JUŻ W KIOSKU

Budżet Obywatelski 2023. Złożono 9 wniosków

2022-07-08 07:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Do 1 lipca br. mieszkańcy Starachowic mogli składać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice na 2023 rok. Jakie projekty zgłosili mieszkańcy?

grafika: UM Starachowice

W tym roku do rozdysponowania są fundusze w wysokości 600.000 zł, a Miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy. 

Po złożeniu wniosek podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Jeżeli czegoś w nim brakuje, bądź pojawił się błąd, zajmująca się sprawą komórka merytoryczna może zgłosić się o jego uzupełnienie lub poprawienie. Wyniki weryfikacji merytorycznej przedstawione będą Radzie Miejskiej w Starachowicach i podane do publicznej wiadomości.

Wśród zgłoszonych przez mieszkańców Starachowic w tym roku inwestycji, znajdują się te dotyczące przede wszystkim poprawy infrastruktury. 

1. Remont dróg dojazdowych oraz placu do kompleksu garaży przy ul. Konstytucji 3-go Maja między blokami nr 31,25,29 Etap IV (koszt: 600.000 zł);

2. Remont nawierzchni asfaltowej z wymianą krawężników ul. Hauke-Bosaka na odcinku 150mb od ulicy Jana Pawła II (koszt: 510.000 zł);

3. Budowa miejsc postojowych przy ul. Kochanowskiego, Kraszewskiego, Reymonta, Sienkiewicza oraz Pasażu Staffa. Wymiana nawierzchni dróg osiedlowych przed budynkiem Kochanowskiego 1 i Reymonta 5 (koszt: 421.000 zł);

4. Remont i doposażenie pomieszczeń kuchennych Przedszkola Miejskiego nr 6 w Starachowicach (koszt: 180.000 zł);

5. Rewitalizacja osiedla Żeromskiego - etap III (koszt: 478.475 zł);

6. Budowa placu zabaw dla dzieci z nawierzchnią piaszczystą wraz z ogrodzeniem (ul. Jesionowa) (koszt: 200.000 zł);

7. Przebudowa drogi dojazdowej ul. Działki oraz modernizacja chodnika wzdłuż drogi wraz z zamontowaniem/doprowadzeniem lampy oświetleniowej (koszt: 450.000 zł);

8. Wykonanie remontu ulicy Kasztanowej polegający na wymianie zdegradowanej nawierzchni na nawierzchnię z kostki brukowej (koszt: 580.000 zł);

9. Antysmogowy Pakiet dla Starachowic (koszt: 600.000 zł).

Wyboru projektów do realizacji dokonują mieszkańcy w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice obywatelski.starachowice.eu lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, ul. Radomska 45. 

Wybrane w głosowaniu przez mieszkańców projekty z największą liczbą głosów w ramach kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski Prezydent Miasta ujmuje w projekcie uchwały budżetowej lub w projekcie uchwały w sprawie zmian budżetu miasta.

Termin weryfikacji zgłoszonych propozycji zadań trwa do 1 sierpnia 2022 r. Termin głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego: a. głosowanie internetowe: od 05.09.2022 r. do 11.09.2022 r.; b. głosowanie tradycyjne: od 12.09.2022 r. do 16.09.2022 r. Natomiast do 23 września br., nastąpi ogłoszenia wyników głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego.

Z przykrością można zauważyć, że z roku na rok spada zaangażowanie mieszkańców w ideę Budżetu Obywatelskiego i składanych projektów jest coraz mniej. W 2015 roku złożono 83 wnioski. Rok temu było ich 16, a w tegorocznej edycji tylko 9. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

2022-09-28

Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

W czerwcu br. informowaliśmy o słupach z wysięgnikami, które zostały zainstalowane przy wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Starachowicach. Znajdą się na nich elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Pierwsza z nich już jest, przy ulicy Batalionów Chłopskich.
Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

2022-09-27

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

Od pięciu lat, 27 września to obok Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało m.in. Centrum Szkolenia WOT, a przede wszystkim 18 Brygad Obrony Terytorialnej, w tym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

2022-09-28

„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Agnieszka Kuś zaprasza na Event Edukacyjny - „Jedno życie masz, wiec zapinaj pas!”, który odbędzie się w piątek (30 września br.) od godziny 10.00 przy ulicy Szkolnej 10 w Starachowicach. 

2022-09-26

"Substancje szczególnie szkodliwe" - o co chodzi we wniosku ZEC do Wód Polskich

Podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej z działkowcami, jej organizatorzy, aktywiści miejscy Małgorzata Derlecka i Andrzej Pasternak poruszyli temat pisma, które Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach skierował do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.