JUŻ W KIOSKU

Biblioteka poleca

2021-07-13 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nie wiesz co przeczytać? Nie wiesz, w którą iść stronę? Zapraszamy do biblioteki, polecamy książki z bibliotecznych półek.

Kultura na co dzień

Jedną z lepszych powieści, jakie ostatnio przeczytałam są Normalni ludzie Sally Rooney. To druga powieść młodej irlandzkiej autorki. Wciągająca historia Marianne i Connella, który są jak dwie planety na tej samej orbicie: raz bliżej siebie, raz dalej. Ta poruszająca, intymna historia zawładnęła wieloma sercami na całym świecie. Czemu? Może dlatego, że każdy z nas przeżywał coś podobnego? Bo zakochanie i niepewność uczuć nikogo nie omijają. Może dlatego, że czyta się to tak dobrze, jakby słuchało się zwierzeń przyjaciela. A może dlatego, że niespiesznie, perfekcyjnie prowadzona narracja wbija mocnymi akapitami w fotel. Nie jest to lekka opowieść miłosna.

To opowieść o szokującej relacji rodzinnej, o podziałach klasowych, o wyobcowaniu i próbach nawiązania kontaktu z innymi ludźmi. Książka gęsta od emocji, które udzielają się nam i wywołują uczucia, które znamy, a z którymi często borykamy się równie osamotnieni jak bohaterowie. Wtapiamy się w ich świat i uświadamiamy sobie, że jesteśmy ze swoimi problemami tak jak oni – normalnymi ludźmi. Również szukamy zrozumienia, przyjaźni, akceptacji. I wciąż błądzimy.

Książka nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Na podstawie książki powstał serial. Do obejrzenia w HBO GO. Normalni Ludzie Sally Rooney, wyd. 2018, I wyd. pol. 2020. Książka do wypożyczenia w Bibliotece Nad Skałą, Filia nr 6, ul. Staszica 9. Książki można rezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e-mbp.pl

Z całego serca polecam - Jolanta Sopińska

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmarła Anna Księska

2023-02-07

Zmarła Anna Księska

Anna Księska zmarła w wieku 90 lat. W latach 1983 - 90 była dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.