JUŻ W KIOSKU

Budowa wiaduktu a budynek przy Hutniczej

2023-05-23 10:30:00

Ocena:

4/5 | 1 głosów

Wykonawca budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich wybrany, umowa została podpisana, a w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że nasyp wiaduktu będzie przebiegał w odległości jednego metra od kamienicy przy ulicy Hutniczej 8. 

fot. Gazeta Starachowicka

Budynek znajduje się w zasobach Gminy Starachowice, dlatego zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy jest to prawdą, a jeśli tak, to czy pozostawienie tego budynku ma sens, a tym bardziej przeznaczanie funduszy na projekt remontu i jego późniejszą realizację? Dopytaliśmy również, w jakiej wysokości zabezpieczoną kwotę ma miasto na wykonanie projektu remontu tego budynku oraz, jaki jest szacunkowy koszt remontu tej kamienicy? Zapytaliśmy również, o to, ile jest mieszkań w tym budynku; a także, ile rodzin podjęło decyzję o opuszczeniu kamienicy.

- Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez Zarząd Dróg Powiatowych w korespondencji kierowanej do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji budowy wiaduktu nie przewiduje negatywnego wpływu tej budowli na sąsiednie budynki mieszkalne, tzn. nie ma wyznaczonych obszarów ograniczonego użytkowania. W otoczeniu wiaduktu mają powstać ekrany akustyczne, które wyciszą ewentualną uciążliwość związaną z nadmiernym hałasem. Nasyp wiaduktu ma być zlokalizowany w odległości ok. 5 metrów od budynku, przez co zamieszkiwanie w budynku jest jak najbardziej możliwe - informuje rzecznik prasowy magistratu, Leszek Kowalski. - Budynek przy ul. Hutniczej 8 jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków. Obecnie znajduje się w nim 10 lokali mieszkalnych. Nadmienić należy, iż potrzeby mieszkaniowe gminy Starachowice są duże. Obecnie najmem lokalu z zasobów gminnych zainteresowanych jest przeszło 400 rodzin, które spełniają warunki ubiegania się o tego rodzaju wsparcie ze strony gminy. Ponadto gmina zobowiązana jest do realizacji sądowych wyroków eksmisyjnych, których liczba na dzisiaj wynosi 86 wyroków. Gmina posiada też w swoim zasobie mieszkaniowym budynki, które z uwagi na stan techniczny nie nadają się do remontu, jak np. drewniane budynki przy ul. Bugaj. Dlatego działania związane z zachowaniem budynku przy ul. Hutniczej 8 są uzasadnione.

Jak dodaje rzecznik, środki finansowe na termomodernizację budynku pozyskane zostaną z Banku Gospodarstwa Krajowego, który w takich sytuacjach dofinansowuje inwestycję w ok. 80 procent.

- W ramach termomodernizacji zmieniony zostanie m.in. system ogrzewania budynku z piecowego na ogrzewanie z sieci. Ponadto przebudowa budynku pozwoli na pozyskanie większej liczby mieszkań - wyjaśnia Leszek Kowalski. - Obecnie trwa procedura zawarcia umowy z Wykonawcą, który wykona dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku przy ul. Hutniczej 8, pozwalającą na określenie kosztów tej inwestycji. Koszt dokumentacji wyniesie 116.087,40 złotych brutto.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.