JUŻ W KIOSKU

Czary na miłość

2021-06-11 09:37:38

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W bardzo dawnych czasach, tak dawnych, że najstarsze kroniki o nich milczą, region świętokrzyski zamieszkiwały wiedźmy maści wszelakiej. O tym, że psotne były - wiemy wszyscy, ale czasem służyły pomocą. Szczególnie wtedy, gdy w grę wchodziła miłość nieszczęśliwa.

Pixabay

Co zatem na miłość polecano?

Zioła rzecz jasna, mikstury, za które słono sobie wiedźmy życzyły. Jeśli kogoś nie było na ową usługę stać to musiał radzić sobie sam, przydawała się tu wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. O to zresztą było kiedyś łatwiej, wiek, dwa czy nawet kilka temu dziewczęta uważniej słuchały swoich matek i babek - sprzyjała temu wielopokoleniowość rodzin i wspólne ich mieszkanie. A zatem...

                                                                            Lawenda pachnąca obudzi miłość przed upływem miesiąca

Polecana jest szczególnie osobom nieśmiałym, otwiera  na czułość w relacji oraz pomaga usunąć onieśmielenie na pierwszych spotkaniach. Od wieków kwiat lawendy oznaczał oczekiwanie na miłość, kiedy młodzieniec szedł w konkury to właśnie bukiecik lawendy skrywał w rękawie lub na sercu. Miała mu ona przychylność panny zapewnić. Dziewczęta zaś na Dzień Świętego Łukasza (przypadający 18 października) sączyły lawendę w nadziei, że otrzymają sen, w którym zobaczą swoją prawdziwą miłość. Jeśli zaś panna chciała przekonać do siebie kawalera lub wolnego zmusić do szybszych oświadczyn, robiła wszystko, by pod poduszką lubego kwiat lawendy umieścić.

Jest też coś dla żon, żeby nie było, że ja tylko singlom i singielkom radzę. Panie zamężne chcące obudzić w swoich mężach "małżeńską pasję" winny lawendę chować panom do kieszeni, pod poduszkę, skrapiać olejkiem odzież tudzież dodawać jej do potraw. Babki naszych babek powiadają, że będzie się wtedy w sypialni działo, że hej. Jeśli druga strona jest nieco chłodna w uczuciach to należy zapachem lawendy kusić, miał on bowiem zmiękczać serce i tworzyć klimat stworzony do miłości. Można zostawiać sobie karteczki z suszonymi płatkami kwiatów lawendy lub wszyć kwiat w poduszkę, co podniesie temperaturę związku.

                                                                                Miłość w sypialni zaklęta? Tylko, gdy kwitnie w niej mięta

Co oznacza, że jeśli macie w domach swych miętę w doniczce to natychmiast wynieście ją z kuchni i w sypialni postawcie. Nieważne czy macie współmałżonka czy też dopiero szukacie - mięta jest po prostu rośliną miłości. Noście przy sobie świeżą gałązkę mięty, żeby przyciągnąć właściwego partnera, jeśli w kimś chcecie wzbudzić pożądanie to podajcie mu herbatkę lub napar z mięty. Na randkę zaopatrzcie się w świeże zioła, mięta przyciągnie zainteresowanie wybranka. Prawdziwą jednak bombą miłosną są trzy zioła zasadzone własnoręcznie i w dodatku obok siebie, to lubczyk, mięta i majeranek. Możesz je dodawać nie tylko do potraw, ale i do bukietów, które stoją w wazonie, czy do wiązanek kwiatów, z którymi idziecie w gości. Otoczona ich zapachem będziesz marzeniem każdego, kto obok Ciebie stanie. Dla wzmocnienia magicznego efektu, doniczki z ziołami wstaw do czerwonych osłonek.

                                                                                Czy wiesz niebożę, że na brak miłości lubczyk pomoże?

Drogie Panie, teraz słówko do Was. Jeśli podajecie swojemu ukochanemu potrawę podsypaną lubczykiem, to niech Was ręka Dziewanny, Mokoszy i innych bóstw broni, by wypuszczać panów gdzieś w drogę. Dużą nieostrożnością jest pozwolić wyjść lubemu do pracy, na spacer czy spotkanie z kolegami, samotnie, tam gdzie nas nie ma, a są.... inne panie. Spożycie lubczyku przed wyjściem może spowodować duże straty w waszych związkach. Dawać jeść lubczyk przed snem najlepiej, niech się na was napatrzy.

To właściwie działa w obie strony, bo lubczyk działa na obie płcie, ale że panie częściej do stołu podają to... jak wyżej. Kiedyś nasze babki i prababki lubczyk spalały w ofierze za dobrą miłość, nosiły suszony przy sobie, zabezpieczały nim domostwo. Ziele to chroni, dodaje odwagi i wigoru w miłości, pogłębia i wywołuje prawdziwe uczucie, przyciąga miłość pomaga otworzyć w sobie miłość do siebie i innych. Nic tylko używać.

                                                                             Długa miłość nie dla Ciebie? Wpleć przytulię, nie zawiedzie

Przy świętym Janie o brzasku zerwij ją i owiń się nią w pasie pod ubraniem lub wpleć we włosy, wybrańca swego obejdź trzy razy wokół zgodnie z ruchem słońca, a wielka namiętność między wami wybuchnie.Co ciekawe czar działa tylko kilka miesięcy, ale... dobre i to. W końcu kto powiedział, że jak miłość to do końca życia?

                                                                                                                A na koniec...

Żeby lato miłosne było i udane pod każdym względem, idąc śladem przodków naszych, powiemy Wam tak:

- Gdy noc otuli świat, weź pięć włosów własnych, złącz z trzema włosami osoby kochanej, wrzuć w ogień i szepnij w niebo:

                                                                     Niech żywioły mi pomogą zdobyć osobę sercu drogą

Powodzenia kochani i trzymam kciuki, żeby się łowy udały.

                                                                                                           ...

Ps. Korzystałam m.in z książki Czary i Czarownice wczoraj i dziś - Antoni Łuczak. Na rymy zaś naprowadzała mnie koleżanka, red. Anna Ząbecka - zabawy było przy tym co niemiara.

Aneta Marcniak - przewodnik świętokrzyski
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29

Żyją dopóki pamiętamy

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
Adwentowe historie

2022-12-04

Adwentowe historie

Rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich i bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?