JUŻ W KIOSKU

Biblioteka poleca

2021-07-13 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nie wiesz co przeczytać? Nie wiesz, w którą iść stronę? Zapraszamy do biblioteki, polecamy książki z bibliotecznych półek.

Kultura na co dzień

Jedną z lepszych powieści, jakie ostatnio przeczytałam są Normalni ludzie Sally Rooney. To druga powieść młodej irlandzkiej autorki. Wciągająca historia Marianne i Connella, który są jak dwie planety na tej samej orbicie: raz bliżej siebie, raz dalej. Ta poruszająca, intymna historia zawładnęła wieloma sercami na całym świecie. Czemu? Może dlatego, że każdy z nas przeżywał coś podobnego? Bo zakochanie i niepewność uczuć nikogo nie omijają. Może dlatego, że czyta się to tak dobrze, jakby słuchało się zwierzeń przyjaciela. A może dlatego, że niespiesznie, perfekcyjnie prowadzona narracja wbija mocnymi akapitami w fotel. Nie jest to lekka opowieść miłosna.

To opowieść o szokującej relacji rodzinnej, o podziałach klasowych, o wyobcowaniu i próbach nawiązania kontaktu z innymi ludźmi. Książka gęsta od emocji, które udzielają się nam i wywołują uczucia, które znamy, a z którymi często borykamy się równie osamotnieni jak bohaterowie. Wtapiamy się w ich świat i uświadamiamy sobie, że jesteśmy ze swoimi problemami tak jak oni – normalnymi ludźmi. Również szukamy zrozumienia, przyjaźni, akceptacji. I wciąż błądzimy.

Książka nominowana była do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award w 2019 r. Na podstawie książki powstał serial. Do obejrzenia w HBO GO. Normalni Ludzie Sally Rooney, wyd. 2018, I wyd. pol. 2020. Książka do wypożyczenia w Bibliotece Nad Skałą, Filia nr 6, ul. Staszica 9. Książki można rezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e-mbp.pl

Z całego serca polecam - Jolanta Sopińska

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Podróż w przeszłość

2022-01-26

Podróż w przeszłość

W 2014 roku w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znalazło się 137 negatywów autorstwa Stanisława Lipki,jednego z najlepszych fotografów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

2022-01-24

Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

Wyzwolenie Starachowic nie dokonało się samo, udział w tym wydarzeniu mieli żołnierze Armii Czerwonej - 3 armii gwardii I Frontu Ukraińskiego - stało się to 17 stycznia 1945 roku. Dziś nie ma już tej ulicy, a i w pamięci mieszkańców ta data zdaje się nie istnieć. Dodajmy, ze nie u wszystkich.
Jasełka u seniorów

2022-01-23

Jasełka u seniorów

O tym, jak ważna jest współpraca młodzieży z seniorami pisaliśmy wielokrotnie. To łączenie doświadczenia z młodością musi dawać dobre rezultaty i tak też się dzieje. Przekonali się o tym seniorzy stowarzyszenia " Złota Majówka" i grupa artystyczna "Kameleon" działająca przy OSiW OHP.
Ruszyli śladami powstańców styczniowych

2022-01-22

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

Rok 1863 to rok znamienny - wybucha wtedy Powstanie Styczniowe, ale już kilkanaście miesięcy wcześniej Ziemia świętokrzyska była miejscem szeregu manifestacji patriotycznych, które odbywały się spontanicznie w kościołach po zakończonych mszach. Na terenie Guberni Radomskiej, bo tam wówczas należy Ziemia Świętokrzyska, stacjonuje niemal 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.