JUŻ W KIOSKU

Ciekawostki z Budujemy Samochody

2023-04-22 15:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Lata 50 i 60 ubiegłego wieku, to prawdziwa kopalnia ciekawostek. O tym, co się działo w Starachowicach, gdzie odpoczywano i gdzie chodzono... zapraszamy do lektury. 

Zalegalizowano Koło Miłośników Opery

Działało przy radzie zakładowej, a składka członkowska wynosiła 10 zł. Podczas spotkania legalizacyjnego stwierdzono, że należy kontynuować wyjazdy na opery i operetki oraz organizować spotkania dyskusyjne. Postulowano także o nawiązanie kontaktu z Zakładowym Domem Kultury, Szkołą Muzyczną i MKPiK RUCH w celu aktywnego uczestnictwa w imprezach organizowanych przez te instytucje. 

Kosztowny akt zazdrości 

To jedna z naszych ulubionych historii. Otóż pewna zapalczywa obywatelka o imieniu Maria doszła do przekonania, że jej szanowny małżonek zdradza ją ze swoją pracownicą Lidią. W zacietrzewieniu podtrzymywanym przez przyjaciółki, pani Maria umyśliła się zemścić. Dopadła domniemaną kochankę wiarołomnego małżonka pod 5 bramą i na oczach licznych świadków wymierzyła jej kilka ciosów. Dla efektu poparła je obelgami. Słuszne pretensje napadniętej Lidii znalazły finał w sądzie, tam zaś obywatelkę Marię ukarano następująco: miała odwołać oszczerstwa i zapłacić 500 złotych kosztów sądowych. Z uwagi na sytuację rodzinną (pięcioro dzieci) karę finansową rozłożono na raty. 

Coś tu nie gra 

Był czas, gdy starachowicka gastronomia zainstalowała duże i podświetlone napisy z nazwami zakładów. Otrzymały je takie restauracje jak Dancingowa, Staromiejska i Ustronie. Była to zapewne inwestycja kosztowna, dziwił więc ówczesnego redaktora fakt, że żaden z zamontowanych napisów nie świecił. 

Przedtem były pieniądze na duży wydatek, a teraz brak paru złotych na wymianę zepsutych żarówek? - zapytywał z troską. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
I podjechała dorożka w pełnym galopie

2023-05-27

I podjechała dorożka w pełnym galopie

I rozległ się świst bata... Larum podniosła straż ogniowa... Panowie spod Staromiejskiej zgłupieli. Wsiadać na koń czy piechotą wracać? 
Z pamiętnika pewnego księdza

2023-05-21

Z pamiętnika pewnego księdza

Przybył ze Śląska, by objąć probostwo w Wierzbniku. Patriota o gorącym sercu, wielkich ideałach, ambitny i twardy - jak ziemia, z której się wywodzi. O kim mowa? O księdzu Dominiku Ściskale. 
Święto Pracy w Polsce Ludowej. Pamiętacie?

2023-05-01

Święto Pracy w Polsce Ludowej. Pamiętacie?

Nie są to czasy, które ja pamiętam, ale nie przeszkodzi mi to zerknąć tu i tam, by na łamach gazety przypomnieć, jak Święto Pracy obchodzono w Starachowicach i co wtedy miało miejsce. Pomocą mi będzie nieoceniona gazeta zakładowa "Budujemy samochody". 
Chemik burmistrzem

2023-04-08

Chemik burmistrzem

Małe, zapyziałe miasteczko, położone niemal w środku puszczy na dzikiej świętokrzyskiej ziemi... Mieścina zaniedbana, brudna i przeludniona. Zatopiona w szarej brei beznadziei wciąż nie mogła się zdecydować, czy jest miastem, czy wsią. W tych to mało ciekawych okolicznościach w fotelu burmistrza zasiada Władysław Miernik, inżynier chemik, który wyższe wykształcenie zdobywa na uczelniach carskiej Rosji. 
Z życia wierzbnickiego burmistrza - Józef Jedynak

2023-04-02

Z życia wierzbnickiego burmistrza - Józef Jedynak

Oto Józef Jedynak - człowiek, który jedynie przez pół roku sprawował urząd burmistrza, ale coś mi mówiło, że drzemie w tej historii nieco więcej. I nie myliłam się. Nasz bohater to czar i wdzięk, który łamał serca dam, ale także wojskowa kariera. 
Powróćmy do Laskowskich

2023-04-01

Powróćmy do Laskowskich

W poprzednim numerze zajęliśmy się rodziną burmistrza Antoniego. Dwóch jego synów pozostawiło po sobie pewien niedosyt, co poruszyło żyłkę śledczą i stało się. Do szybszego zajęcia się sprawą sprowokowała mnie także pewna telefoniczna rozmowa. Do rzeczy jednak...
Dzień Kobiet w klimacie PRL

2023-03-26

Dzień Kobiet w klimacie PRL

Nie jesteśmy, by spożywać urok świata, ale po to, by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skałę złotą - pisał Konstanty Ildefons Gałczyński, a ja na ów cytat natykam się w gazecie Budujemy Samochody (r. 67 bodajże) i postanawiam pójść tropem pań w czasach, w których dorastała moja mama. A zatem...
Ciekawostki z

2023-03-24

Ciekawostki z "Budujemy Samochody"

Codzienność fabryki oraz Starachowic, ulotne chwile, które przywrócimy na naszych łamach. Może to będą także Wasze wspomnienia? 
Ciekawostki z archiwum Fabryki Samochodów Ciężarowych

2023-03-19

Ciekawostki z archiwum Fabryki Samochodów Ciężarowych

Wśród wszystkich dokumentów z bogatego archiwum Aleksandra Pawelca część jest niemal w strzępach. Sporo pracy kosztowało mnie nie tylko zabezpieczenie tych pożółkłych stron, ale również połączenie tego w całość. Dziś oddaję Wam Teczkę 36, czyli tytułowe to i owo. Miłej lektury.  
Miłość i wojna

2023-03-24

Miłość i wojna

Nazywam się Rywka Grinberg i przeżyłam wojnę. Bóg mi dał łaskę, że stworzyłam sobie rodzinę i mam dwoje dzieci. Wszyscy jednak żyjemy w cieniu tamtych dni.