JUŻ W KIOSKU

Chęciny, dąsy Bony i ciężarówka

2021-07-11 11:58:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stare miasteczko u podnóża Góry Zamkowej, przepiękne widoki i 93 obiekty wpisane do rejestru zabytków - to Chęciny, miasto królów, ich żon i Białej Damy, która do dziś snuje sie po zamkowych murach.

Aneta Marciniak

Największą atrakcją Chęcin jest oczywiście Zamek Królewski, warownia swego czasu strzeżona przez 150 wojów, gotowych bronić się miesiącami, aż do nadejścia odsieczy. Gdyby oczywiście zaszła taka potrzeba. Dziś baszta bramna chęcińskiego zamku to przede wszystkim niezwykły widok na Góry Świętokrzyskie, od północy turystyczne oko dostrzeże najdłuższą skalną grań Góry Zelejowej, dalej Pasmo Bolechowickie i Zgórskie. Na południowym wschodzie rozpościerają się Pasma Dymińskie i Posłowickie, a gdy chmur na niebie braknie można dostrzec Łysogóry z królewską Łysicą. Na zachodzie zaś... Bez zmian, od wieków oczy cieszy wyniosły i samotny szczyt Miedzianki, dalej zaś wzniesienia o wdzięcznych nazwach Grząby Bolmińskie i Grzędy Korzeczkowskie.

Będąc w Chęcinach warto pamiętać, że dochody tychże były przeznaczane na uposażanie królewskich wdów lub żon, które niejako znudziły się mężom. Jedne i drugie dożywały tu swoich dni. Jest to ważne o tyle, że jedna z nich do dziś po murach zamkowych spaceruje, to Królowa Bona Sforza zwana Białą Damą.

Mawia się, że była piękną kobietą o jasnych włosach i ciemnych oczach. Nosiła suknie o wyszukanym kroju, zdobione złotymi i srebrnymi nićmi, perłami, koronkami i szlachetnymi kamieniami, otaczała się drogimi przedmiotami.  Jedną miała wadę - wielbiła bogactwo, w tajemnicy przed wszystkimi zgromadziła ogromny skarb. Pewnego dnia Bona, przebywając akurat na chęcińskim zamku, dowie-działa się o śmierci męża, Zygmunta Starego. Kochała go mocno i spacerując uświadomiła sobie, że widok, który roztacza się z zamkowego wzgórza, bardzo przypomina jej piękne rodzinne strony, podjęła zatem decyzję o powrocie do Włoch. Swój skarb wielki poleciła zapakować go na 24 wozy. Konie co prawda pociągnęły skrzynie na wozach, ale nad pobliską rzeką Nidą zdarzył się wypadek. Załamał się most i jeden z wozów wpadł do rzeki, skarb pochłonęła ciemna rzeczna toń, budzący się dzień przeszył okropny krzyk i lament.

Słudzy uspokajali Bonę, mówiąc,że   wszystkie inne wozy przeprawiły się bez szwanku, ona jednak była niepocieszona.  Po latach zmarła, wróciła na zamek w Chęcinach jako zjawa Białej Damy i do dziś krąży po ruinach warowni w poszukiwaniu utraconego skarbu. Niektórzy twierdzą, że postać jaśniejącego ducha najczęściej można zobaczyć na murach chęcińskiego zamku około godziny 22:00. Miejscowość zaś, w której doszło do wypadku, na pamiątkę zdarzenia nosi nazwę - Mosty.

Z Chęcinami wiąże się pewna anegdotka, która łączy królewskie miasto ze Starachowicami, z których przecież robimy sobie te miłe wycieczki. Pod koniec lat 60 ubiegłego wieku Zamek w Chęcinach zamienił się w twierdzę kamieniecką, to właśnie tu kręcono cześć scen do "Pana Wołodyjowskiego". Kiedy Hoffman postanowił obejrzeć film jeszcze przed premierą, ze zgrozą złapał się za głowę, co się okazało? Że w ślad za głównym bohaterem pędzi.... STAR.  W XVII wieku raczej trudno byłoby się go spodziewać, prawda?

My serdecznie polecamy Chęciny i okolice, widoki nie mają sobie równych.

(Aneta Marciniak - przewodnik swiętokrzyski)

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.