JUŻ W KIOSKU

Bluesowe klimaty pod Wielkim Piecem

2022-08-30 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jubileuszowa edycja Bluesa pod Piecem to kolejna okazja by odwiedzić Muzeum Przyrody i Techniki. Jak co roku, tak i tym razem bawiono się doskonale - dźwięki gitar wypełniały całą muzealną przestrzeń.

fot. Gazeta Starachowicka

Była to wyjątkowa edycja, nie tylko z uwagi na jej rocznicowy charakter, ale także dlatego, że impreza jest już na tyle rozpoznawalna, że przyjeżdżają na nią fani także spoza Starachowic. Przy dźwiękach bluesa bawiło się ponad 500 osób - tyle biletów bowiem sprzedano.

Odbiór artystów był fantastyczny, kontakt z publicznością wręcz doskonały, cały czas obecna i żywo reagująca na to, co się działo na scenie.

Czy muzeum jest odpowiednim miejscem na koncerty? Na pewno bluesowe dźwięki się tu odnajdują, a samo muzeum organizacją takich wydarzeń wpisuje się działania nowoczesnych placówek tak w Polsce jak i na świecie. Muzeum Przyrody i Techniki działa na polu artystycznym i robi to w sposób ambitny. Paweł Kołodziejski i Wioletta Sobieraj wielokrotnie podkreślali, że dają mieszkańcom Starachowic produkt kulturalny w najwyższej jakości.

Blues jak widać znajduje odbiorców. 

- To, że jubileuszowy Blues pod Piecem mógł się odbyć zawdzięczamy wielu osobom. Serdecznie dziękujemy za wsparcie tego przedsięwzięcia Ministrowi Kultury, dziękujemy Narodowemu Instytutowi Muzyki i Tańca, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, staroście Powiatu Starachowickiego Piotrowi Ambroszczykowi - wymieniali na początku imprezy dyrektor Paweł Kołodziejski i wicedyrektor Wioletta Sobieraj.

- Wielki to dla mnie honor, ze mogę tu dzisiaj stanąć w imieniu Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana Piotra Glińskiego, który poprzez fakt dofinansowania tej wspaniałej imprezy objął nad nią honorowy patronat. Wielki Piec służył ludziom na przestrzeni dziejów i dziś również to robi. Nie wierzono, ze współcześnie może odegrać ważną rolę, dzisiaj tu w Starachowicach po raz dziesiąty łączymy staropolską kulturę przemysłową z tą kulturą współczesną, która nas krzepi, umacnia na duchu i wyzwala pozytywne emocje. I taki jest właśnie dziesiąty Blues pod Piecem. Pragnę wyrazić ogromną wdzięczność dyrekcji muzeum za to, że tak pięknie tę tradycję kultywują. Blues pod Piecem żyje, a ja dziesiątą jego edycję uważam za otwartą - mówił poseł Krzysztof Lipiec. Dał się również ponieść wspomnieniom i zaśpiewał piosenkę Tratwa blues.

Zbuduję sobie tratwę, popłynę rzeką w dół.

Zbuduję sobie szałas na prerii pośród ziół.

O, blues jest wtedy,

Kiedy człowiekowi jest źle.

Za dotację i wsparcie ministrowi kultury oraz posłowi Lipcowi podziękował także starosta Piotr Ambroszczyk i życzył wszystkim zebranym dobrej zabawy.

Wracając do wspomnień, to nie zabrakło ich także u Pawła i Wioli. Wspominali tych, którzy grali na bluesie, a dziś umilają czas mieszkańcom nieba.

A potem głos oddano muzyce, bo to ona była przecież najważniejsza. Gwiazdą wieczoru był Józef Skrzek z zespołem SBB.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-28

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. 
Słuchowiska o Wierzbniku

2024-03-28

Słuchowiska o Wierzbniku

Park Kultury w Starachowicach prezentuje nowy projekt przygotowany w ramach tegorocznych obchodów 400 - lecia założenia Wierzbnika. To pięć słuchowisk internetowych nagranych przez samorządowców oraz lokalnych działaczy. Są dostępne do bezpłatnego wykorzystania na stronie internetowej placówki.    
Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

2024-03-28

Miłość do ojczyzny w strofach i nutach

To wydarzenie może się pochwalić wieloletnią tradycją. Już po raz raz 22- gi Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach zaprosiła dzieci i młodzież do uczestnictwa w Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę".
Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

2024-03-22

Spotkanie autorskie z Magdaleną Szefernaker

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości  Agata Wojtyszek zaprasza na spotkanie z Magdaleną Szefernaker, autorką książek „Mama na obcasach” i „Samorząd na obcasach”.
 Srebrny medal z Chin

2024-03-21

Srebrny medal z Chin

Starachowiczanin Marcin Bondarowicz laureat kilkuset międzynarodowych nagród oraz wyróżnień za rysunki i ilustracje prasowe, systematycznie umacnia swoją pozycję jednego z najlepszych współczesnych grafików. Jego najnowszy sukces to srebrny medal zdobyty na biennale "The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition" w Chinach.  
Propagator zaangażowanej wiary

2024-03-20

Propagator zaangażowanej wiary

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach do 30 marca br. można oglądać wystawę poświęconą księdzu Franciszkowi Blachnickiemu (1921- 1987), jednemu z najbardziej zaangażowanych kapłanów Kościoła Katolickiego w Polsce w XX wieku, twórcy m.in. Ruchu Światło-Życie, nazywanego popularnie Oazą. Był prześladowany przez komunistów, którzy, jak w ubiegłym roku ogłosił Instytut Pamięci Narodowej, przyczynili się do jego śmierci. Ksiądz Blachnicki został ogłoszony Sługą Bożym, obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.
 Będzie rytmicznie i energetycznie

2024-03-20

Będzie rytmicznie i energetycznie

W czerwcu br. nasze miasto będzie gospodarzem ogólnopolskich mistrzostw w tańcach o latynoskim rodowodzie. Zapowiada się barwne i radosne wydarzenie z udziałem tancerzy z całej  Polski, które potrwa 3 dni, a odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej przy alei św. Jana Pawła II.     
O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

2024-03-18

O honorowym starachowiczaninie na spotkaniu w bibliotece

  Prezydent Starachowic Marek Materek i Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zapraszają na spotkanie poświęcone twórczości Wiesława Myśliwskiego. Uznany powieścisarz jest Honorowym  Obywatelem Starachowic. Nasze miasto chce tym wydarzeniem upamiętnić jego 92. urodziny.