JUŻ W KIOSKU

Ciepło geotermalne w Starachowicach? W piątek decyzja radnych o przystąpieniu do realizacji projektu

2022-06-22 08:00:03

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Podczas piątkowej (24 czerwca) sesji Rady Miejskiej, radni będą debatować nad projektem uchwały "w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.

zdjęcie poglądowe / fot. pixabay.com

Prezentujemy treść uzasadnienia do uchwały Rady Miejskiej. Znajduje się ona w Biuletynie Informacji Publicznej UM Starachowice.

- Gmina Starachowice przygotowuje wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego nr 2.9 „Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona ziemi. Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Wymaganym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest „Oświadczenie o możliwości pokrycia ze środków własnych Gminy przekroczenia kosztów jednostkowych określonych w „Katalogu kosztów jednostkowych”.

W związku z przygotowaniem przez Gminę Starachowice projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”, został opracowany „Projekt robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego wód termalnych Starachowice GT- 1 w miejscowości Starachowice”.

Celem przygotowanego projektu jest wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia. Założeniem projektu jest wykorzystanie ciepła geotermalnego, czyli energii cieplnej pochodzącej z wnętrza ziemi. Projekt ten jest alternatywą w pozyskiwaniu energii cieplnej z przeznaczaniem do wykorzystania w miejskiej sieci ciepłowniczej. Takie ciepło przyczyni się do dywersyfikacji źródeł ciepła miejskiej spółki jak również zwiększy udział energii pochodzącej z OZE, poprzez co przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego w produkcji ciepła. Geotermia to jedno z najczystszych źródeł pozyskiwania energii, które jest niezależne od czynników zewnętrznych i może produkować energię na stałym poziomie przez cały rok.

Projekt przewiduje odwiercenie pionowego otworu geotermalnego poszukiwawczo – rozpoznawczego Starachowice GT-1 o głębokości do 3500 m. Otwór ten po spełnieniu roli badawczej będzie mógł zostać wykorzystany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych, w oparciu o który planowana jest realizacja ciepłowni geotermalnej.

W wyniku realizacji przedsięwzięcia przewiduje się uzyskanie wody złożowej o temperaturze 60-90 stopni C i wydajności ok. 20 m3/h. Na tej podstawie można będzie uzyskać ok. 1,28 MW ciepła geotermalnego, przy założeniu schłodzenia wody termalnej do 20 stopni C. Przewidywany okres realizacji projektu: 2023-2024 r.

Łączne zestawienie kosztów jednostkowych powyższego projektu wynosi 21.598.934,00 pln netto i nie przekracza żadnego z kosztów jednostkowych określonych w Katalogu kosztów jednostkowych, który stanowi załącznik do dokumentacji konkursowej.

Podatek VAT jest kosztem niekwalifikowalnym przedsięwzięcia polegającego na odwierceniu otworu poszukiwawczo – rozpoznawczego Starachowice GT -1

Ostateczny koszt zadania zostanie ustalony po przeprowadzeniu postępowania przetargowego. Może on być zarówno wyższy od kosztów jednostkowych określonych we wniosku o dofinansowanie, jak również niższy. W przypadku przekroczenia tych kosztów w trakcie realizacji projektu, zostaną one zabezpieczone i pokryte z budżetu miasta Starachowice - czytamy w uzasadnieniu do projektu Uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.

(LINK: https://bit.ly/3Oeacll]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

2023-06-09

Przejazd komunikacją miejską bezpłatny, jednak musimy zapłacić za przewóz rowerów

W Starachowicach od ubiegłego roku osoby zameldowane w mieście, a także te płacących podatki w Starachowicach oraz niepełnoletni członkowie ich rodzin, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Podczas majowej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym i ulg w komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Starachowice. Zmiana dotyczy wprowadzenia opłaty za przewiezienie roweru.
Modernizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Zakończenie prac przesunięte 

2023-06-09

Modernizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Zakończenie prac przesunięte 

Trwa rewitalizacja otoczenia dworca w Starachowicach Zachodnich. W minionym tygodniu firma prowadząca remont zaczęła układać masę bitumiczną, co poprawi dojazd zarówno do okolicznych domostw, jak i firm, prowadzących tam swoją działalność. Pierwotnie realizacja miała zakończyć się już w połowie grudnia 2022 r. Następnie miasto podpisało aneks z wykonawcą, wyznaczając termin na 30 czerwca 2023 r. Wiadomo już, że termin ten nie zostanie dotrzymany i prace potrwają trochę dłużej. 
Wielki zlot harcerzy  

2023-06-08

Wielki zlot harcerzy  

Przez kilka dni ponad 900 zuchów i harcerzy z całej Polski wędrowało siedmioma trasami w ramach 65 Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego. Przemierzyli setki kilometrów naszego województwa, wspominając lokalnych bohaterów Powstania Styczniowego. Zbiórka końcowa miała miejsce na Rynku w Starachowicach. 
Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

2023-06-08

Gmina Starachowice testuje elektryczny autobus

Na ulicach naszego miasta pojawił się nowoczesny autobus elektryczny MAN Lion's City 12 CE. Będzie on testowany na linii komunikacyjnej nr 19 do poniedziałku (12 czerwca br.). Testowanie pojazdu związane jest z wnioskiem złożonym do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącym zakupu 5 takich autobusów oraz trzech stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.