JUŻ W KIOSKU

Co z drugim wiaduktem?

2021-07-05 08:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu, radni debatowali nad raportem stanu powiatu starachowickiego za 2020 rok. Wśród tematów pojawił się ten, dotyczący budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. 

źródło: Powiat Starachowicki

Na problem dotyczący komunikacji w mieście, zwrócili uwagę radni klubu Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Powiatu. 

- Wiadukt jest w naszych marzeniach. Ludzie, którzy chcą jechać poza Starachowice, do domu po pracy, ich podróż trwa dwie godziny. To jest nie do pomyślenia - mówiła radna Joanna Główka. - Nie stara się o środki zewnętrzne na to, żeby tę komunikację w mieście i w powiecie poprawić. Ludzie są rozgoryczeni. Radzę władzom miasta i powiatu jechać o godzinie od 14.00 do 15.00 trasą od Radomskiej na drugą stronę Starachowic. Zwracam się do władz i do Zarządu, by w końcu pomyśleli o wiadukcie.

- Rzecz, która z perspektywy ponad 20 lat, kiedy patrzę na Starachowice narasta do problemu i to problemu, który nie jest rozwiązany, to sprawa wiaduktu. Szkoda, że oprócz tego, że dyskutujemy kolejną kadencję, kolejny raz, kolejny rok, to nic w tym temacie się nie dzieje - zauważył radny Mirosław Wojciechowski. - Należy wziąć się do pracy. Jechać do pana premiera, zaprosić go tutaj, a nie dyskutować! Zastanawiamy się, czy ma być ścieżka rowerowa przez wiadukt, czy ma jej nie być. Za chwilę będzie koniec kadencji i co? Oczywiście, tu chodzi o duże pieniądze, ale trzeba działać. Trzeba podjąć trud, a nie dyskutować - dodał.

Odpowiedział im, starosta starachowicki Piotr Babicki, który stanowczo nie zgodził się ze stwierdzeniem radnych, że w temacie wiaduktu nie się nie dzieje.

- Na jednej z ostatnich sesji opowiedziałem państwu szczegółowo o harmonogramie prac aktualnych i ten harmonogram się nie zmienia. Na ten moment wszystko idzie zgodnie z planem. Kluczowym elementem jest znalezienie źródeł zewnętrznych do realizacji tej inwestycji - mówił Piotr Babicki. - Te źródła zewnętrzne, też nowe, się pojawiają, m.in. całkiem świeża sprawa, bo sprzed tygodnia. Szansa na pozyskanie środków z rządowego funduszu „Polski Ład”, czyli Programu Inwestycji Strategicznych, gdzie jest duża szansa na to, że wkład własny do takiej inwestycji, mógłby być wyłącznie na poziomie 5%. Nie ma jeszcze szczegółowego harmonogramu konkursowego tego przedsięwzięcia, ale z dużym prawdopodobieństwem do tego programu będziemy w ramach tej inwestycji aplikować. To co zrobimy w pierwszej kolejności i na 100 procent, to złożenie wniosku do rządowego funduszu rozwoju dróg, do pana wojewody. Ten konkurs zostanie ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Będziemy gotowi do aplikowania, jeśli tylko ten konkurs na rok przyszły będzie dotyczył zadań wieloletnich - to jest kluczowa sprawa. Dopiero teraz zakończona zostanie dokumentacja projektowa i tutaj mamy zapewnienie wykonawcy dokumentacji, że zdąży i że ten etap będzie za nami już latem. W tej chwili jesteśmy na etapie dogrywania dokumentacji i tworzenia kosztorysów. Kosztorys z kolei, to jest bardzo konkretna szansa na to, aby kontynuować rozmowę z PKP, czyli z czwartym podmiotem. PKP ma taki program, który wspiera tego typu inwestycje w momencie, gdy likwidowane są przejazdy kolejowe pod wiaduktami, czy obiektami mostowymi w ramach współpracy z inwestorami. Jeszcze łopata wbita nie jest, ale myślę, że w momencie w którym będziemy ją wbijali, to będziemy gotowi, żeby dalej prowadzić inwestycje. Wszystko idzie zgodnie z planem. Jest to ogromny wydatek, nie tylko dla samorządu powiatowego, ale i gminnego - podkreślił starosta Babicki. 

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedzielny rodzinny Rajd Rowerowy

2021-07-25

Niedzielny rodzinny Rajd Rowerowy

Prezydent Starachowic Marek Materek zaprasza do aktywnego wypoczynku. Wystarczy rower i dużo pozytywnej energii. Już dzisiaj (niedziela), kolejna wspólna wycieczka, która zakończy się przy ognisku.
Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski zaczyna rywalizację olimpijską w Tokio [archiwum zdjęć]

2021-07-23

Pochodzący z Krynek Mateusz Borkowski zaczyna rywalizację olimpijską w Tokio [archiwum zdjęć]

Pochodzący z Krynek, utytułowany lekkoatleta rozpoczyna wielką sportową przygodę - Olimpiadę w Tokio. Z tej okazji, Gmina Brody przygotowała archiwalne zdjęcia z początków jego biegania. Najstarsze pochodzi z 2007 roku...
Towar zakupiony on-line podlega zwrotowi

2021-07-23

Towar zakupiony on-line podlega zwrotowi

Pandemia przyniosła za sobą zwiększone zainteresowanie transmisjami sprzedażowymi i zakupami on-line. Co, jeśli towar nam nie odpowiada, a sprzedawca nie twierdzi, że zwrotów nie ma?
Rejestracja do Poradni Specjalistycznych otwarta dla pacjentów

2021-07-23

Rejestracja do Poradni Specjalistycznych otwarta dla pacjentów

Od piątku, 23 lipca br. zostaje otwarta Rejestracja do Poradni Specjalistycznych. Pacjenci mają możliwość rejestracji do lekarza specjalisty telefonicznie i osobiście.
Poszukiwani darczyńcy. CEL: Rodzinny Piknik Charytatywny na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku

2021-07-23

Poszukiwani darczyńcy. CEL: Rodzinny Piknik Charytatywny na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku

W miejscowości Rudnik, między Starachowicami a Ostrowcem Świętokrzyskim, Katarzyna i Artur Spytkowscy prowadzą schronisko. Obecnie przebywa w nim około 100 psów. Od początku tego roku, mimo pandemii, udało im się przekazać do adopcji ponad 60 zwierząt. Schronisko ma nieustające potrzeby. Karma, opieka weterynaryjna, leki, bieżące naprawy. Na wszystko potrzebne są pieniądze.
Generator tlenu dla starachowickiego szpitala

2021-07-22

Generator tlenu dla starachowickiego szpitala

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach jako jedyny w województwie świętokrzyskim, a piąty szpital w Polsce, został wyposażony w układ Generatora Tlenu Oxymat. Generator pozyskuje tlen z powietrza, oczyszcza go i przekazuje pacjentom w stężeniu 95 proc. Dotychczas tlen był kupowany i magazynowany w butlach, które teraz będą stanowiły zabezpieczenie dla szpitala.
Projekty zgłoszone. Do wydania 600 tysięcy złotych

2021-07-21

Projekty zgłoszone. Do wydania 600 tysięcy złotych

Na realizację zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego Starachowic na rok 2022 przeznaczonych jest 600 tysięcy złotych. Do 16 lipca br., wszyscy chętni mogli zgłaszać swoje propozycje. Wpłynęło 16 wniosków, które teraz zostaną poddane weryfikacji. 
Już milion wniosków w programie

2021-07-21

Już milion wniosków w programie "Dobry start"

Przez niespełna dwa tygodnie, rodzicie i opiekunowie złożyli 1 mln wniosków w ramach programu "Dobry start". ZUS przypomina, że wnioski w tym roku można składać do 30 listopada 20201 roku tylko drogą elektroniczną.
Cycling Recycling startuje już 23 lipca w Starachowicach

2021-07-20

Cycling Recycling startuje już 23 lipca w Starachowicach

Łańcuchy sprawdzone? Koła napompowane? Przerzutki, hamulce, światełka sprawne?