JUŻ W KIOSKU

Blisko 16 mln zł trafi do Starachowic w ramach funduszy norweskich

2021-07-07 07:31:37

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowice znalazły się w gronie 29 zwycięskich samorządów, spośród ponad 200 starających się o środki norweskie w ramach programu Rozwój Lokalny. Blisko 16 milionów złotych miasto otrzymało na realizację projektu: "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego".

fot. UM Starachowice

 Symboliczny czek dla Starachowic na pozyskane fundusze przekazał na ręce Prezydenta Miasta Marka Materka – Wiceminister Waldemar Buda z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu udział wzięli także Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, Parlamentarzyści Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec oraz Jarosław Rusiecki, Zastępczynie Prezydenta Miasta Ewa Skiba i Aneta Nasternak, Starosta Starachowicki Piotr Babicki oraz radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś.

- Do Starachowic przywiozłem dziś prawie 16 milionów złotych w związku z rozstrzygnięciem konkursu Programu Rozwój Lokalny z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego – informował wiceminister Waldemar Buda. - W 2017 roku w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Premier Mateusz Morawiecki zapisał 255 miast, które mają swoje problemy społeczne, ekonomiczne i demograficzne. Myśmy zaadresowali instrument, który jest dedykowany tym miastom. Na 255 miast wystartowało 212 i złożyło aplikacje w ramach konkursu. Cała pula środków w tym konkursie to przeszło pół miliarda złotych. Do drugiego etapu przeszły 54 miasta i z tych miast wybraliśmy 29. Było to niezwykle trudne. Ta czołówka to miasta, które były bardzo dobrze przygotowane. One pracowały z naszymi ekspertami m.in. ze Związku Miast Polskich. Była wielka batalia. Bardzo się cieszę, bo wiem z jakimi problemami Starachowice się borykają i wiele z nich będzie można rozwiązać dzięki tym funduszom. Te środki, inaczej niż wszystkie inne, nie wymagają wkładu własnego z budżetu samorządu. Dziękuję za współpracę wszystkim urzędnikom, którzy pracowali przy tym projekcie. Gratuluję.

 W projekcie "Kierunek Przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego" na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z ekologią, edukacją, mieszkalnictwem oraz włączeniem społecznym mieszkańców, w tym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Jest to kompleksowy projekt, który ma za zadanie przygotować miasto do nowych wyzwań rozwojowych i wprowadzić Starachowice na nową ścieżkę rozwoju.

- Serdecznie dziękuję mojej zastępczyni Anecie Nasternak, Kamilowi Stanosowi oraz wszystkim osobom, które były zaangażowane w prace nad przygotowaniem Programu Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego dla Starachowic – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Dziś dobre informacje o przyznanym grancie osobiście przekazał nam w Starachowicach pan Minister Waldemar Buda. Środki, które otrzymaliśmy wykorzystamy między innymi na remont zabytkowego budynku Pałacyku przy ul. Konstytucji 3 Maja, zaaranżujemy również na nowo piękny teren wokół budynku. Pozostałe elementy Programu Rozwoju Lokalnego już realizujemy i będziemy nadal realizować. W ramach przygotowań do powstania EKO Szkoły od września w Szkole Podstawowej nr 11 uruchomimy klasę dwujęzyczną. W naszym mieście już zaczęło pracować kilkunastu lekarzy zza wschodniej granicy. Działamy wspólnie z naszymi partnerami Powiatem Starachowickim, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Fundacją Nasze Zdrowie oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

    Przyznane dla Starachowic fundusze, to część wnioskowanego dofinansowania. Prezydent Marek Materek zapowiada, iż miasto ma ambicję zrealizować wszystkie działania uwzględnione w projekcie i będzie poszukiwał na nie dofinansowania z innych programów.

- Ubiegaliśmy się o ok. 40 mln zł, by zrealizować cały bardzo ambitny projekt – informuje prezydent. - Wierzę, że pozyskanie brakującej kwoty będzie możliwe dzięki środkom w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, a także Krajowego Planu Odbudowy i nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Świętokrzyskiego. Będę do tego przekonywał decydentów licząc na parlamentarne wsparcie w tym zakresie.

Gratulacje na ręce Prezydenta Miasta Marka Materka przekazali także pozostali uczestnicy spotkania.

- Jest nam niezmiernie miło, że możemy tu dziś słyszeć tak dobre informacje. Gratuluję skuteczności i zespołu, który prowadził badania o pozyskanie tych funduszy. Parlamentarzystom dziękuję, bo zabiegali o to, aby te fundusze trafiły do województwa świętokrzyskiego – mówił wicewojewoda Rafał Nowak. – Jednak same pieniądze nie rozwiążą problemów. To ten społeczny czynnik, ta umiejętność znalezienia sposobu naprawy tych problemów sprawiła, że Starachowice okazały się jednym z 29 miast, do których trafią te pieniądze.

Poseł Agata Wojtyszek podkreśliła, że Starachowice były zwycięzcą już w momencie, kiedy przystąpiły do pisania tego projektu.

- Śledziłam te prace, widziałam ankiety online i program, który opublikowaliście na stronie internetowej – mówiła poseł Agata Wojtyszek. – Program okazał się strzałem w dziesiątkę, a Starachowice miastem, które otrzymało tak duże wsparcie. Cieszę się z tego pałacyku, o którym dziś rano słyszałam od pana prezydenta, bo to jest wyjątkowe miejsce i mam nadzieję, że będzie służyło kolejnym pokoleniom. Tak jak było to jeszcze kilkanaście lat temu.

Poseł Krzysztof Lipiec podczas spotkania mówił, że dziś to pieniądze są tym, co nakreśla nasz rozwój.

- Starachowice, to miasto, które najszybciej rozwija się w województwie świętokrzyskim i zaryzykuję stwierdzeniem, że jest to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce – mówił parlamentarzysta. – Starachowice są modelowym przykładem pozyskiwania zewnętrznych środków na realizację wielu projektów, które służą rozwojowi miasta i rozwojowi społecznemu jego mieszkańców. Gdzie tylko jakiś program zostanie ogłoszony przez rząd, Starachowice tam są.

Senator Jarosław Rusiecki z kolei podkreślił, że liczba 16 milionów złotych jest dziś liczbą dnia w Starachowicach.

- Gratuluję Panu Prezydentowi, Paniom Wiceprezydent i współpracownikom odpowiedzialnym za kreowanie programów związanych z pozyskiwaniem środków. Ale tak naprawdę gratuluję mieszkańcom Starachowic, bo głównym celem Programu Rozwój Lokalny jest zwiększenie możliwości rozwojowych dla członków tej społeczności.

Starosta Starachowicki Piotr Babicki podkreślił istotę dobrej współpracy pomiędzy samorządami powiatowym i gminnym, ale nie tylko.

- To jest bardzo budujące, że w tym mieście tak dobrze udaje się współpracować na różnych szczeblach zarówno samorządowym jak i rządowym, poprzez współpracę z naszymi parlamentarzystami, oraz wszystkimi innymi, którzy dobrze życzą naszemu miastu, naszemu powiatowi. Za to jako starosta, partner projektu oraz mieszkaniec serdecznie dziękuję.

/Informator Miejski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Debata o przyszłości 

2023-09-16

Debata o przyszłości 

Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

2023-09-12

Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach

W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
Debata o przyszłości Polski 

2023-09-13

Debata o przyszłości Polski 

Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
Miasto stawia na pływanie

2023-09-07

Miasto stawia na pływanie

Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
Święto Młodzieży

2023-09-06

Święto Młodzieży

W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

2023-09-04

Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego

W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.
Najlepsi z najlepszych

2023-09-01

Najlepsi z najlepszych

Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.
Spotkanie ze sportowcami

2023-08-31

Spotkanie ze sportowcami

Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!
Dni Starachowic 2023

2023-08-30

Dni Starachowic 2023

- Zapraszam serdecznie wszystkich na tegoroczne Dni Starachowic. Na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji każdy znajdzie coś dla siebie. Sobota to dzień przeznaczony dla miłośników hip-hopu, a wśród artystów znaleźli się między innymi TEDE oraz Mr Polska. W niedzielę zapraszam wszystkich na starachowicki wieczór z Cugowskimi. Już przygotowujemy scenę, na której wystąpią Piotr Cugowski, a także Krzysztof Cugowski. Na te koncerty serdecznie Państwa zapraszamy – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej weekendowe święto miasta.
Latawcami pożegnamy wakacje

2023-08-29

Latawcami pożegnamy wakacje

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza wszystkich miłośników puszczania latawców na piknik „Lato odlatuje z latawcami”, który już w najbliższą środę (30 sierpnia) odbędzie się w Porcie Lubianka. Nie zabraknie animacji dla dzieci, wspólnego malowania twarzy, sportowych zmagań, a przede wszystkim kolorowania i puszczania latawców.