JUŻ W KIOSKU

Co kryje "Wilcza Polana" - biblioteka poleca

2021-11-23 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Halina Kowalczuk, autorka powieści obyczajowych i historycznych, uważa, że literatura powinna dawać czytelnikowi radość, wiarę i nadzieję dlatego jej powieści z reguły są optymistyczne.  Jestem świeżo po przeczytaniu nowej powieści tej pisarki - "Wilcza polana" - i muszę przyznać, że zakochałam się i w podhalańskiej Sosnówce, która swą nazwę zawdzięcza pięknym lasom porastającym okoliczne wzgórza i w samym sposobie pisania.

fot. Lubimy czytać

To książka, która wprowadza w klimat niesamowitej przyrody, potężne, strzeliste drzewa, z których gałęzi zwisały podłużne szyszki, unoszący się z zielonych igieł zapach świeżej żywicy - to wszystko można zobaczyć i poczuć z kart tej niezwykłej powieści. Ta książka to magia czasów i legend, które najlepiej opowiada Ula, główna bohaterka.

Urodziła się w Sosnówce, gdzie wróciła po studiach i podjęła pracę jako bibliotekarka. Dla wielu, przepływających przez uzdrowiskowe miasteczko ludzi, to nieciekawa okularnica, taka sobie Ula brzydula. Są też mieszkańcy, którzy wiedzą, że jest inteligentna, oczytana i zajmuje się ochroną przyrody, a dla przyjaciół to także wilcza powiernica.  Pewnego dnia w bibliotece i jej życiu pojawił się przystojny kuracjusz Marcin. Początkowe, niewinne spacery po okolicy w krótkim czasie przeradzają się w gorący romans.

Niestety - wścibskie oczy, plotkujące kumoszki i działający na niekorzyść czas robią swoje. Czy rodzące się uczucie ma szanse na przetrwanie? Czy osoby z różnych światów mogą przezwyciężyć przeciwności losu? Czy dziewczynie uda się uratować leśnych przyjaciół? Ja już wiem, a Was zachęcam do przeczytania tej pełnej magi i legend powieści. Dodam tylko jeszcze, że karty powieści przenoszą nas do roku 1805 do czasów powstawania, zakładania Sosnówki, a następnie lat wojny. Okupanci i konfidenci, decyzje które kładą się haniebnym cieniem na rodzinie donosiciela na wiele pokoleń. Następnie czasy współczesne, gdzie żyją potomkowie zdrajcy i zdradzonego, a na ich decyzje i zachowania, mimo upływu lat, mają nadal wpływ dawne dzieje.

Powieści Haliny Kowalczyk dostępne: „Wilcza polana” – Haliny Kowalczuk dostępna w Fili nr 7 ul. Radomska 21 oraz Fili nr 6 ul. Stanisława Staszica 9. Książkę można zarezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e- mbp.pl Poleca

Małgorzata Wosiek, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 7 w Starachowicach.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Niedoszły pasażer

2023-03-21

Niedoszły pasażer

Wsiąść do autobusu to wcale nie taka prosta sprawa. Skargami na kierowców MZK w Starachowicach można by wytapetować ściany Redakcji. Na co skarżymy się najczęściej? Na butę i nieuprzejmość, żeby nie powiedzieć dosadniej. Czy jednak słusznie? 
75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

2023-03-19

75-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mój pępek miasta

Powstała dzięki inicjatywie mieszkańców naszego miasta. To na ich wyraźne życzenie Miejska Rada Narodowa w Starachowicach-Wierzbniku z dnia 15 kwietnia 1947 r. zorganizowała pierwszą placówkę biblioteki publicznej. Lokal znajdował się przy ulicy Kolejowej 19 i składał się z trzech pomieszczeń, w nich zaś 400 tomów pierwszego księgozbioru. Były to dary od mieszkańców.  
Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

2023-03-19

Plastuś, młodzież i autorskie spotkania

Lubię Miejską Bibliotekę Publiczną w Starachowicach, bo co wydarzenie to bardziej atrakcyjne. Tym razem to "Plastuś" zadbał o swoich młodych czytelników i zafundował im spotkanie autorskie z poczytnym autorem Pawłem Beręsewiczem.  
Marsz niebieskiej wstążeczki

2023-03-15

Marsz niebieskiej wstążeczki

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia i ma za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo na problematykę autyzmu i niepełnosprawności, pokazywać, że każdy z nas jest różny i przez to wyjątkowy.
Starachowice inspirują

2023-03-15

Starachowice inspirują

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic i Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne - to właśnie te trzy instytucje połączyły siły i we wtorek (14 marca) zaprosiły mieszkańców Starachowic na wernisaż grafik Adama Cieślika połączony z wystawą Starachowice wczoraj i dziś.  Było co oglądać. 
Nagrodzono wyjątkowe kobiety

2023-03-12

Nagrodzono wyjątkowe kobiety

To było wyjątkowe wydarzenie. W gościnnych progach Hotelu Europa odbyła się uroczysta Gala Kobieta.23.  Jego bohaterkami były kobiety, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, która wraz z marszałek sejmu Elżbietą Witek, objęła imprezę patronatem. 
Spacerowali z Wagnerem

2023-03-11

Spacerowali z Wagnerem

Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, że wciąż za mało znana w naszym mieście. Park Kultury postanowił pomóc lepiej tego naszego bohatera poznać i wymyślił grę miejską "Śladami Władysława Wagnera". Znamy tych, którzy podjęli się fotograficznego wyzwania.
Poznają region

2023-03-11

Poznają region

Projekt pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” ma na celu pomóc obywatelom okupowanego kraju nie tylko w zakresie zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych, ale także w adaptacji do warunków społeczno-kulturowych. W ramach tego ostatniego starachowicka Spółdzielnia Socjalna Integracja ruszyła w drogę i zwiedzała Świętokrzyskie. Towarzyszyła im nasza dziennikarka i przewodniczka świętokrzyska Aneta Marciniak. 
Monika i jej

2023-03-12

Monika i jej "Ulotne chwile"

Monika Orman dziś mieszka w Krakowie, ale przez wiele lat to właśnie ze Starachowicami była związana prywatnie i zawodowo. Ma za sobą pracę w Szkole Podstawowej nr 9 i współpracę z chórem Concentus. Na łamach naszej Gazety gości z tomikiem wierszy. 
W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

2023-03-11

W sieci egzotyki, czyli co hodują mieszkańcy powiatu

W powiecie starachowickim przebywają gatunki zwierząt, o których niewielu nawet słyszało. Hodowcy są w posiadaniu nie tylko gadów takich jak pyton królewski czy boa imperator, ale przede wszystkim wielu kolorowych ptaków. Znamy dziewczynę, która z egzotycznymi stworzeniami żyje w dużej przyjaźni.