JUŻ W KIOSKU

Co kryła cysterska koperta

2021-12-22 12:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Skarb oczywiście. Jaki? Poczytajcie. 

fot. Opactwo Cystersóww Wąchocku

We wtorek, 19 grudnia roku pańskiego 2021, w wiekowych murach cysterskiego opactwa w Wąchocku, opat zgromadzenia ojciec Eugeniusz Augustyn, w towarzystwie znakomitości z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, otworzył list, który przeleżał w ukryciu ponad wiek. 

Zalakowana koperta została umieszczona w kapsule w kuli na szczycie wieży Rakoczego, do której przymocowany jest krzyż wieńczący budowlę. List pochodzi z końca XIX wieku, z czasów, kiedy wykonywana była poprzednia przebudowa obiektu. List napisał ks, Piotr Górski - proboszcz, który prowadził remont. W liście umieszczono informacje o tym, kto ówcześnie sprawował władzę i jak przebiegał remont. Wiemy też, że łatwo nie było, była to powiem pora deszczu i słoty. 

Cystersi postanowili tradycję zachować i po sobie także zostawić ślad. W nowej kapsule, umieszczonej w tym samym miejscu, ojciec Eugeniusz Augustyn zamieścił stan aktualny Kościoła powszechnego, ojczyzny, skład opactwa, podał informacje o pandemii i o tym, że remont prowadzony jest w 70. rocznicę powrotu cystersów do Wąchocka.

- Z potrzeby serca włożyłem także różaniec, medalik Matki Boskiej Niepokalanej, poświęconą sól i chleb św. Agaty oraz obrazek z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego „Jezu, ufam Tobie” i obrazek św. Jana Pawła II - powiedział opat.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Cykliczne planszówki

2023-09-21

Cykliczne planszówki

Stowarzyszenie Wielka Nasza Wieś oraz burmistrz Miasta i Gminy Wąchock zapraszają na "Cykliczne spotkania z grami planszowymi". Pierwsze z nich odbędzie się we wtorek 26 września.
Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

2023-09-19

Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

Gmina Wąchock pożegnała swojego zasłużonego mieszkańca Zygmunta Ziemkiewicza. Był żołnierzem Armii Krajowej, Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Wąchock od 2014 roku, orędownikiem przywrócenia Wąchockowi praw miejskich. Zmarł w wieku 102 lat.
Pulpity z wiedzą

2023-08-09

Pulpity z wiedzą

Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka jest w trakcie realizacji projektu promującego historyczno - kulturalne  dziedzictwo gminy. W jego ramach na terenie Wąchocka zostaną ustawione trzy obiekty w kształcie pulpitów, z informacjami na temat lokalnych pamiątek przeszłości.      
Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

2023-08-09

Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

Ważna zmiana w programie imprezy dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze Wąchock Bike Jam 2023. Organizatorzy skracają czas wydarzenia o jeden dzień. Odbędzie się ono tylko w najbliższą sobotę 12 sierpnia.    
Rowerowe akrobacje

2023-08-04

Rowerowe akrobacje

W przyszły weekend Wąchock zaprasza miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach na imprezę "Bike Jam". W ciągu dwóch dni będzie można spróbować swoich sił w tej widowiskowej konkurencji, lub  podziwiać umiejętności rowerzystów. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy, także muzycznej.   
Muzyka dawnych wieków

2023-08-04

Muzyka dawnych wieków

Do gminy Wąchock zawita ogólnopolskie wydarzenie kulturalne. W ramach Mid Europe Early Music Festival w niedzielę 13 sierpnia w opactwie zakonu cystersów melomani mogą przeżyć spotkanie z kompozycjami epoki renesansu i baroku. 
Polskie wojsko w Wąchocku

2023-07-20

Polskie wojsko w Wąchocku

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w całym kraju na kilka dni przed 15 sierpnia odbędą się pikniki pod hasłem "Silna Biało-Czerwona”, przygotowane m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W województwie świętokrzyskim zaledwie 4 miejscowości zostały wytypowane jako miejsca lokalizacji tych imprez, w tym z powiatu starachowickiego tylko Wąchock. Będzie okazja do spotkania z naszymi żołnierzami i poznania ich służby w atmosferze festynu rodzinnego.  
Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

2023-07-13

Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

Termin potwierdzony, a prognoza pogody zapowiada słońce i brak opadów. Już w niedzielę (16 lipca) nad Zalewem Wąchockim od strony ulicy Torowej odbędzie się jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń roku, czyli Holi Święto Kolorów, a także niebiański aeropiknik.
Na obradach i na wesoło

2023-06-27

Na obradach i na wesoło

Do dziś kojarzymy dowcipy o sołtysie Wąchocka. To była inspiracja do zorganizowania w tej miejscowości zawodów z konkurencjami, które dostarczają i uczestnikom i obserwatorom solidnej dawki humoru. Impreza silnie wrosła w lokalny kalendarz; tegoroczny Krajowy Turniej Sołtysów miał już 24- tą edycję. Towarzyszyło mu wydarzenie z jeszcze dłuższymi tradycjami - XXVIII Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego. A wszystko to w miniony weekend.            
Kapliczka - ocalona pamiątka

2023-04-22

Kapliczka - ocalona pamiątka

Wąchockie wzgórze, miejsce zwane Starym Dworem położone na pograniczu trzech miejscowości: Rataj, Wąchocka i Starachowic. Pewnie długo by było niezauważone, gdyby nie budowa obwodnicy.