JUŻ W KIOSKU

Cysterskie skarby zapierają dech

2021-12-29 14:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wśród nich listy Adama Mickiewicza, Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida, ale też relikwiarze noszące znamiona czasu i inne naczynia liturgiczne. Wszystko dostępne w doskonałej jakości, w formie cyfrowej na stronie wąchockiego opactwa. Zacznijmy jednak od początku.

fot. Cystersi Wąchock

Zakończył się półroczny proces digitalizacji zbiorów przechowywanych w cysterskim "skarbcu", na jej przeprowadzenie opactwo pozyskało 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wielkie wydarzenie, bo przecież digitalizacja to szansa na szerokie udostępnienie zbiorów, a na tym zależy i miastu i samym cystersom. Procesowi temu zostały poddane niezwykle cenne zbiory, wśród nich listy pisane ręką Adama Mickiewicza czy Cypriana Kamila Norwida, ale także wiekowe relikwiarze. Te przedmioty zostały udostępnione w formie cyfrowej i mają do nich dostęp wszyscy, od naukowca po nauczyciela. Do dyspozycji zainteresowanych jest czternaście cennych artefaktów, nad którymi prace prowadziło kilka osób i co nie było takie łatwe.

- Digitalizacji nie można mylić ze zrobieniem zdjęcia danego przedmiotu. Szczególnie w przypadku przedmiotów przestrzennych trzeba zebrać wiele danych, aby stworzyć pełny obraz. Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu można wykonać z nich kopie na drukarce 3D. Daje to możliwość przygotowania duplikatów w niczym nieodbiegających od oryginału (...) Skanowanie pozwala odwzorować najmniejsze detale i ornamenty, nawet mikrouszkodzenia dokonane przez szkodniki. Żaden człowiek nie byłby w stanie tak wiernie odwzorować dzieł sztuki - mówi Przemysław Szajek menadżer projektu

Dzięki dofinansowaniu i pracy osób zaangażowanych dziś na stronie www.wachock.cystersi.pl/cyfrowe-zbiory możemy przenieść się w przeszłość

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Udany debiut

2024-05-23

Udany debiut "Świetlików"

Grupa folklorystyczna "Świetliki" z gminy Wąchock zaliczyła udany występ na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego, który odbył się w gminie Kurów (województwo lubelskie).   
Odbyła się pierwsza sesja

2024-05-11

Odbyła się pierwsza sesja

6 maja br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyła się inauguracyjna sesja, od której rozpoczęło się oficjalne urzędowanie nowych władz Miasta i Gminy Wąchock.     
Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

2024-05-05

Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

Władze Miasta i Gminy Wąchock postanowiły skorzystać z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i zapewnić mieszkańcom przejazdy na trasie Rataje – Węglów - Rataje.   

2024-04-26

"Chcę zmian"

Po wielu latach na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Wąchock pojawia się nowa osoba. To 50 - letni Robert Janus, długoletni wąchocki radny, obecnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zapowiada zmiany i realizację oczekiwań społecznych. Czego mogą się spodziewać mieszkańcy? O tym w pierwszym powyborczym wywiadzie jakiego udzielił "Gazecie Starachowickiej".       
Z poparciem prezydenta Starachowic

2024-04-16

Z poparciem prezydenta Starachowic

Sebastian Staniszewski, który w najbliższą niedzielę 21 kwietnia br. będzie się ubiegał o urząd burmistrza Wąchocka zyskał poparcie zwycięskiego prezydenta Starachowic Marka Materka. Panowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej zapowiadając potencjalną współpracę między naszym miastem a pobliską gminą. 
Dorównać strażakom

2024-03-15

Dorównać strażakom

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Wąchock wzięli udział w lokalnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

2024-03-08

Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

Urząd Miasta i Gminy Wąchock planuje w tym roku wyremontować wspomnianą drogę. Na razie szuka wykonawcy tej inwestycji.     

2024-03-02

"Oni też mieli swoje Golgoty"

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” po raz czwarty zorganizował Drogę Krzyżową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiona została w krużgankach opactwa cystersów w Wąchocku 1 marca br., czyli w dniu narodowego wspomnienia bohaterów walki z komunistycznym zniewoleniem Polski.   
Będzie nowa siedziba urzędu

2024-01-24

Będzie nowa siedziba urzędu

Władze gminy Wąchock podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Obiekt o powierzchni około 1300 m² miałby powstać w 2026 lub 2027 roku. Samorząd ma do dyspozycji około 11 mln zł na ten cel.   
Nowy ciągnik do prac w gminie  

2024-01-04

Nowy ciągnik do prac w gminie  

Gmina Wąchock zakupiła nowy sprzęt do prac porządkowych i celów transportowych. To ciągnik wraz z przyczepą, kosiarką i pługiem śnieżnym wartości około 350 tys. zł.