JUŻ W KIOSKU

Bondarowicz nagrodzony w ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy

2022-02-19 08:40:41

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Cieszy kolejna nagroda naszego rodzimego artysty. Marcin, jak zawsze, serdecznie gratulujemy.

Nagrodzona praca Marcina Bondarowicza

.Rysunek Marcina Bondarowicza pierwotnie publikowany w tygodniku POLITYKA został wyróżniony nagrodą specjalną w IV Ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa. Rysunek stanowi ilustrację do wywiadu Juliusza Ćwielucha z profesorem ekonomii, demografem Romualdem Jończym. Ilustracja opatrzona tytułem „Gra w ludzi” ilustrowała rozmowę Polityki o tym, czy potrzeba nam więcej Polaków, czy więcej migrantów, i dlaczego nie rodzi się w Polsce więcej dzieci jak przewidywano i zakładano wprowadzając rządowe programy zwiększania dzietności.

18 lutego 2022 roku w sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza podczas Gali Dziennikarzy Warmii i Mazur odbyło się ogłoszenie wyników III Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa. Rysunek autorstwa Marcina Bondarowicza otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Artystów Karykatury.  Na wystawie pokonkursowej w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie pokazano prace 47 autorów.  Celem  Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa  było nagrodzenie autorów najlepszych prac opublikowanych w 2021 roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.  Konkurs obejmował rysunki opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku, w prasie i mediach elektronicznych.   W tym roku na konkurs wpłynęło 196 rysunków od 42 autorów z całej Polski.

 Organizatorem konkursu jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Patronat honorowy nad konkursem objęło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Artystów Karykatury. Podsumowaniem konkursu będzie seria wystaw w całej Polsce. 

- Rysunek prasowy, jest niezbędnym elementem współczesnych gazet. Od czasu, jak pojawiła się fotografia, ilustracja wykonana ręką człowieka odeszła od swego głównego zadania jakim było dokumentowanie zdarzeń i zaczęła pełnić rolę komentarza uzupełniającego tekst. Poruszając wyobraźnię czytelnika tworzy nastrój. Uatrakcyjnia strony gazet. Wprowadza lekkość tam, gdzie bity tekst ciągnie się przez całe kolumny. Zależna jest od kontekstu, czasami jednak istnieje w gazecie jako samodzielne dzieło na równi z felietonem lub komentarzem prasowym.  Popyt na rysunek satyryczny oraz karykaturę był i pozostanie na tym samym poziomie. Dla mnie satyra stanowi w dużej mierze haczyk uwagi, formę atrakcyjnego podania tematu a tym samym zwrócenia uwagi na ważne problemy. Wydaje mi się, że ta forma rysunku intelektualnego, skłaniającego do przemyśleń, stanowiąca    punkt wyjścia do refleksji czytelników ma przyszłość. To właśnie ze względu na szacunek do czytelników i odbiorców tego co robię, wciąż doskonale warsztat poszukując odpowiedniej formy i jej oprawy w budowaniu własnej metafory”  – powiedział autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz.  

To kolejny sukces    Marcina Bondarowicza. Jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy. Przypomnijmy że w 2020 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym w    Turcji : 7th KalDer Bursa International Cartoon Contest. W tym samym roku zdobył srebrny medal w konkursie rysunkowym organizowanym w Egipcie: The 4th International Caricature Cartoon Contest Egypt – 2020, otrzymał również otrzymał kilka wyróżnień w międzynarodowych konkursach m.in. w Brazylii, Chorwacji ,Chinach oraz Kolumbii. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w III Ogólnopolski konkursie    na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021. Nagroda Specjalna ufundowana przez Zamek Reszel Sp. z.o.o za pracę „Jak mówić, by rządzić” publikowana była w tygodniku POLITYKA.  MARCIN BONDAROWICZ  (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Autor licznych publikacji prasowych. Uczestnik, juror i laureat wielu międzynarodowych konkursów na rysunek prasowy oraz satyryczny. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora:   www.bondarowicz.net www.bondarowicz.net/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.
XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

2022-09-16

XII Noce Teatralne z gwiazdą Olgą Bończyk

Stowarzyszenie Promocji Talentów w Starachowicach w partnerstwie z Parkiem Kultury w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. J. Pazdura i Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 serdecznie zapraszają na XII NOCE TEATRALNE.
Spotkali się w bibliotece

2022-09-15

Spotkali się w bibliotece

W środowe popoludnie (14 września) w Miejskiej Bibliotece Publicznej zagościł Wojciech Bonowicz. 
IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”

2022-09-15

IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”

Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zapraszają na IX Festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”, który odbędzie się w ramach 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego w  piątek (16  września) w godz. 9.00 – 13.00  na terenie Opactwa Cystersów  w Wąchocku.