JUŻ W KIOSKU

Budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy mają uwagi 

2023-05-31 09:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W Starachowicach trwa budowa ścieżek rowerowych. Mieszkańcy przyglądają się tym inwestycjom, m.in. traktowi budowanemu wzdłuż bloków przy ul. Harcerskiej. Interweniują nie tylko w mediach, ale również poprzez radnych reprezentujących ich rejony. 

fot. Gazeta Starachowicka

- Ponownie zwracam się z interpelacją o wykonanie dojść do bloków przy ul. Harcerska 8, 10, 12 do nowo budowanej ścieżki rowerowej i chodnika biegnących od ul. Partyzantów do ul. Szkolnej.  Wykonawca ścieżki i chodnika dokonał połączeń ze starymi dojściami w ten sposób, że powstały bariery architektoniczne - schodki. Generalnie dokonując oceny tej inwestycji, wg. szeregu opinii mieszkańców ul. Harcerska nie została ona przemyślana. Cel i idea jak najbardziej słuszne i godne pochwały. Inwestycja oczekiwana przez mieszkańców. Jednak projekt budzi wśród mieszkańców wiele wątpliwości, z którymi muszę się zgodzić. Mieszkańcy jak i ja  zadają pytanie:  jakie przeszkody techniczne widział projektant oraz pracownicy urzędu, aby ścieżkę rowerową wykonać po śladzie starego chodnika biegnącego równolegle do ul. Szkolnej, a w miejscu wybudowanej ścieżki wybudować nowy chodnik? Obecnie mamy taką sytuację, że mieszkańcy bloku Harcerska 6, 8, 10, 12  wychodzą bezpośrednio na ścieżkę rowerową, co stwarza zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo nikt nie przewidział, że podwyższenie ścieżki rowerowej w stosunku do pierwotnego poziomu gruntu spowoduje zalewanie dojść do klatki schodowej bloku nr 6 i 8. W tej sprawie mam liczne interwencje, szczególnie od osób starszych i ich opiekunów, matek z dziećmi. Dodatkowo sugeruje, aby na ścieżce rowerowej wymalować przejścia dla pieszych celem zapewnienia ich bezpieczeństwa. Analizując budżet, można znaleźć wystarczające środki na ww. dojścia - czytamy w kwietniowej interpelacji, którą radny Dariusz Grunt skierował do prezydenta Starachowic Marka Materka.   

Odpowiedzi na wątpliwości udzieliła zastępca prezydenta miasta ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. 

- (...) Na wstępie chciałbym podkreślić, że inwestycja budowy drogi rowerowej wraz z przebudową chodnika od ul. Partyzantów do Ronda Górników Starachowickich i ul. Szkolnej jest w trakcie realizacji i nie wszystkie elementy tej budowy zostały wykonane. W marcu w odpowiedzi na Pana interpelację udzieliłam już odpowiedzi, m.in. cyt. „Docelowo odcinki od bloków 8, 10, 12 do nowo wybudowanych chodników zostaną odtworzone”. Zostanie wymieniona nawierzchnia w sposób umożliwiający przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji natomiast nie będą remontowane chodniki do wejść do budynków. Odnośnie zapytania o projekt ścieżki i jej umiejscowienie, informuję, że na ostateczny kształt i przebieg w terenie ma wiele czynników: podziały własnościowe, użytki gruntowe, istniejąca zieleń (w tym bliskość bryły korzeniowej), uzbrojenie podziemne oraz relacje przestrzenne i kompozycyjne. W zasadzie wszystkie te czynniki miały miejsce we wskazanej lokalizacji. M.in. uwzględniono wykonane wcześniej oświetlenie, nasadzenia zieleni (odległość między nasadzeniami nie pozwalała na wykonanie chodnika i ścieżki rowerowej obok siebie), nawierzchnia chodnika w linii prostej ma mieć formę kontynuacji wykonanego chodnika na skwerze Majówka. W środowisku miejskim występują liczne miejsca krzyżowań między ruchem pieszym a rowerowym, zwłaszcza na terenie osiedli z budynkami wielorodzinnymi. Pan Radny sam dawał przykład z innych miast, które rozwój dróg rowerowych rozpoczęły wcześniej, że „wystarczy namalować na chodniku ścieżkę rowerową”. Tam, gdzie warunki terenowe pozwalają, staramy się, aby minimalizować miejsca kolizyjne, jednak należy pamiętać, że dostęp do dróg rowerowych również ma służyć mieszkańcom - wyjaśnia wiceprezydent.

To nie koniec tematu. Radny Grunt skierował ponowne zapytanie. 

- Z zadowoleniem przyjmuję informacje, że w części zostaną wykonane dojścia do bloków Harcerska 8, 10, 12 umożliwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z wózkami. Jest sprawą oczywistą, że remonty wejścia i schody do klatek leżą po stronie wspólnot. Dalej jednak nie mam jednoznacznej informacji, dlaczego zaprojektowano taki przebieg ścieżki rowerowej, która mogła biec po śladzie starego chodnika, a nowy chodnik mógł być wykonany, gdzie obecnie ścieżka. Proszę o informacje, jakie założenia projektowe zlecono wykonawcy projektu - napisał. Zaznaczył również, że inwestycja od około trzech miesięcy nie jest kontynuowana. - Nagminnie jestem zasypywany pytaniami, kiedy będą kontynuowane prace. Proszę o informacje, kiedy powróci wykonawca i w jakim terminie zostanie zakończona ta inwestycja?

Czekamy na odpowiedź na pismo radnego. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-09-28

"Mieszkańców nie interesują faktury. Oczekują tego, żeby inwestycje były realizowane w terminie"

Na łamach Gazety wielokrotnie informowaliśmy o inwestycji drogowej przy ulicy Mickiewicza w Starachowicach. Po tym, jak kilka miesięcy temu została zerwana nawierzchnia drogi, prace tam stanęły w miejscu. A według pierwotnych założeń ostatniego dnia września br. powinna zakończyć się modernizacja tej drogi.
Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

2023-09-28

Rewitalizacja otoczenia Dworca Zachodniego. Trwa odbiór prac 

Trwają odbiory prac na terenie zrewitalizowanego otoczenia Dworca Zachodniego. Jak informuje Referat Realizacji Inwestycji w ramach inwestycji powstanie 111 miejsc parkingowych, w tym na parkingu dwupoziomowym 91 miejsc (w tym 5 dla osób niepełnosprawnych) oraz poza parkingiem dwupoziomowym 20 miejsc (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych). 
Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

2023-09-27

Miejski program in vitro trafi pod obrady Rady Miejskiej

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w piątek (29 września br.), radni zdecydują o dalszych losach miejskiego programu in vitro dla Starachowic. Dokument, który został skierowany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uzyskał pozytywną opinię.
Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

2023-09-26

Strzelnica a obwodnica. Powraca temat funkcjonowania klubu

Klub Sportowy „ŚWIT” Starachowice w sobotę 23 września br. w mediach społecznościowych opublikował wpis zatytułowany „Ofensywa w obronie strzelnicy KS ŚWIT”. Jego treść została również rozesłana do lokalnych mediów. Wpis zawiera stanowisko klubu dotyczące godzącej w działalność strzelnicy, budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic. W sobotę 30 września planowany jest protest „w sprawie ignorowania interesów mieszkańców Starachowic i zagrożenia funkcjonowania KS Świt przy budowie obwodnicy miasta”.
Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

2023-09-27

Modernizacja Parku Kultury się przedłuży. Co z remontem schodów? 

W ogłoszonym przez starachowicki magistrat postępowaniu na przebudowę schodów wejściowych i murków oporowych do budynku Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach nie wzięła udziału żadna firma. W związku z tym, że w postępowaniu nie złożono żadnej oferty, pod koniec sierpnia 2023 r. przetarg został unieważniony.  

2023-09-23

"Pytanie, czy podjudzanie" - czyli wokół wpisu prezydenta Starachowic

Działacze Prawa i Sprawiedliwości podczas piątkowej (22 września  br.) konferencji prasowej zaapelowali do prezydenta Marka Materka o zaniechanie manipulowania mieszkańcami powiatu. Sprawa dotyczy wpisu włodarza Starachowic w mediach społecznościowych, w którym odniósł się do dotacji, jaką szpital starachowicki dostał na remont i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Zapomniany zabytek

2023-09-24

Zapomniany zabytek

Temat popadania w ruinę XIX- wiecznego domu robotniczego przy ulicy Sportowej w Starachowicach nie jest nowością. Lokalne media poruszały go już w przeszłości, na problem zwracali także uwagę mieszkańcy. Nas do podjęcia go na nowo skłonił głos Czytelniczki, która martwiła się o przyszłość obiektu, cennego choćby ze względu na swój wiek. Jednak mimo upływu lat nie widać konkretnych działań, by go uchronić przed kompletną ruiną.  
Ciepło wspominają Starachowice

2023-09-22

Ciepło wspominają Starachowice

Państwo Elena i Zaza Kordzaia przez 6 lat mieszkali i pracowali w Starachowicach. Teraz przyszedł czas na powrót do Gruzji. Z pobytu w naszym mieście wynoszą same dobre wspomnienia.
Serce dla Maćka

2023-09-21

Serce dla Maćka

13-letni Maciej z Łosienka, koło Kielc od najmłodszych lat zmaga się m.in. z autyzmem. Ostatnio zdiagnozowano u niego nową chorobę: autoimmunologiczne zapalenie wątroby i zapalenie dróg żółciowych, która będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Na rzecz chłopca prowadzona jest internetowa zbiórka pieniędzy oraz licytacja na FB. Organizatorzy bardzo proszą o pomoc.     
Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy.