JUŻ W KIOSKU

Całodobowa opieka wytchnieniowa. Można składać wnioski

2023-03-13 11:56:37

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie rusza całodobowa opieka wytchnieniowa dla rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych z powiatu starachowickiego. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą już składać wnioski.

fot. Powiat Starachowicki

Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, Powiat Starachowicki zapewni w tym roku wytchnienie rodzinom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Wreszcie będą mogli sobie pozwolić na krótki urlop, nie martwiąc się o podopiecznych, którzy będą mieć zapewnioną fachową opiekę w całodobowej placówce w Domu Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie. Z pomocy będą mogły skorzystać w tym roku 62 osoby, legitymujące się znacznym stopniem niepełnosprawności albo orzeczeniem równoważnym. Nabór już się rozpoczął. Będzie prowadzony do czasu wyczerpania miejsc. Informacje na temat programu udzielane są telefonicznie pod numerem telefonu: 41 334 38 62 wew. 29.

Osoby zainteresowane muszą złożyć stosowny wniosek (znajduje się on na stronie internetowej DPS w Kałkowie – Godowie - http://www.dpskalkow.pl), do którego dołączą:

- podpisaną klauzulę informacyjną RODO; 

- zgodę na przetwarzanie danych osobowych; 

- kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności kandydata do Programu 

- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, karta oceny pacjenta wg skali BARTHEL

- oświadczenie uczestnika/opiekuna osoby niepełnosprawnej dotyczące sprawowania całodobowej. 

Ale uwaga! Złożenie dokumentów rekrutacyjnych nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w programie. 

Dom Pomocy Społecznej będzie dokonywał weryfikacji zgłoszeń pod względem formalnym na podstawie kompletu złożonych dokumentów.

W sytuacji zgłoszenia większej liczby uczestników aniżeli przewidywana liczba miejsc, o kolejności przyjęcia decydować będzie wynik weryfikacji karty pomiaru w skali Barthel. Jeśli wynik badania wyniesie od 0 do 85 punktów wówczas usługa opieki wytchnieniowej będzie trafiać w pierwszej kolejności do członka rodziny lub opiekuna prawnego z prawującego bezpośrednią opiekę nad taką osobą niepełnosprawną.

O podjętej decyzji dotyczącej zakwalifikowania bądź niezakwalifikowania do udziału w programie, uczestnicy będą informowani.

- Terminy oraz godziny usług opieki wytchnieniowej ustalane będą indywidualnie, a przewidywany, szacunkowy wymiar wsparcia wynosić będzie do 14 dni w ciągu roku – informuje Rafał Dobrowolski – dyrektor DPS w Kałkowie – Godowie. 

Przypominamy, że za pobyt tutaj uczestnicy programu nie będą ponosili żadnej odpłatności. Finansowanie usługi odbywa się w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Placówka jest już gotowa na przyjęcie pierwszych pensjonariuszy.  Specjalnie na potrzeby programu wydzielono kilka pomieszczeń w budynku.  Są to dwa jednoosobowe pokoje dla osób bardziej samodzielnych  i jeden trzyosobowy dla osób wymagających większego wsparcia, które zapewni profesjonalny personel. 

- Cieszę się, że wreszcie będziemy mogli wspomóc opiekunów osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że dzięki zorganizowanej przez nas opiece, wreszcie będą mogli oni odpocząć i zadbać o własne zdrowie – mówi starosta Piotr Ambroszczyk. 

fot. Powiat Starachowicki

/Komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

2023-06-02

„Zielony dom receptą na smog” - konkurs plastyczny rozstrzygnięty

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 
Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

2023-06-01

Coraz bliżej wbicia pierwszej łopaty pod wiadukt

W poniedziałek (5 czerwca br.) nastąpi protokolarne przekazanie placu budowy firmie TRAKCJA S.A, która zajmie się budową wiaduktu w Starachowicach.
Strzelali jak John Wick

2023-05-31

Strzelali jak John Wick

Za nami pierwsze ćwiczenie proobronne dla mieszkańców powiatu, zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach, 103 Batalionem Lekkiej Piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim, Wojskowym Centrum Rekrutacji w Kielcach i ZDZ w Starachowicach. Ci, którzy przyszli, mieli okazję zapoznać się z bronią, sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie, zmysł taktyczny i wiedzę z zakresu medycyny pola walki.
Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

2023-05-29

Rusza kwalifikacja wojskowa 2023

W poniedziałek (29 maja br.) rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia osób stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok. 480 osób.
27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

2023-05-26

27-28 maja. Zapraszamy na Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim

Zbliża się Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim i kultowa kolarska impreza - VII Starachowicka Strzała. To będzie znów prawdziwe widowisko, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń. 27 maja br. kolarze będą się mogli sprawdzić w jeździe indywidualnej na czas podczas II Czasówki o Puchar Starosty Starachowickiego. A już w niedzielę, 28 maja rozegrane zostaną główne zawody -  VII Starachowicka Strzała - wyścigi na rowerach szosowych na fenomenalnej, pofałdowanej trasie naszego powiatu. 
Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

2023-05-22

Pieniądze na książki do szkolnych bibliotek

O nowe książkowe pozycje wzbogacą się wkrótce szkolne książnice w trzech powiatowych placówkach: I i II LO oraz Technikum nr 1 w ZSZ nr 1 w Starachowicach. Jest to zasługą pozyskanego dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 18 maja br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa w tej sprawie.
To dopiero będzie strzelanie!

2023-05-19

To dopiero będzie strzelanie!

W najbliższą sobotę (20 maja) w parku przy Starostwie Powiatowym (teren przyległy do ulicy Na Szlakowisku) rozegrane zostaną zawody łucznicze - Druga Runda Pucharu Polski Field i Druga Runda Pucharu Polski 3D. Znowu przyjedzie do nas łucznicza „śmietanka”.
Przyjdź na szkolenie proobronne

2023-05-19

Przyjdź na szkolenie proobronne

To już w ten weekend! 21 maja br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbędzie się szkolenie proobronne dla mieszkańców powiatu starachowickiego. Można się będzie na nim nauczyć bezpiecznego posługiwania bronią, strzelania z KBKS–u, poznać elementy taktyki, medycynę pola walki i wiele innych.
Budowa wiaduktu stała się faktem!

2023-05-16

Budowa wiaduktu stała się faktem!

16 maja 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach podpisana została umowa na realizację tej największej w historii naszego powiatu inwestycji drogowej. Wykonawcą zadania będzie firma TRAKCJA S.A. z Warszawy, a inżynierem kontraktu - Specjalistyczne Biuro Inwestycyjno – Inżynierskie PROSTA – PROJEKT z Chmielnika. Rozpoczęcie robót niebawem, a zakończenie - do końca 2024 r. 
Będzie nowa winda w starachowickim DPS

2023-05-17

Będzie nowa winda w starachowickim DPS

Powiat pozyskał pieniądze z PFRON-u na zakup nowej windy do Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach. Dotychczasową, 22-letnią, zastąpi nowa, bezobsługowa, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, a tych, jest w placówce już prawie 80 procent.