JUŻ W KIOSKU

Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?

Aneta Marciniak

Zwróciliście kiedykolwiek uwagę na wizerunek Chrystusa na krzyżu? Nie na wymiar duchowy, ale rzeczywisty? Na to, jak jest ułożone ciało? Jeśli nie, to jest okazja nadrobić i rozpocząć poszukiwania.

Zwyczajowo, ukrzyżowany Pan Jezus ma głowę opuszczoną na swoje prawe ramię, bądź też zwieszoną w dół, czasem jednak spotyka się krzyż, na którym Chrystus ma głowę zwieszoną na ramię lewę. Odwrócony Jezus - tak się o nim mówi. Jego charakterystyczny wygląd rzuca się w oczy natychmiast, szczególnie tym, którzy umieją patrzeć i przede wszystkim chcą. Ten Jezus jest inny, jego sylwetka jest wyraźnie umięśniona i wygięta w lewą stronę, przepaska na biodrach jakby rozwiana wiatrem, który dawno już przeminął. Włosy lokami otaczają obolałą twarz, a cierniowa korona, jeśli występuje, przypomina raczej słoneczne promienie. Częściej srebrny, chociaż ten, którego mamy w zasięgu ręki, pomalowany jest na złoto.

Chociaż mówi się o Nim Odwrócony Jezus, to jest znany także pod nazwą Chrystusa Powstańczego. Dlaczego?

Powstanie styczniowe - niepodległościowy zryw krwawo stłumiony przez cara i jego wojska, wydarzenie, które przetrwało lata i zapisało się w pamięci wszystkich Polaków. A miało być zupełnie inaczej, powstańcy po rozgromieniu mieli żyć w głębokiej konspiracji, mieli żyć cicho we wprowadzonym przez cara terrorze. Ale przyszedł moment, gdy powstańcy zapragnęli uwiecznić swoje dzieło, skoro nie mogli tego robić oficjalnie zrobili tajnie. Jako tajny znak wymyślili sobie pana Jezusa z głową na lewym ramieniu, taką figurą zaznaczano miejsca związane z Powstaniem Styczniowym, ukrywano dokumenty powstańcze, a także powstańczą kasę.  Dla Rosjan odwrócony Jezus nic nie znaczył, dla Polaków znaczył wszystko. Ale wtedy Bóg, Honor i Ojczyzna stanowiły jedność.

Województwo Świętokrzyskie jest pełne takich znaków, dwa Powstańcze Chrystusy znajdziemy chociażby w Bodzentynie (na zdjęciu Ukrzyżowany przy kościele Świętego Stanisława, drugi znajduje się przy kościele pw. Świętego Ducha). O powstańczej tradycji Bodzentyna nie trzeba nikogo przekonywać, a do kościoła Świętego Stanisława warto wejść i w okna spojrzeć, bo w nich znajdują się partyzanckie krzyże.

Szukajcie, a znajdziecie.

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Alergicy - pomoc przybywa

2023-04-23

Alergicy - pomoc przybywa

Alergia wziewna to zmora szczególnie wiosennego okresu. Katar, świąd oczu, uszu, nosa, wysypki, opuchlizna i duszności. Czy da się temu zaradzić? Owszem! Odpowiedzi jest kilka, które łączą się w całość. 
Zioła na zdrowie

2023-04-10

Zioła na zdrowie

Czas świątecznych dań daje się we znaki? Refluks, zgaga, napięty brzuch, gazy, zawroty głowy, senność?
Czary na miłość

2023-02-11

Czary na miłość

Na miłość, szczególnie nieszczęśliwą, najlepsze były wiedźmy. Często psotne, czasem jednak przychodziły z pomocą i warzyły, parzyły, odmierzały i co nieco zadawały. Kogo na wiedźmę nie było stać, radził sobie posiłkując się wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 
Zaplanuj swój długi weekend

2023-01-14

Zaplanuj swój długi weekend

Rok 2023 okazuje się być rokiem niezwykle sprzyjającym tym, którzy tylko liczą dni do weekendów. Okazuje się, że na 365 dni mamy aż 115 dni wolnych. Ponadto nowy rok to 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. Aby dłużej cieszyć się wolnym od pracy w trakcie świąt lub długiego weekendu, wystarczy wykorzystać kilka dodatkowych dni urlopu. 
Ten piękny świąteczny czas

2022-12-23

Ten piękny świąteczny czas

Parno, tłoczno i gęsto. Powietrze w kuchni przesycone zapachem dwunastu potraw, za oknem wiatr wyjący w koronach drzew. W taki wieczór z domu wychodzi tylko ten, kto strawę wigilijną duchom strzegącym domów wynosi. Tak, właśnie tak to niegdyś bywało, w grudniowym czasie świętowano Szczodre Gody, dzieci z czcią chodziły koło Diducha, a starsi wypatrywali Welesa. 
Żyją dopóki pamiętamy

2022-10-29

Żyją dopóki pamiętamy

Stary zegar miarowo wygrywa rytm czasu, gdzieś pomiędzy jednym stuknięciem wahadła a drugim cisza przemyca wspomnienia. Nie ma niczego, co mogłoby je zagłuszyć, ani świerszcza, ani wiatru w kominie.
Słów kilka o Bożym Ciele

2022-06-16

Słów kilka o Bożym Ciele

Procesja na święto Bożego Ciała wpisywała się niemal od zawsze w krajobraz polskich miast i wsi. Na procesję szli wszyscy, z wyjątkiem ludzi starszych, którzy już nie mogli, kobiet, które miały małe dzieci, karmiących matek. Ale młodzież musiała na procesji być - to rozumiało się samo przez się,.
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...