JUŻ W KIOSKU

Budowa wiaduktu a budynek przy Hutniczej

2023-05-23 10:30:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Wykonawca budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wybrany, umowa została podpisana, a w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że nasyp wiaduktu będzie przebiegał w odległości jednego metra od kamienicy przy ulicy Hutniczej 8. 

fot. Gazeta Starachowicka

Budynek znajduje się w zasobach Gminy Starachowice, dlatego zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy jest to prawdą, a jeśli tak, to czy pozostawienie tego budynku ma sens, a tym bardziej przeznaczanie funduszy na projekt remontu i jego późniejszą realizację? Dopytaliśmy również, w jakiej wysokości zabezpieczoną kwotę ma miasto na wykonanie projektu remontu tego budynku oraz, jaki jest szacunkowy koszt remontu tej kamienicy? Zapytaliśmy również, o to, ile jest mieszkań w tym budynku; a także, ile rodzin podjęło decyzję o opuszczeniu kamienicy.

- Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Zarząd Dróg Powiatowych w korespondencji kierowanej do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji budowy wiaduktu nie przewiduje negatywnego wpływu tej budowli na sąsiednie budynki mieszkalne, tzn. nie ma wyznaczonych obszarów ograniczonego użytkowania. W otoczeniu wiaduktu mają powstać ekrany akustyczne, które wyciszą ewentualną uciążliwość związaną z nadmiernym hałasem. Nasyp wiaduktu ma być zlokalizowany w odległości ok. 5 metrów od budynku, przez co zamieszkiwanie w budynku jest jak najbardziej możliwe - informuje rzecznik prasowy magistratu, Leszek Kowalski. - Budynek przy ul. Hutniczej 8 jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków. Obecnie znajduje się w nim 10 lokali mieszkalnych. Nadmienić należy, iż potrzeby mieszkaniowe gminy Starachowice są duże. Obecnie najmem lokalu z zasobów gminnych zainteresowanych jest przeszło 400 rodzin, które spełniają warunki ubiegania się o tego rodzaju wsparcie ze strony gminy. Ponadto gmina zobowiązana jest do realizacji sądowych wyroków eksmisyjnych, których liczba na dzisiaj wynosi 86 wyroków. Gmina posiada też w swoim zasobie mieszkaniowym budynki, które z uwagi na stan techniczny nie nadają się do remontu, jak np. drewniane budynki przy ul. Bugaj. Dlatego działania związane z zachowaniem budynku przy ul. Hutniczej 8 są uzasadnione.

Jak dodaje rzecznik, środki finansowe na termomodernizację budynku pozyskane zostaną z Banku Gospodarstwa Krajowego, który w takich sytuacjach dofinansowuje inwestycję w ok. 80 procent.

- W ramach termomodernizacji zmieniony zostanie m.in. system ogrzewania budynku z piecowego na ogrzewanie z sieci. Ponadto przebudowa budynku pozwoli na pozyskanie większej liczby mieszkań - wyjaśnia Leszek Kowalski. - Obecnie trwa procedura zawarcia umowy z Wykonawcą, który wykona dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8, pozwalającą na określenie kosztów tej inwestycji. Koszt dokumentacji wyniesie 116.087,40 złotych brutto.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.