JUŻ W KIOSKU

Co kryje "Wilcza Polana" - biblioteka poleca

2021-11-23 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Halina Kowalczuk, autorka powieści obyczajowych i historycznych, uważa, że literatura powinna dawać czytelnikowi radość, wiarę i nadzieję dlatego jej powieści z reguły są optymistyczne.  Jestem świeżo po przeczytaniu nowej powieści tej pisarki - "Wilcza polana" - i muszę przyznać, że zakochałam się i w podhalańskiej Sosnówce, która swą nazwę zawdzięcza pięknym lasom porastającym okoliczne wzgórza i w samym sposobie pisania.

fot. Lubimy czytać

To książka, która wprowadza w klimat niesamowitej przyrody, potężne, strzeliste drzewa, z których gałęzi zwisały podłużne szyszki, unoszący się z zielonych igieł zapach świeżej żywicy - to wszystko można zobaczyć i poczuć z kart tej niezwykłej powieści. Ta książka to magia czasów i legend, które najlepiej opowiada Ula, główna bohaterka.

Urodziła się w Sosnówce, gdzie wróciła po studiach i podjęła pracę jako bibliotekarka. Dla wielu, przepływających przez uzdrowiskowe miasteczko ludzi, to nieciekawa okularnica, taka sobie Ula brzydula. Są też mieszkańcy, którzy wiedzą, że jest inteligentna, oczytana i zajmuje się ochroną przyrody, a dla przyjaciół to także wilcza powiernica.  Pewnego dnia w bibliotece i jej życiu pojawił się przystojny kuracjusz Marcin. Początkowe, niewinne spacery po okolicy w krótkim czasie przeradzają się w gorący romans.

Niestety - wścibskie oczy, plotkujące kumoszki i działający na niekorzyść czas robią swoje. Czy rodzące się uczucie ma szanse na przetrwanie? Czy osoby z różnych światów mogą przezwyciężyć przeciwności losu? Czy dziewczynie uda się uratować leśnych przyjaciół? Ja już wiem, a Was zachęcam do przeczytania tej pełnej magi i legend powieści. Dodam tylko jeszcze, że karty powieści przenoszą nas do roku 1805 do czasów powstawania, zakładania Sosnówki, a następnie lat wojny. Okupanci i konfidenci, decyzje które kładą się haniebnym cieniem na rodzinie donosiciela na wiele pokoleń. Następnie czasy współczesne, gdzie żyją potomkowie zdrajcy i zdradzonego, a na ich decyzje i zachowania, mimo upływu lat, mają nadal wpływ dawne dzieje.

Powieści Haliny Kowalczyk dostępne: „Wilcza polana” – Haliny Kowalczuk dostępna w Fili nr 7 ul. Radomska 21 oraz Fili nr 6 ul. Stanisława Staszica 9. Książkę można zarezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e- mbp.pl Poleca

Małgorzata Wosiek, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 7 w Starachowicach.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.