JUŻ W KIOSKU

Chęciny, dąsy Bony i STAR

2021-07-11 11:58:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stare miasteczko u podnóża Góry Zamkowej, przepiękne widoki i 93 obiekty wpisane do rejestru zabytków - to Chęciny, miasto królów, ich żon i Białej Damy, która do dziś snuje sie po zamkowych murach.

Aneta Marciniak

Największą atrakcją Chęcin jest oczywiście Zamek Królewski, warownia swego czasu strzeżona przez 150 wojów, gotowych bronić się miesiącami, aż do nadejścia odsieczy. Gdyby oczywiście zaszła taka potrzeba. Dziś baszta bramna chęcińskiego zamku to przede wszystkim niezwykły widok na Góry Świętokrzyskie, od północy turystyczne oko dostrzeże najdłuższą skalną grań Góry Zelejowej, dalej Pasmo Bolechowickie i Zgórskie. Na południowym wschodzie rozpościerają się Pasma Dymińskie i Posłowickie, a gdy chmur na niebie braknie można dostrzec Łysogóry z królewską Łysicą. Na zachodzie zaś... Bez zmian, od wieków oczy cieszy wyniosły i samotny szczyt Miedzianki, dalej zaś wzniesienia o wdzięcznych nazwach Grząby Bolmińskie i Grzędy Korzeczkowskie.

Będąc w Chęcinach warto pamiętać, że dochody tychże były przeznaczane na uposażanie królewskich wdów lub żon, które niejako znudziły się mężom. Jedne i drugie dożywały tu swoich dni. Jest to ważne o tyle, że jedna z nich do dziś po murach zamkowych spaceruje, to Królowa Bona Sforza zwana Białą Damą.

Mawia się, że była piękną kobietą o jasnych włosach i ciemnych oczach. Nosiła suknie o wyszukanym kroju, zdobione złotymi i srebrnymi nićmi, perłami, koronkami i szlachetnymi kamieniami, otaczała się drogimi przedmiotami.  Jedną miała wadę - wielbiła bogactwo, w tajemnicy przed wszystkimi zgromadziła ogromny skarb. Pewnego dnia Bona, przebywając akurat na chęcińskim zamku, dowie-działa się o śmierci męża, Zygmunta Starego. Kochała go mocno i spacerując uświadomiła sobie, że widok, który roztacza się z zamkowego wzgórza, bardzo przypomina jej piękne rodzinne strony, podjęła zatem decyzję o powrocie do Włoch. Swój skarb wielki poleciła zapakować go na 24 wozy. Konie co prawda pociągnęły skrzynie na wozach, ale nad pobliską rzeką Nidą zdarzył się wypadek. Załamał się most i jeden z wozów wpadł do rzeki, skarb pochłonęła ciemna rzeczna toń, budzący się dzień przeszył okropny krzyk i lament.

Słudzy uspokajali Bonę, mówiąc,że   wszystkie inne wozy przeprawiły się bez szwanku, ona jednak była niepocieszona.  Po latach zmarła, wróciła na zamek w Chęcinach jako zjawa Białej Damy i do dziś krąży po ruinach warowni w poszukiwaniu utraconego skarbu. Niektórzy twierdzą, że postać jaśniejącego ducha najczęściej można zobaczyć na murach chęcińskiego zamku około godziny 22:00. Miejscowość zaś, w której doszło do wypadku, na pamiątkę zdarzenia nosi nazwę - Mosty.

Z Chęcinami wiąże się pewna anegdotka, która łączy królewskie miasto ze Starachowicami, z których przecież robimy sobie te miłe wycieczki. Pod koniec lat 60 ubiegłego wieku Zamek w Chęcinach zamienił się w twierdzę kamieniecką, to właśnie tu kręcono cześć scen do "Pana Wołodyjowskiego". Kiedy Hoffman postanowił obejrzeć film jeszcze przed premierą, ze zgrozą złapał się za głowę, co się okazało? Że w ślad za głównym bohaterem pędzi.... STAR.  W XVII wieku raczej trudno byłoby się go spodziewać, prawda?

My serdecznie polecamy Chęciny i okolice, widoki nie mają sobie równych.

(Aneta Marciniak - przewodnik swiętokrzyski)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.