JUŻ W KIOSKU

Czeremcha zwana korcipką

2021-05-19 12:44:36

Ocena:

0/5 | 0 głosów

- Pożyteczne to drzewo rozmnaża się w lasach przez ptactwo dzikie, które zjadają owoce, niestrawione pestki wszędzie roznosi i zasiewa. Liście czeremchy przyjemnym są pokarmem dla kóz i owiec; mają one smak nieco ostry; pędzone z wodą przez alembik dają w medycynie wodę podobną do wody z laurośliwu (…). Jagody mające smak ściskający używają się skutecznie w biegunkach krwawnych...” - tak oto pisał w 1845 r. Józef Gerald-Wyżycki w „Zielniku ekonomiczno - technicznym ułożonym dla gospodarzy i Gospodyń".

fot. Media - nauka

Rośnie tam, gdzie gleby żyzne i wilgotne, pięknie sprawdzi się w ogrodzie, chociaż w tym przypadku lepiej zapytać domowników o zdanie. Dlaczego? Czeremcha nader wonny zapach posiada, nie bez powodu zwana jest smrodynią, białe i groniaste kwiaty wydzielają, na pierwszy węch, zapach przyjemny, ale po chwili staje się mocny i duszący. Powiadają, że wręcz nieznośny.

Ludowa tradycja głosi, że kwitnące gałązki drzewa czeremchy chronią przed czarami, piorunami i robactwem. I to ostatnie by się zgadzało, naukowcy potwierdzili, że młode listki drzewa wydzielają lotne związki glikozydowe o intensywnym działaniu bakteriobójczym i zarazem toksycznym dla niektórych gryzoni i owadów.

Mimo dusznego zapachu jest lubiana. Żerują na niej liczne gatunki muchówek, błonkówek i chrząszczy, nocami na kwiatach stołują się ćmy. Owoce przyciągają dwadzieścia kilka ptaków, liczne gryzonie, kuny, a także największego drapieżnika Europy, czyli niedźwiedzia brunatnego. Zimą soczystymi gałązkami chętnie przekąszą sarny i jelenie.

Nasi dziadkowie powiadali, że gdy czeremchy kwitnienie, czekaj na ochłodzenie. I chyba się to sprawdza, bo gdy pisaliśmy ten tekst za oknem wiało i padało. Br...

Do czego wykorzystamy czeremchę?

Przyrządzimy z jej owoców napar. To idealna pomoc w lekkich nieżytach przewodu pokarmowego, słabo nasilonych biegunkach, dolegliwościach nerek, dnie moczanowej. Okłady ze zmiażdżonych świeżych owoców zastosujemy w dolegliwościach reumatyczno - artretycznych i nerwobólach. W kuchni natomiast z owoców zrobimy soki, musy, nalewki, likiery itp. Kąpiele z dodatkiem naparu z kwiatów są pomocne w leczeniu świerzbu i drobnych dermatoz. Pomocne są także przy leczeniu grzybic stóp.

A jeśli mało Wam ciekawych nazw czeremchy to proszę: czeremucha, korcipka, kuciapa, smrodynia, smrodzina, śliwa kocierpka, trzemcha, trzemucha...

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
O

2021-09-15

O "dupie Maryni", czyli...

Zamysł był taki, żeby pociągnąć temat dupy (Maryni) i dokopać się do jej sekretów. Trochę się przeliczyłam, gdyż o ile w kwestii dupy coś powiedzieć możemy, to już dupa Maryni taka do końca prosta nie jest.
O kochanku słów kilka

2021-09-08

O kochanku słów kilka

Kochać to tyle co dotykać i sporo w tym prawdy. Nie oszukujmy się, miłość to doznania fizyczne i to one mącą nam w głowach. Podnoszą się nam poziomy czegoś tam, chemiczne procesy zachodzą, serce pompuje krew, ta krąży jak szalona i podejmujemy potem te pochopne strasznie decyzje. Małżeństwa, czy jak im tam, na przykład. I nie, nie zbaczam z tematu, w dotyku bowiem rzecz.
Ciemek, Omacek i Ciurek - o takich, co to ich nie ma, a są

2021-09-07

Ciemek, Omacek i Ciurek - o takich, co to ich nie ma, a są

Pewnie są w Starachowicach ludzie, którzy nie wierzą w krasnoludki i ja im naprawdę szczerze współczuję. Sugeruję, żeby się z nimi przeprosić i wierzyć w nie zacząć. Dlaczego? Ano dlatego, że niemal codziennie każdy z nas o nich wspomina. Zapraszam ponownie na słowne harce o tych, co to ich nie ma, a są, tylko trzeba umieć znaleźć.
Od kolana do pośladka...

2021-09-06

Od kolana do pośladka...

...droga niedaleka choć kręta bardzo.
O cycu

2021-09-02

O cycu

Były pośladki, kolanka, miednice? Były. Nie może zabraknąć i... cycka.
Jak to z babą bywało?

2021-07-31

Jak to z babą bywało?

Z naszym ojczystym językiem wcale tak prosto nie jest. Ortografia czy interpunkcja potrafią spędzić sen z oczu, a za niejeden siwy włos przybył za sprawą tych niedobrych przecinków. Nie w tym jednak rzecz. Dziś zajmiemy się skąd słowa pochodzą i dlaczego niektóre wcale nie są takie, jak nam się wydaje. 
Na stole chlebek mały i drzewko u powały

2020-12-29

Na stole chlebek mały i drzewko u powały

Święta Bożego Narodzenia zajmują w naszym życiu szczególne miejsce, nie na darmo mówi się o nich wyjątkowe, magiczne, najważniejsze. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na ich rodzinny charakter i "magię", którą w odniesieniu do tego czasu odmieniamy przez wszystkie przypadki
Nie kocha cię? Rzuć czar

2021-06-11

Nie kocha cię? Rzuć czar

W bardzo dawnych czasach, tak dawnych, że najstarsze kroniki o nich milczą, region świętokrzyski zamieszkiwały wiedźmy maści wszelakiej. O tym, że psotne były - wiemy wszyscy, ale czasem służyły pomocą. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodziła miłość nieszczęśliwa.