JUŻ W KIOSKU

Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

2023-05-31 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Starachowicach trwa budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy przyglądają się tym inwestycjom, m.in. traktowi budowanemu wzdłuż bloków przy ul. Harcerskiej. Interweniują nie tylko w mediach, ale również poprzez radnych reprezentujących ich rejony. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Ponownie zwracam się z interpelacją o wykonanie dojść do bloków przy ul. Harcerska 8, 10, 12 do nowo budowanej ścieżki rowerowej i chodnika biegnących od ul. Partyzantów do ul. Szkolnej.  Wykonawca ścieżki i chodnika dokonał połączeń ze starymi dojściami w ten sposób, że powstały bariery architektoniczne - schodki. Generalnie dokonując oceny tej inwestycji, wg. szeregu opinii mieszkańców ul. Harcerska nie została ona przemyślana. Cel i idea jak najbardziej słuszne i godne pochwały. Inwestycja oczekiwana przez mieszkańców. Jednak projekt budzi wśród mieszkańców wiele wątpliwości, z którymi muszę się zgodzić. Mieszkańcy jak i ja  zadają pytanie:  jakie przeszkody techniczne widział projektant oraz pracownicy urzędu, aby ścieżkę rowerową wykonać po śladzie starego chodnika biegnącego równolegle do ul. Szkolnej, a w miejscu wybudowanej ścieżki wybudować nowy chodnik? Obecnie mamy taką sytuację, że mieszkańcy bloku Harcerska 6, 8, 10, 12  wychodzą bezpośrednio na ścieżkę rowerową, co stwarza zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo nikt nie przewidział, że podwyższenie ścieżki rowerowej w stosunku do pierwotnego poziomu gruntu spowoduje zalewanie dojść do klatki schodowej bloku nr 6 i 8. W tej sprawie mam liczne interwencje, szczególnie od osób starszych i ich opiekunów, matek z dziećmi. Dodatkowo sugeruje, aby na ścieżce rowerowej wymalować przejścia dla pieszych celem zapewnienia ich bezpieczeństwa. Analizując budżet, można znaleźć wystarczające środki na ww. dojścia - czytamy w kwietniowej interpelacji, którą radny Dariusz Grunt skierował do prezydenta Starachowic Marka Materka.   

Odpowiedzi na wątpliwości udzieliła zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. 

- (...) Na wstępie chciałbym podkreślić, że inwestycja budowy drogi rowerowej wraz z przebudową chodnika od ul. Partyzantów do Ronda Górników Starachowickich i ul. Szkolnej jest w trakcie realizacji i nie wszystkie elementy tej budowy zostały wykonane. W marcu w odpowiedzi na Pana interpelację udzieliłam już odpowiedzi, m.in. cyt. „Docelowo odcinki od bloków 8, 10, 12 do nowo wybudowanych chodników zostaną odtworzone”. Zostanie wymieniona nawierzchnia w sposób umożliwiający przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji natomiast nie będą remontowane chodniki do wejść do budynków. Odnośnie zapytania o projekt ścieżki i jej umiejscowienie, informuję, że na ostateczny kształt i przebieg w terenie ma wiele czynników: podziały własnościowe, użytki gruntowe, istniejąca zieleń (w tym bliskość bryły korzeniowej), uzbrojenie podziemne oraz relacje przestrzenne i kompozycyjne. W zasadzie wszystkie te czynniki miały miejsce we wskazanej lokalizacji. M.in. uwzględniono wykonane wcześniej oświetlenie, nasadzenia zieleni (odległość między nasadzeniami nie pozwalała na wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej obok siebie), nawierzchnia chodnika w linii prostej ma mieć formę kontynuacji wykonanego chodnika na skwerze Majówka. W środowisku miejskim występują liczne miejsca krzyżowań między ruchem pieszym a rowerowym, zwłaszcza na terenie osiedli z budynkami wielorodzinnymi. Pan Radny sam dawał przykład z innych miast, które rozwój dróg rowerowych rozpoczęły wcześniej, że „wystarczy namalować na chodniku ścieżkę rowerową”. Tam, gdzie warunki terenowe pozwalają, staramy się, aby minimalizować miejsca kolizyjne, jednak należy pamiętać, że dostęp do dróg rowerowych również ma służyć mieszkańcom - wyjaśnia wiceprezydent.

To nie koniec tematu. Radny Grunt skierował ponowne zapytanie. 

- Z zadowoleniem przyjmuję informacje, że w części zostaną wykonane dojścia do bloków Harcerska 8, 10, 12 umożliwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami. Jest sprawą oczywistą, że remonty wejścia i schody do klatek leżą po stronie wspólnot. Dalej jednak nie mam jednoznacznej informacji, dlaczego zaprojektowano taki przebieg ścieżki rowerowej, która mogła biec po śladzie starego chodnika, a nowy chodnik mógł być wykonany, gdzie obecnie ścieżka. Proszę o informacje, jakie założenia projektowe zlecono wykonawcy projektu - napisał. Zaznaczył również, że inwestycja od około trzech miesięcy nie jest kontynuowana. - Nagminnie jestem zasypywany pytaniami, kiedy będą kontynuowane prace. Proszę o informacje, kiedy powróci wykonawca i w jakim terminie zostanie zakończona ta inwestycja?

Czekamy na odpowiedź na pismo radnego. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.