JUŻ W KIOSKU

Bilet u kierowcy? Nie zawsze...

2022-07-05 09:54:28

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Od kwietnia br. w Starachowicach mieszkańcy miasta i osoby płacące w Starachowicach podatki, mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.  Wystarczy mieć przy sobie dokument potwierdzający ten stan rzeczy. Osoby przyjezdne zobowiązane są do zakupu i skasowania biletu. Do redakcji Gazety Starachowickiej zgłosiła się kobieta, która opisała nieprzyjemną sytuację, do której doszło w jednym z miejskich autobusów.

fot. UM Starachowice

Na przystanku przy ulicy Targowej (22 czerwca) do autobusu linii nr 15 wsiadła pasażerka, która nie jest ani mieszkanką Gminy Starachowice, ani płatnikiem w gminie, i która chciała zakupić bilet na dany kurs. Kierowca autobusu poinformował ją, że nie ma w sprzedaży biletów. Nie odpowiedział również na pytanie, co powinna zrobić. Kobieta stała zdezorientowana, bilet dostała od jednej z pasażerek.

Nowoczesne autobusy, które od kwietnia przewożą pasażerów, nie są wyposażone w biletomaty. Nie każdy przystanek znajduje się w pobliżu sklepu czy kiosku prowadzącego sprzedaż biletów. Nie jest również zawieszona - jak w okresie pandemii - sprzedaż biletów przez kierowców.  I choć bilet można zakupić dzięki aplikacji, to nie każdy - szczególnie osoby w podeszłym wieku - potrafi ją obsługiwać. Nie każdy też taką aplikację ma zainstalowaną w smartfonie i jej w niej zarejestrowany / zalogowany w systemie. Jednak, jak się okazuje bilet można kupić w jednym z... kasowników.

Zapytaliśmy prezesa ZEC Komunikacja Miejska Marcina Pochecia o to, czy według regulaminu w każdym autobusie powinny być dostępne bilety dla mieszkańców spoza Starachowic; kto jest odpowiedzialny za odpowiednią liczbę biletów w danym autobusie: jeśli kierowca, to czy to on powinien przypilnować, by na swojej zmianie mieć bilety, jeśli inna osoba, to kto, oraz o to czy spółka zadba, by na przyszłość taka sytuacja się nie powtórzyła? 

-  W związku z wyjaśnieniem zaistniałej sprawy informujemy, że po przeprowadzonej rozmowie z kierowcą, faktycznie taka sytuacja miała miejsce. Kierowca wyjaśnił, że z przyczyn losowych nie posiadał dostępnego nominału biletu, który pasażerka chciała zakupić. Kierowca poinformował pasażerkę o możliwości zakupu biletu w kasowniku, przy pomocy karty płatniczej. Autobusy komunikacji miejskiej nie są wyposażone w biletomaty, jednakże w każdym autobusie przy drzwiach środkowych znajduje się kasownik, który umożliwia taki zakup - mówi w rozmowie z redakcją prezes Marcin Pocheć. - Ponadto odnosząc się po zapytań informujemy, że w regulaminie przewozu osób nie ma zapisu mówiącego, że w autobusie kierowca powinien posiadać bilety, a osobą odpowiedzialną za stan biletów jest kierowca.

- Spółka ZEC, podejmie działania mające na celu wyeliminowanie takich sytuacji w przyszłości, aby poziom naszych usług był na jak najwyższym poziomie - dodaje prezes ZEC Komunikacja Miejska.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

2022-09-28

Pierwsza tablica informacji pasażerskiej już jest. Wkrótce kolejne

W czerwcu br. informowaliśmy o słupach z wysięgnikami, które zostały zainstalowane przy wybranych przystankach komunikacji miejskiej w Starachowicach. Znajdą się na nich elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Pierwsza z nich już jest, przy ulicy Batalionów Chłopskich.
Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

2022-09-27

Terytorialsi świętują swoje 5-lecie [galeria]

Od pięciu lat, 27 września to obok Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, również święto Terytorialsów. W tym czasie powstało m.in. Centrum Szkolenia WOT, a przede wszystkim 18 Brygad Obrony Terytorialnej, w tym 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Uruchomiona została również szkoła podoficerska SONDA i kurs kształcący kadry oficerskie – Agrykola.
„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

2022-09-28

„Jedno życie masz, więc zapinaj pas!”

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Agnieszka Kuś zaprasza na Event Edukacyjny - „Jedno życie masz, wiec zapinaj pas!”, który odbędzie się w piątek (30 września br.) od godziny 10.00 przy ulicy Szkolnej 10 w Starachowicach. 

2022-09-26

"Substancje szczególnie szkodliwe" - o co chodzi we wniosku ZEC do Wód Polskich

Podczas środowej (21 września br.) konferencji prasowej z działkowcami, jej organizatorzy, aktywiści miejscy Małgorzata Derlecka i Andrzej Pasternak poruszyli temat pisma, które Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach skierował do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie".
Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

2022-09-24

Dodatek węglowy. Kiedy pieniądze trafią do wnioskodawców?

Zima coraz bliżej, a problem z nabyciem węgla coraz większy. Jeśli nawet jest, to kwestionowana jest jego jakość, nie mówiąc o cenach, które kupujących potrafią, przysłowiowo, zwalić z nóg. Sejm przyjął odpowiednią ustawę o dodatku węglowym w kwocie 3 tysięcy, a pytanie brzmi, kiedy trafi on do rąk mieszkańców.
Ze STOP-em bezpieczniej

2022-09-23

Ze STOP-em bezpieczniej

Znak STOP pozostanie przed przejazdami starachowickiej wąskotorówki na tzw. przedłużeniu ulicy Leśnej w Starachowicach i dojeździe do Lipia. Bezwzględnie poprawia on bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i użytkowników kolejki.
Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

2022-09-22

Budynek po Klinikach Serca własnością starachowickiego szpitala

Przejęcie przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca stało się faktem. Dyrektor szpitala Milena Witczak, w środę (21 września) odebrała klucze do sąsiadującego ze starachowicką lecznicą budynku. 
Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

2022-09-22

Obawiają się o swoje ogródki działkowe przy Pasterniku. Prezydent odpowiada

Jaka przyszłość czeka działkowców z ogrodów "Wójtówka" przy ul. Kieleckiej w Starachowicach? Obawy zrodziły się, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który zgłosił pomysł pozbycia się działek. Zaproponował on wycięcie drzew przy ulicy Kieleckiej i likwidację ogródków, celem wyeksponowania widoku na Pasternik, nazwanego przez niego starachowickim Morskim Okiem.    
Ulica Śląska w remoncie

2022-09-22

Ulica Śląska w remoncie

Przy ulicy Śląskiej trwają intensywne prace remontowe. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Konstytucji 3 Maja do skrzyżowania z ul. św. Barbary została zdjęta już stara nawierzchnia, powstaje również nowy, komfortowy chodnik. Całość prac ma kosztować 1 mln 670 tys. zł, i jak przy większości inwestycji samorząd Starachowic pozyskał dla tego zadania finansowanie zewnętrzne z Funduszu Dróg Samorządowych.
Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

2022-09-21

Publiczny czy prywatny? Profil prezydenta z nagrodą Złotego Lajka w tle 

Prezydent Miasta Marek Materek odebrał wyróżnienie podczas gali I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe'22, który odbył się w Tychach. To statuetka Złotego Lajka za najbardziej angażującą komunikację w internecie i mediach społecznościowych, przyznana przez organizatorów kongresu, czyli Związek Miast Polskich oraz Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych.