JUŻ W KIOSKU

Co z remontem drogi powiatowej na Lubienię? 

2023-05-18 10:00:48

Ocena:

5/5 | 2 głosów

Z redakcją Gazety Starachowickiej skontaktował się jeden z mieszkańców powiatu starachowickiego z prośbą o skierowanie do władz Powiatu zapytania dotyczącego remontu drogi Starachowice-Rosochacz-droga do Lubieni. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Kilka miesięcy temu był wielki szum i feta, że w końcu będziemy mieli uczciwą drogę, wszyscy się cieszyli. Według zapewnień Powiatu remont miał ruszyć w marcu tego roku, jest maj i jedynie pracują tam dziki rozkopując pobocze - czytamy w interwencji skierowanej do redakcji. 

Zapytaliśmy: na jakim etapie jest kwestia budowy wspomnianej drogi oraz jaki jest koszt remontu drogi.

- Zadanie realizowane jest w formule zaprojektuj – wybuduj, co powoduje, że w pierwszej kolejności należy wykonać projekt i uzyskać pozwolenie na budowę lub decyzję ZRID (wg potrzeb). Dopiero po uzyskaniu zgody na budowę, przebudowę bądź remont można przystąpić do faktycznej realizacji zadania. W przypadku tej inwestycji, niezbędnym jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego, uregulowania spraw środowiskowych i ostatecznie uzyskania decyzji ZRID. Jest to proces długotrwały i niezależny od inwestora. Zgodnie z umową wykonawca ma 11 miesięcy (od daty zawarcia umowy) na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie pozwoleń. Termin ten upłynie dopiero w połowie sierpnia 2023 r. - informuje starosta Powiatu Starachowickiego, Piotr Ambroszczyk. - Szacujemy, że pierwsze prace w terenie powinny ruszyć już w sierpniu. Należy pamiętać, że w ramach zadania przewidziana jest budowa ciągu pieszo rowerowego od ronda do przejazdu kolejki wąskotorowej oraz przebudowa drogi na odcinku od skrzyżowania z drogą do Lipia do drogi Starachowice - Lubienia.

Koszt tego zadania to 5 775 001,00 zł, z czego dofinansowanie z Polskiego Ładu pokryje ok. 91 proc. wartości zadania, a pozostałe środki stanowią wkład własny, na które złożyły się Powiat Starachowicki w 22,17 %), Gmina Starachowice (46,18 %) i Gmina Brody (w 31,65 %). Powiat finansuje też z własnych środków inspektora nadzoru.

- Przypominam również, że w ramach pozyskanego dofinansowania z Polskiego Ładu realizowane są tak naprawdę trzy zadania. Prócz wspomnianego, także budowa ciągu pieszo - rowerowego na ul. Kamieniczki w Parszowie oraz budowa i remont chodnika w Gadce i Mircu. W przypadku inwestycji w Parszowie  trwają wciąż prace projektowe. Zakończono natomiast prace projektowe i przedłożono do zamawiającego dokumentację techniczną dla zadania obejmującego remont, przebudowę i budowę chodnika w Gadce i Mircu - dodaje starosta.

***

Będąc w temacie wspomnianej drogi, skierowaliśmy pytanie do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, dotyczące budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Leśnej, od ronda przy Szkole Podstawowej nr 11 do ronda imienia Karola Kality „Rębajły” (ul. Leśna/Kościelna). Bo choć ulica Leśna jest drogą powiatową, to Gmina Starachowice trakty dla rowerów buduje terenami zielonymi również wzdłuż ulic, które nie są w jej zarządzie. 

- Gmina Starachowice planuje dalszą rozbudowę sieci dróg rowerowych w mieście. W kolejnym etapie prac służących poprawie bezpieczeństwa mieszkańców chcemy zaprojektować, a następnie pozyskać niezbędne dofinansowanie na ten cel i wreszcie rozpocząć budowę kolejnej drogi dla rowerów - mówi rzecznik magistratu, Leszek Kowalski. - Jak informuje Architekt Miejski, połączy ona ulicę Leśną za rondem Karola Kality "Rębajły" poprzez wskazany odcinek przy ul. Leśnej, a także brakujący odcinek przy ul. Kościelnej od strony Pasażu Edwarda Pietrasińskiego. W związku z tym, że droga dla rowerów będzie wchodziła w pas drogi powiatowej, niezbędne będzie zawarcie stosownych porozumień - dodaje.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.