JUŻ W KIOSKU

Budowa bloku przy ul. Kościelnej w Starachowicach wstrzymana?

2021-11-24 14:55:02

Ocena:

0/5 | 0 głosów

O problemach przy budowie bloku przy ul. Kościelnej, podczas środowej (24 listopada) konferencji prasowej, poinformowali działacze Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Starachowic". Przypomnijmy, w miejscu, gdzie kiedyś stał stary, zniszczony barak ma powstać nowy blok z ponad setką mieszkań i świetlicą środowiskową. 

budowa bloku przy ulicy Kościelnej / Gazeta Starachowicka

W miejscu, gdzie wcześniej stały stare baraki pojawił się też ogromny wykop. Jak poinformowało SIDS prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy. Dlaczego?

- Znajdujemy się przed jedną z kluczowych dla miasta inwestycji. Teren budowy jest pusty. Z informacji jakie posiadamy, wykonawca zszedł z budowy ze względu na problemy wynikające z błędne przygotowanej dokumentacji technicznej tego bloku - mówił Jarosław Łyczkowski ze Stowarzyszenia. - Chcemy w tym miejscu spytać, gdzie jest prezydent nadzorujący inwestycje? Czy z racji tego, że za chwilę dostanie podwyżkę za swoją pracę, nie powinien zrezygnować z pracy w Radach Nadzorczych w innych spółkach i zająć się pilnowaniem inwestycji, które wykonywane są w Starachowicach?

O technicznych problemach, jakie pojawiły się podczas realizacji inwestycji przy ulicy Kościelnej mówił członek Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Starachowic", a jednocześnie właściciel firmy budowlanej Zbigniew Kroczek.

- W 2016 roku został przygotowany projekt tej inwestycję, a w 2017 roku Gmina Starachowice ogłosiła przetarg na wykonanie tej inwestycji. W projekcie przyjęto rozwiązanie posadowienia budynku kosztowne, czasochłonne i ryzykowne ze względu na lokalizację blisko ulicy, polegające na wymianie gruntu do średniego poziomu ok. 7 m poniżej terenu. Zarówno nasza firma, jak i inni oferenci zaproponowali szeroko stosowane w takich przypadkach tzw. fundamenty pośrednie np. przez wykonanie pali żelbetowych - relacjonował Zbigniew Kroczek. - Niestety, Zamawiający w odpowiedzi zezwalał na taką zmianę pod warunkiem, że Wykonawca weźmie na siebie przygotowanie i koszty nowego projektu konstrukcyjnego budynku raz uzyskanie nowego pozwolenia na budowę. Absurdalność tej odpowiedzi, jak również to, iż Zamawiający przeznaczył na budowę tego budynku około 10 mln, gdy kosztorys inwestorski opiewał na około 15 mln, doprowadziło do tego, że wpłynęły tylko 2 oferty. Przetarg w końcu został unieważniony. W efekcie Gmina Starachowice utraciła dofinansowanie w kwocie ponad 4 mln z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Po kilku latach miasto wróciło do tematu budowy bloku. W maju bieżącego roku ponownie ogłoszono przetarg.

- Przystępując ponownie do udziału w tym przetargu i analizując dokumentację projektową stwierdziliśmy, że przez te 4 lata nie zrobiono nic, aby poprawić sposób posadowienia budynku. Ponownie skierowaliśmy do zamawiającego propozycję zastosowania systemu palowania, aby uniknąć dużych kosztów, wydłużenia czasu realizacji inwestycji, a tym samym poprawić bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Niestety, zamawiający w odpowiedzi stwierdził dość jednoznacznie, że jest to istotna zmiana w świetle prawa budowlanego i wymaga zmiany pozwolenia na budowę. Jednocześnie całą procedurą zmiany wraz z kosztami, a także odpowiedzialnością za konstrukcję budynku obarczył wykonawcę. W efekcie w przetargu wzięło udział 4 firmy. W I połowie sierpnia udzielono zamówienia jednej z nich, a pod koniec sierpnia wybrano zespół inspektorów nadzoru. We wrześniu wykonawca przystąpił już do robót ziemnych. Ze zdziwieniem stwierdziliśmy, gdy na początku października przystąpił do wykonania pali betonowych na części podłoża, po czym zaprzestał dalszej realizacji.

Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" skierowało do Gminy Starachowice publiczne pytania.

  • Czy z chwilą rozpoczęcia robót ziemnych była wykonana dokumentacja zamienna konstrukcji budynku wraz z prawomocną decyzją zmieniającą pozwolenie na budowę, czego wymagał Zamawiający na etapie procedowania przetargu?
  • Dlaczego Zamawiający po podjęciu decyzji o realizacji tej inwestycji w tym roku, nie wykonał aktualizacji dokumentacji geologicznej z 2016 roku wiedząc, że mamy do czynienia z terenem nasypowym?
  • Kto zatwierdził i wyraził zgodę na taką próbę palowania, która bardziej przypomina zastrzyki betonowe wzmacniające istniejący grunt niż element fundamentu pośredniego?
  •  Kto jest odpowiedzialny za straty finansowe naszego miasta, wskutek nieodpowiedzialnych decyzji? W ciągu 5 lat przygotowywania tej inwestycji, poniesione koszty to ponad 300 tys. zł, nie licząc utraconych dotacji i szansy poprawy bytu dla ponad 100 rodzin?
  • Kto jest odpowiedzialny za narażenie zdrowia i życia przyszłych mieszkańców tego budynku?

Przypomnijmy, Gmina Starachowice pozyskała na budowę bloku przy ulicy Kościelnej dofinansowanie w wysokości ponad 14 mln zł z Banku Gospodarstwa Krajowego. W budynku ma znajdować się̨ 101 mieszkań komunalnych. Będzie też świetlica, z której będą̨ mogli korzystać seniorzy i młodzież. Budynek ma być monitorowany, a przy drzwiach wejściowych ma być zamontowany domofon. Obok planowany jest plac zabaw i parking. Budynek zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Według planów, budowa nowego budynku wielorodzinnego pozwoli miastu na dokonanie przesiedleń w ramach gminnego zasobu komunalnego. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

2024-04-16

Przedwyborcza debata w Wąchocku? Jeden kandydat zaprasza, drugi odmawia udziału

 W Wąchocku w niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzą się w niej obecny zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski i Robert Janus. W pierwszej turze 1328 głosów poparcia zyskał Robert Janus, tuż za nim z poparciem 948 osób znalazł się Sebastian Staniszewski.   
Blisko 22 tysiące grobów

2024-04-15

Blisko 22 tysiące grobów

Starachowice uczciły Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ogólnopolskie święto ustanowione dla upamiętnienia blisko 22 tysięcy Polaków zamordowanych w 1940 roku przez władze Związku Radzieckiego. W sposób szczególny oddano hołd mieszkańcom naszego miasta i powiatu, których nazwiska są na tablicach wmurowanych w podstawę pomnika przy ulicy Jadwigi Kaczyńskiej.     
Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

2024-04-14

Starachowiczanka w gronie najpiękniejszych!

Weronika Nowak znalazła się w gronie sześćdziesięciu półfinalistek tegorocznego konkursu Miss Polski, które wyłoniono podczas gali ćwierćfinałowej, jaka odbyła się w Hotelu Mistral w Markach. Poza Weroniką wśród dziewcząt, które wezmą udział w finale znalazły się także trzy reprezentantki województwa świętokrzyskiego. 
Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

2024-04-12

Szkoła Rodzenia nadal bezpłatna

Dyrektor starachowickiego Szpitala Jacek Walkowski ponownie zawiesił opłaty za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. 
Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

2024-04-11

Uwaga! Od 15 kwietnia ruch wahadłowy na ul. Radomskiej

Uwaga kierowcy! Od 15 kwietnia br. na wjeździe do Starachowic, na wysokości sklepu BricoMarche wprowadzony zostanie ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną, który będzie obowiązywał przez ok. 10 tygodni. Ma to związek z budową wiaduktu. Prosimy o zwracanie uwagi na zmianę oznakowania i stosowanie się do tablic informacyjnych oraz sygnalizacji. Przepraszamy także za utrudnienia. 
Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

2024-04-11

Komitet Wyborczy TST – Twój Samorząd Teraz dziękuje wyborcom za zaufanie

Podczas środowego (10 kwietnia) spotkania z dziennikarzami KW TST – Twój Samorząd Teraz podziękował mieszkankom i mieszkańcom powiatu starachowickiego za udział w wyborach samorządowych i oddane głosy na ich komitet. 
KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

2024-04-11

KWW Marka Materka dziękuje mieszkańcom miasta i powiatu za głosy

Marek Materek w wyborach samorządowych uzyskał reelekcję w walce o fotel włodarza miasta. To jego trzecia, a w świetle obowiązujących od 2018 przepisów druga i ostatnia kadencja prezydenta Starachowic. Włodarz wygrał w pierwszej turze, uzyskując poparcie 11 787 osób (66,05 proc.). Drugie miejsce zajął Piotr Capała z Komitetu Wyborczego TST - Twój Samorząd Teraz uzyskując 3343 głosy (18,73 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Kuś (KW Prawo i Sprawiedliwość) z wynikiem 2716 głosów (15,22 proc.).
Archeologiczna wystawa w muzeum

2024-04-10

Archeologiczna wystawa w muzeum

W piątek 12 kwietnia br. o godz. 17. 00 Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach otworzy wystawę „Amonity – władcy pradawnych mórz”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2024-04-10

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia br.   
Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

2024-04-10

Wybory samorządowe 2024. Oni będą reprezentować mieszkańców w radach gmin Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock

Wybory samorządowe 2024 za nami. Znamy już nazwiska radnych starachowickiej Rady Miejskiej i Rady Powiatu Starachowickiego. Przedstawiamy nowych radnych w gminach Brody, Mirzec, Pawłów oraz Wąchock.