JUŻ W KIOSKU

Ćwiczenia powiatowe służb ratowniczych

2023-05-06 09:00:33

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Na terenie gminy Brody w czwartek (27 kwietnia br.) odbyły się ćwiczenia ratownicze pk. „Floorpol 2023”. Organizatorem ćwiczeń był Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Głównym celem przeprowadzonego przedsięwzięcia, było sprawdzenie umiejętności kierowania środkami i siłami oraz podejmowania odpowiednich decyzji w czasie działań. Ponadto ćwiczono sprawne współdziałanie wszystkich służb ratowniczych na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.

fot. KP PSP w Starachowicach

W ćwiczeniach udział brały zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu starachowickiego, a także Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Nadleśnictwo Starachowice, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Harcerska Grupa Ratownicza. Łącznie w ćwiczenia zaangażowano około 100 strażaków, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG 3 Kielce.

Scenariusz ćwiczeń oparty był o trzy główne odcinki: I odcinek założył pożar hali magazynowej na terenie zakładu Floorpol w Lubieni oraz pożar lasu w jej sąsiedztwie; II odcinek to zasłabnięcia i ewakuacja pracownika z suwnicy transportowej na zakładzie Zębiec; III odcinek dotyczył poszukiwań z policją osób w stanie zagrożenia życia na obszarach leśnych.

- Działania rozpoczęły się o godzinie 9:00. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, dyżurny starachowickiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego treści wynikało, że na krajowej „dziewiątce” doszło do napadu na kolumnę wojskową przez grupę 7 uzbrojonych osób. Po konfrontacji napastnicy rozbiegli się w różnych kierunkach. Kilka minut później dyżury straży pożarnej otrzymał zgłoszenie, że z hali magazynowej w Zakładzie „Floorpol” wydostaje się dym i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogień może przenieść się na teren leśny. W trakcie ewakuacji pracownicy zakładu zauważyli mężczyznę ubranego w „zielone moro”, który wybiegł z zadymionej hali i pobiegł do pobliskich pustostanów. Po penetracji terenu policjanci obezwładnili i zatrzymali podejrzanego mężczyznę, który chcąc odwrócić uwagę służb, podpalił halę magazynową, by umożliwić ucieczkę pozostałym poszukiwanym - relacjonuje oficer prasowy KPP w Starachowicach, mł. asp. Paweł Kusiak. - Około godziny 11:00, do dyżurnego wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w zakładzie produkcyjnym doszło do wypadku. Operator suwnicy, podczas wychodzenia z kabiny uderzył głową w metalowy element. Na miejsce zdarzenia udała się załoga pogotowia ratunkowego Straż Pożarna oraz Policja.

Natomiast ostatni epizod dotyczył 45-letniego mężczyzny, który podczas zbierania grzybów potknął się o konar i uderzył głową o podłoże, tracąc przytomność. Zgłaszający, który był wspólnie z poszkodowanym, nie potrafił określić dokładnej lokalizacji. Pamiętał tylko, że przechodzili obok nieczynnej kopalni.

-  Funkcjonariusze Policji, PSP, OSP oraz nadleśnictwa udali się na miejsce zbiórki, gdzie dowódca akcji poszukiwawczej rozstawił zgromadzone siły. W trakcie działań funkcjonariusze wykorzystali urządzenia GPS, aplikacji „SIRON”, drona oraz czterokołowca. Mężczyźni zostali odnalezieni, a poszkodowanemu udzielona pomoc - dodaje rzecznik.

Jak informuje oficer prasowy KP PSP w Starachowicach st. kpt. Konrad Dąbrowski: - ćwiczenia obserwował st. bryg. Marcin Machowski zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP, który podczas podsumowania wysoko ocenił wyszkolenie i współdziałanie uczestników ćwiczeń.

fot. KP PSP w Starachowicach

/źródło: KP PSP w Starachowicach, KPP w Starachowicach/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zainstalowała fałszywą aplikację, straciła pieniądze

2023-06-09

Zainstalowała fałszywą aplikację, straciła pieniądze

Do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie dotyczące oszustka, którego ofiarą padła mieszkanka gminy Brody.
Pożar samochodu osobowego w Starachowicach

2023-06-07

Pożar samochodu osobowego w Starachowicach

Do dyżurnego starachowickiej KP Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach w środowe (7 czerwca) popołudnie wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego, do którego doszło na ulicy Żeromskiego.
Pojazd w takim stanie, to zagrożenie na drodze

2023-06-07

Pojazd w takim stanie, to zagrożenie na drodze

W poniedziałkowe (6 czerwca br.) popołudnie patrol ruchu drogowego przeprowadził kontrolę samochodu ciężarowego, który uległ awarii. Jak się okazało, to nie wypadek losowy a bardzo kiepski stan techniczny unieruchomił auto przy skrzyżowaniu drogi krajowej i wojewódzkiej. 39-letni kierujący nie powinien w ogóle wyjeżdżać tym pojazdem na drogę.
Nieodpowiedzialna matka zatrzymana

2023-06-05

Nieodpowiedzialna matka zatrzymana

Starachowiccy policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która pomimo dożywotniego zakazu, kierowała samochodem. To nie koniec problemów starachowiczanki. Jak się okazało, zostawiła w domu 1,5 roczną córkę pod opieką 13-letniego brata. Postępowanie prowadzone przez policjantów wyjaśni, czy kobieta swoim zachowaniem nie naraziła córki na utratę życia lub zdrowia.
Kontrabanda u 55-latka ze Starachowic

2023-06-02

Kontrabanda u 55-latka ze Starachowic

Starachowiccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 55-latka, u którego w samochodzie, pomieszczeniach gospodarczych oraz piwnicach ujawnili tysiące sztuk papierosów, kilkadziesiąt kilogramów krajanki tytoniowej, oraz blisko 100 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy. Mężczyźnie grozi teraz wysoka grzywna.
Trafił w ręce policji. Odpowie za szereg przestępstw

2023-05-31

Trafił w ręce policji. Odpowie za szereg przestępstw

O nieuchronności poniesienia konsekwencji za swoje przestępcze działanie przekonał się 20-letni mieszkaniec Starachowic, którego w połowie maja br. zatrzymali policjanci z miejscowej komendy. Starachowiczanin był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy za przestępstwa kradzieży, gróźb karalnych i włamań. Jest również podejrzany o to, że pod koniec marca dokonał kradzieży pieniędzy z busa, a w połowie maja usiłował dokonać kradzieży radia samochodowego. Zatrzymany trafił do aresztu śledczego i usłyszał już kolejne zarzuty.
4 promile! Tyle miał kierowca zatrzymany w Kunowie

2023-05-30

4 promile! Tyle miał kierowca zatrzymany w Kunowie

Mundurowi grupy Speed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach w miejscowości Kunów (powiat ostrowiecki) zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Jadący volkswagenem 33-latek zdecydował się wsiąść za kierownicę, mając w organizmie blisko 4 promile alkoholu.
Kierowca, który brał udział w tragicznym wypadku w miejscowości Boksycka usłyszał zarzuty

2023-05-30

Kierowca, który brał udział w tragicznym wypadku w miejscowości Boksycka usłyszał zarzuty

W niedzielny (28 maja br.) poranek w wypadku samochodowym, do którego doszło w miejscowości Boksycka (powiat ostrowiecki) zginęło 5 osób. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi śledztwo przeciwko 37-letniemu kierowcy Mercedesa, podejrzanemu o spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym w stanie nietrzeźwości i pod wpływem narkotyków.
Pijana matka opiekowała się dziećmi. Miała prawie dwa promile

2023-05-30

Pijana matka opiekowała się dziećmi. Miała prawie dwa promile

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji odebrali zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań w Starachowicach znajduje się dwoje dzieci, które zostały pozostawione bez opieki. Na miejscu okazało się, że z dziećmi w wieku 12 i 5 lat przebywa pijana matka. Kobieta miała prawie dwa promile!
Miał blisko 4 promile i wsiadł za kierownicę!

2023-05-29

Miał blisko 4 promile i wsiadł za kierownicę!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach w niedzielny (28 maja br.) wieczór odebrali zgłoszenie, że na alei Armii Krajowej został zauważony kierowca, którego zachowanie wskazuje, że znajduje się on pod wpływem alkoholu.