JUŻ W KIOSKU

Brak parkingu i ścieżka rowerowa tuż przed blokiem. Mieszkańcy budynku przy Żeromskiego 9 proszą o pomoc

2022-10-18 11:03:07

Ocena:

2.5/5 | 4 głosów

Brak parkingu i ścieżka rowerowa tuż przed blokiem. To problemy, z którymi na co dzień borykać muszą się mieszkańcy bloku przy ulicy Żeromskiego 9 w Starachowicach. Odkąd Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa wprowadziła dla mieszkańców identyfikatory uprawniające do korzystania z miejsc parkingowych przy spółdzielczych blokach, oni stracili możliwość parkowania. 

fot. Gazeta Starachowicka

Mieszkańcy bloku przy ulicy Żeromskiego 9, który położony jest przy Pasażu Staffa, skierowali do prezydenta miasta Marka Materka pismo z prośbą o wydzierżawienie części terenu z drugiej strony bloku pod parking. Do tej pory nie otrzymali odpowiedzi i dlatego o interwencję poprosili radną Rady Powiatu Agnieszkę Kuś oraz Małgorzatę Derlecką i Dorotę Huzarską. O swoich problemach opowiedzieli podczas poniedziałkowego (17 października br.) spotkania z mediami. 

- Problem z parkowaniem pojawił się 1 października. Mieszkańcy zasobów spółdzielni mieszkaniowej otrzymali identyfikatory, które uprawniają ich do parkowania. Natomiast mieszkańcy bloku Żeromskiego 9, którzy postawią tam swoje samochody, otrzymują 100 zł mandatu i 1 punkt karny - wyjaśniała radna Agnieszka Kuś. - Ci mieszkańcy nie mają gdzie postawić swoich samochodów. Na początku września wspólnota zawracała się do pana prezydenta z prośbą o pomoc. Mieli kilka pomysłów, jak rozwiązać ten problem, czyli np. dzierżawa terenów za blokiem. Na to pismo nie została udzielona żadna odpowiedź. Drugie pismo zostało wysłane na początku października i na nie też nie ma odpowiedzi. Apeluję do pana prezydenta, który marzy o polityce ogólnopolskiej, by zajął się, póki co „swoim ogródkiem”, którym są Starachowice. Został wybrany przez mieszkańców miasta Starachowice, pobiera comiesięczne wynagrodzenie. natomiast nie interesują go mieszkańcy - dodała.

O tym, jak wygląda ten problem w praktyce, mówili mieszkańcy bloku.

Mama niepełnosprawnego chłopca wskazała na fakt, że choć jej rodzina posiada kartę parkingową uprawniającą do zostawiania samochodu w miejscu dla niepełnosprawnych, to w praktyce na parkingu SSM samochodu zostawiać nie może. 

- Za parkowanie na terenie spółdzielnia dostajemy mandaty - podkreślali inni.

- Nie możemy parkować przed swoim blokiem, ponieważ jest ścieżka rowerowa i trawnik. Zastanawiamy się co mamy robić. Zbliża się zima. Gdzie będziemy parkować zimą? Taka prośba, że dopóki nie rozwiąże się nam ta sytuacja, niech spółdzielnia mieszkaniowa na nas nie skarży. Nie nasyła na nas służb - dodała kolejna z mieszkanek. 

- Osiedle Żeromskiego jest zapomniane przez włodarzy miasta. Mało co zostało ruszone od lat 60-tych. Ludzie parkują na łukach dróg, bo nie mają gdzie postawić samochodów. Trzeba zacząć myśleć i działać, żeby ludziom pomóc, a nie zostawić ich samym sobie. Niech włodarze: prezydent Starachowic, starosta, niech się tym w końcu zainteresują - powiedział pan Czesław. 

Drugim problem, na który uwagę mieszkańcy ulicy Żeromskiego 9 zwracają uwagę, to ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż Pasażu Staffa po stronie wyjścia z klatki schodowej. Jak mówią, nikt z nimi nie konsultował przebiegu traktu dla rowerów i nie rozumieją, dlaczego ścieżka nie biegnie po przeciwnej stronie, gdzie nie byłaby problemem dla nikogo, a przede wszystkim nie stanowiłaby zagrożenia dla pieszych.

- Dlaczego nie usytuowano ścieżki po drugiej stronie pasażu? Te inwestycje są projektowane tak, jakby miały tym ludziom zaszkodzić i utrudnić życie - powiedziała Małgorzata Derlecka dodając, że nie krytykuje inwestycji miejskich tylko absurdalne projekty. - Nieważne czy mieszkamy w spółdzielni, czy jesteśmy mieszkańcami wspólnot mieszkaniowych, czy domów jednorodzinnych. Ważne jest to, że mamy radnych i radni są od tego, żeby się sprawami mieszkańców w takich sytuacjach zajmować. Jak przychodzą wybory, to pukają do każdego i nie rozgraniczają na mieszkańców spółdzielni i wspólnot. A potem... Tutaj, zamiast nas powinni stać radni - podsumowała.

[zobacz nagranie: https://fb.watch/gec9TteZ_2/]

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.