JUŻ W KIOSKU

Cebula czarownic

2021-05-17 09:36:33

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Świętokrzyskiej gospodyni nie wypada nie mieć. Czym jest i o co chodzi? Już tłumaczymy. 

fot. Pixabay

Cebula czarownic to nic innego jak... czosnek, w dodatku niedźwiedzi. Rewelacyjny sposób na zdrowie, na zatkane żyły, na ciśnienie, na serducho (chore, a może i nawet złamane), pomaga niemal na wszystko i ma jeszcze jedną potężną zaletę - nie mamy po nim sławetnego czosnkowego chuchu.

Warto pamiętać o tym, że wielka jest moc ukryta w liściach jego, bo daje siłę niedźwiedziom i nieoceniony jest na upiory. Stara germańska legenda mówi, że pierwszą potrawą, po którą sięgały niedźwiedzie budzące się z zimowego snu – miały być zielone liście dzikiego, leśnego czosnku. Ten podpatrzony misiowy specjał stał się czarodziejskim zielem dającym „niedźwiedzią moc”.

Czosnek niedźwiedzi to także „cebula czarownic”. Dlaczego? Czosnek (także ten uprawny) był uważany za doskonały środek walki z upiorami – wystarczyło mieć go ze sobą albo często spożywać, czosnkowe cebulki wieszano także w domach, by moc czosnku chroniła ludzi.

Zanim jednak schylicie się po te cudowne liście warto wiedzieć, że czosnku zrywać nie wolno - również dlatego, że łatwo go pomylić z konwalią, a ta może doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. polecamy natomiast hodowlę ogródkową lub zakup w sklepach zielarskich.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pod kapliczkami...

2022-05-08

Pod kapliczkami...

Maj jest w kościele miesiącem szczególnie poświęconym czci Matki Bożej. Słynne "majówki" czyli  nabożeństwa, odprawiane wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach, na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Zbierane na łąkach polne kwiaty, pachnące bzy zanoszone do stóp Marii były wyrazem wielkiej czci i szacunku. 
Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

2022-04-12

Od Kwietnej Niedzieli do Dnia Świętego Lejka

Święta wielkanocne od zawsze kojarzą nam się z odnową i z życiem. Obchodzone wiosną mają ścisły związek z odradzaniem się przyrody i dawaniem nadziei ludziom, bo przecież człowiek, jako integralna część otaczającego go świata, żyje z nim w nierozerwalnym związku.
O zwyczajach wielkopostnych

2022-03-20

O zwyczajach wielkopostnych

Za nami karnawał, za nami również Środa Popielcowa zwana z dawien dawna Środą Wstępną, która rozpoczyna czterdziestodniowy post. Czy wiecie zatem, że...
Dzień mruczków

2022-02-17

Dzień mruczków

Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzimy corocznie 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku, w Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla kochanych sierściuszków, a zatem zimna data zwraca uwagę na to, że tym czworonogom należy pomóc ją przetrwać.
Adwentowe historie

2021-12-01

Adwentowe historie

W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.W niedzielę, 28 listopada, rozpoczął się Adwent – czas szczególnie ważny dla wiernych kościołów chrześcijańskich, bezpośrednio poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.
Chrystus z powstańczych szlaków

2021-09-18

Chrystus z powstańczych szlaków

Inny niż te zwykle spotykane w kościołach, leśnych duktach czy wiejskich gościńcach. Inny...jakby bardziej umęczony, jednocześnie pogodzony z losem i taki, który się nie godzi - Chrystus z "błędem." O co chodzi?
Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

2021-07-28

Dlaczego w herbie Powiatu Starachowickiego jest krzyż?

Ostatnio coraz częściej spotykany w krajobrazie przede wszystkim miast, stanął nawet w Starachowicach na osiedlu Południe. Czym jest, skąd pochodzi i czy na pewno stanowi nowość?
Zielone Świątki

2021-05-28

Zielone Świątki

Co prawda Zielone Świątki już za nami, ale, że ciekawostek nigdy za wiele to zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Czy wiecie, że...?
Pamięć dusz czyli Dziady

2021-11-02

Pamięć dusz czyli Dziady

Skąd się wzięły? Co oznaczają? I czy Mickiewicz zrobił dobra robotę?
O zwyczajach pogrzebowych

2021-11-01

O zwyczajach pogrzebowych

Ból po śmierci jest wszędzie taki sam, cierpienie połączy zamiast dzielić. Różnie jednak podchodzi się do zwyczajów pogrzebowych, różnie się będzie chowało zmarłych i różnie podchodziło do kwestii opieki nad grobami. Jak?