rośnie tam, gdzie gleby żyzne i wilgotne, pięknie sprawdzi się w ogrodzie, chociaż w tym przypadku lepiej zapytać domowników o zdanie. Dlaczego? Czeremcha nader wonny zapach posiada, nie bez powodu zwana jest smrodynią, białe i groniaste kwiaty wydzielają, na pierwszy węch, zapach przyjemny, ale po chwili staje się mocny i duszący. Powiadają, że wręcz nieznośny.

Ludowa tradycja głosi, że kwitnące gałązki drzewa czeremchy chronią przed czarami, piorunami i robactwem. I to ostatnie by się zgadzało, naukowcy potwierdzili, że młode listki drzewa wydzielają lotne związki glikozydowe o intensywnym działaniu bakteriobójczym i zarazem toksycznym dla niektórych gryzoni i owadów.

Mimo dusznego zapachu jest lubiana. Żerują na niej liczne gatunki muchówek, błonkówek i chrząszczy, nocami na kwiatach stołują się ćmy. Owoce przyciągają dwadzieścia kilka ptaków, liczne gryzonie, kuny, a także największego drapieżnika Europy, czyli niedźwiedzia brunatnego. Zimą soczystymi gałązkami chętnie przekąszą sarny i jelenie.

Nasi dziadkowie powiadali, że gdy czeremchy kwitnienie, czekaj na ochłodzenie. I chyba się to sprawdza, bo gdy pisaliśmy ten tekst za oknem wiało i padało. Br...

Do czego wykorzystamy czeremchę?

Przyrządzimy z jej owoców napar. To idealna pomoc w lekkich nieżytach przewodu pokarmowego, słabo nasilonych biegunkach, dolegliwościach nerek, dnie moczanowej. Okłady ze zmiażdżonych świeżych owoców zastosujemy w dolegliwościach reumatyczno - artretycznych i nerwobólach. W kuchni natomiast z owoców zrobimy soki, musy, nalewki, likiery itp. Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów są pomocne w leczeniu świerzbu i drobnych dermatoz. Pomocne są także przy leczeniu grzybic stóp.

A jeśli mało Wam ciekawych nazw czeremchy to proszę: czeremucha, korcipka, kuciapa, smrodynia, smrodzina, śliwa kocierpka, trzemcha, trzemucha...

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
Adwentowe historie

2021-12-01

Adwentowe historie

W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

2021-07-28

Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
Zielone Świątki

2021-05-28

Zielone Świątki

Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
Pamięć dusz czyli Dziady

2021-11-02

Pamięć dusz czyli Dziady

Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
O zwyczajach pogrzebowych

2021-11-01

O zwyczajach pogrzebowych

Ból po śmierci jest wszędzie taki sam, cierpienie połączy zamiast dzielić. Różnie jednak podchodzi się do zwyczajów pogrzebowych, różnie się będzie chowało zmarłych i różnie podchodziło do kwestii opieki nad grobami. Jak?