JUŻ W KIOSKU

Co dalej z budynkiem "starego szpitala"?

2022-01-07 08:02:26

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Pod koniec maja 2021 r. Gmina Starachowice zakupiła od powiatu starachowickiego nieruchomość zabudowaną budynkiem starego szpitala przy u. Radomskiej. Miasto planuje budowę mieszkań przy ulicy Radomskiej, jednak „stary szpital” jest ujęty w wojewódzkiej i tym samym gminnej ewidencji zabytków. By na nowo zagospodarować teren, potrzebna jest zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

budynek "starego szpitala" / fot. Gazeta Starachowicka

Podczas majowej (2021 rok - przy. red.) konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek poinformował, że gmina zleci wykonane dokumentacji architektonicznej budynku, która następnie zostanie przekazana do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Jeśli konserwator pozwoli, wyburzymy ten budynek i na nowo zagospodarujemy tę przestrzeń, na której powstaną nowe budynki z mieszkaniami. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie konkursu we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów RP, który wybierze najlepszą koncepcję, jak najlepiej wykorzystać ten teren do mieszkania. Tak, by stał się on nie tylko miejscem do mieszkania, ale również wizytówką nowoczesnego miasta. Potem wykonanie dokumentacji, pozyskanie środków i budowa, która najwcześniej może się rozpocząć w ciągu dwóch lat - mówił Marek Materek.

Na zakupionym terenie może powstać nawet ok. 200 mieszkań. Koszt wybudowania bloków, wraz z parkingami podziemnymi i potrzebną infrastrukturą, prezydent szacuje na kilkadziesiąt milionów złotych. Jedną z rozważanych możliwości sfinansowania zadania jest program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, do wykorzystania są także pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W lipcu 2021r. zostało ogłoszone postępowanie na wykonanie inwentaryzacji budowlanej oraz ekspertyzy technicznej budynku. Wykonawca został wybrany.

Zapytaliśmy w starachowickim Urzędzie Miejskiej, na jakim etapie znajduje się sprawa odkupionego od powiatu starachowickiego budynku tzw. "starego szpitala" wraz z otoczeniem; czy została już wykonana ekspertyza techniczna; do kiedy jej wykonawca ma czas na sporządzenie dokumentu; czy Gmina Starachowice wystąpiła do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie zdjęcia ochrony konserwatorskiej oraz jakie będą kolejne kroki gminy dotyczące nieruchomości?

- Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Biuro Architekta Miejskiego ekspertyza została wykonana, ale formalnie nie jest jeszcze odebrana. W tej chwili nie wiemy, co z niej wynika i nie ingerujemy w ekspertyzę. Minął termin oddania (1 grudnia), ale ze względu na COVID i na zagadnienia techniczne (budynek nie miał dokumentacji i wewnątrz był przebudowany) Wykonawca poprosił o wydłużenie terminu - informuje rzecznik UM w Starachowicach, Iwona Tamiołło. - Inwentaryzacja i ekspertyza, są już wykonane i złożone do opiniowania u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czy spełniają warunki wymagane przez urząd WKZ. Po oddaniu ekspertyzy, analizie wniosków z niej wynikłych, argumentów ekonomicznych oraz konserwatorskich, Gmina podejmie kolejne kroki. W planach jest ogłoszenie konkursu architektonicznego na wykorzystanie całej nieruchomości na cele mieszkalne - dodaje pani rzecznik.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

2022-01-21

Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

Decyzją Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej - Komunikacja Miejska, w piątek (21 stycznia) na stanowisko prezesa Zarządu miejskiej spółki został powołany Piotr Paweł Urbanek. 
Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

2022-01-21

Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

Ciemność zapanowała w środowy (19 stycznia) wieczór na osiedlu Żeromskiego. Utrudnienia mogą potrwać do poniedziałku 24 stycznia br.
Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

2022-01-20

Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

Prezydent Starachowic, który od przeszło 7 lat osobiście prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, zajął 3 miejsce w rankingu najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2021 roku.    
Wega nadal poszukiwana

2022-01-19

Wega nadal poszukiwana

Wega, sunia rasy mały munsterlander, zaginęła rok temu. Jej rodzina wciąż wierzy w szczęśliwe zakończenie. 
Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

2022-01-19

Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowił szczepienia przeciwko Covid - 19 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (ul. Batalionów Chłopskich 6). Rejestracji można dokonać poprzez bezpłatną infolinię, na stronie pacjent.gov.pl, wysyłając sms lub dzwoniąc do punktu szczepień. 
Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

2022-01-19

Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

Starachowiczan obserwujących profil społecznościowy prezydenta miasta Marka Materka od rana rozgrzewają jego dwa wpisy. W pierwszym opisuje swój "Sen o Starachowicach, w drugim "Sen o Polsce", w którym nawołuje do pojednania i zaprasza przedstawicieli wszystkich partii do naszego miasta. "Błagam polityków ze wszystkich opcji politycznych - siądźcie i porozumiejcie się dla dobra Polski. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie została zwołana mimo tego, co dzieje się wokół naszego Kraju. Dlatego zapraszam do Starachowic. Udostępnię swój gabinet i pomogę w mediacjach" - czytamy.
Podziękowania dla Ewy Skiby

2022-01-19

Podziękowania dla Ewy Skiby

Prezydent Miasta Marek Materek, starostą starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz były starosta Piotr Babicki podziękowali Ewie Skibie, która po 7 latach pracy w Urzędzie Miejskim ustępuje ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta ds. gospodarczych.
Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

2022-01-17

Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

W poniedziałek (17 stycznia) rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach Iwona Tamiołło poinformowała, że Prezydent Starachowic Marek Materek odwołał Ewę Skibę ze stanowiska Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.
Osierocili nastoletniego syna

2022-01-17

Osierocili nastoletniego syna

Na początku stycznia informowaliśmy o dramacie, do którego doszło w jednej ze starachowickich rodzin. Mieszkaniec miasta zmarł na Covid-19, a jego żona przetransportowana ze Starachowic do Lublina walczyła o życie podłączona do aparatury ECMO. Jak poinformowała m.in. Telewizja Polsat, życia 50-latki nie udało się uratować.