JUŻ W KIOSKU

Co kryje "Wilcza Polana" - biblioteka poleca

2021-11-23 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Halina Kowalczuk, autorka powieści obyczajowych i historycznych, uważa, że literatura powinna dawać czytelnikowi radość, wiarę i nadzieję dlatego jej powieści z reguły są optymistyczne.  Jestem świeżo po przeczytaniu nowej powieści tej pisarki - "Wilcza polana" - i muszę przyznać, że zakochałam się i w podhalańskiej Sosnówce, która swą nazwę zawdzięcza pięknym lasom porastającym okoliczne wzgórza i w samym sposobie pisania.

fot. Lubimy czytać

To książka, która wprowadza w klimat niesamowitej przyrody, potężne, strzeliste drzewa, z których gałęzi zwisały podłużne szyszki, unoszący się z zielonych igieł zapach świeżej żywicy - to wszystko można zobaczyć i poczuć z kart tej niezwykłej powieści. Ta książka to magia czasów i legend, które najlepiej opowiada Ula, główna bohaterka.

Urodziła się w Sosnówce, gdzie wróciła po studiach i podjęła pracę jako bibliotekarka. Dla wielu, przepływających przez uzdrowiskowe miasteczko ludzi, to nieciekawa okularnica, taka sobie Ula brzydula. Są też mieszkańcy, którzy wiedzą, że jest inteligentna, oczytana i zajmuje się ochroną przyrody, a dla przyjaciół to także wilcza powiernica.  Pewnego dnia w bibliotece i jej życiu pojawił się przystojny kuracjusz Marcin. Początkowe, niewinne spacery po okolicy w krótkim czasie przeradzają się w gorący romans.

Niestety - wścibskie oczy, plotkujące kumoszki i działający na niekorzyść czas robią swoje. Czy rodzące się uczucie ma szanse na przetrwanie? Czy osoby z różnych światów mogą przezwyciężyć przeciwności losu? Czy dziewczynie uda się uratować leśnych przyjaciół? Ja już wiem, a Was zachęcam do przeczytania tej pełnej magi i legend powieści. Dodam tylko jeszcze, że karty powieści przenoszą nas do roku 1805 do czasów powstawania, zakładania Sosnówki, a następnie lat wojny. Okupanci i konfidenci, decyzje które kładą się haniebnym cieniem na rodzinie donosiciela na wiele pokoleń. Następnie czasy współczesne, gdzie żyją potomkowie zdrajcy i zdradzonego, a na ich decyzje i zachowania, mimo upływu lat, mają nadal wpływ dawne dzieje.

Powieści Haliny Kowalczyk dostępne: „Wilcza polana” – Haliny Kowalczuk dostępna w Fili nr 7 ul. Radomska 21 oraz Fili nr 6 ul. Stanisława Staszica 9. Książkę można zarezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e- mbp.pl Poleca

Małgorzata Wosiek, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 7 w Starachowicach.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O grudniu

2021-12-07

O grudniu

Od grudy pochodzi, co zresztą nie dziwi. W końcu gruda zamarzniętą ziemię oznacza, o to zimą nietrudno. Ale czy tylko? Zapraszamy na kilka słów o grudniu.
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

2021-12-07

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na spotkanie autorskie z Grzegorzem Rakiem – prozaikiem, autorem opowiadań i powieści - 9 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 do Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5..  
Dziś pizza dla Patryka

2021-12-07

Dziś pizza dla Patryka

Dziś wszystkich chętnych zapraszamy do składania zamówień w Pizzeria/ Restauracja Balbinka.
Mikołaj odwiedził chore dzieci

2021-12-06

Mikołaj odwiedził chore dzieci

Nie lada niespodzianka czekała w minioną niedzielę na dzieciaki, przebywające w starachowickim szpitalu. Odwiedził je bowiem Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką.
10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

2021-12-05

10. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych

Ruszył termin nadsyłania swoich wykonań kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w ramach 10 Ogólnopolskiego Festiwalu organizowanego przez Park Kultury w Starachowicach. Festiwal ma formułę konkursu wokalnego dla solistów amatorów. Dla jego laureatów przewidziane zostały nagrody pieniężne i upominki. Zgłoszenia należy nadsyłać to 31 grudnia 2021 roku.
Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

2021-12-05

Jesień w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

Listopad w starachowickim Ośrodku Szkolno Wychowawczym przebiegał intensywnie, podopieczni placówki brali udział w zajęciach kulturalnych, sportowych, znaleźli także czas na relaks.
Z okazji Barbórki...

2021-12-04

Z okazji Barbórki...

Pamiętając o góniczych tradycjach naszego pięknego miasteczka przywołajmy dziś postacie Tych, którzy cężko pracowali na rzecz dzisiejszych Starachowic.
Spowiedź niedokończona...

2021-12-04

Spowiedź niedokończona...

To malutka, pięknie wydana książeczka L. Wiśniewskiego, z króciutkimi opowiadaniami. 
„Wiarusy” w Hrubieszowie

2021-12-04

„Wiarusy” w Hrubieszowie

W swoim czasie spełnili swój obowiązek wobec Ojczyzny, obecnie będąc już pod „kapeluszem”, dbają o chlubną pamięć oręża polskiego uczestnicząc w wielu świętach państwowych oraz tych równie ważnych dla regionu. Podczas takich właśnie uroczystości chętnie je uświetniają występując na estradach o dowolnym prestiżu, nie pomijając tych zagranicznych. Mowa ty o naszym starachowickim Zespole Estradowym „Wiarusy”.