JUŻ W KIOSKU

Bezpłatna komunikacja w Starachowicach coraz popularniejsza

2022-09-21 07:29:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Za nami 172 dni bezpłatnej komunikacji autobusowej dla mieszkańców Starachowic. Wprowadzona przez Gminę Starachowice od 1 kwietnia 2022 roku możliwość bezpłatnych przejazdów nowoczesnymi autobusami okazała się, jak mówi prezydent miasta Marek Materek, pomysłem trafionym.

Dane wskazują, że o 71 procent wzrosła liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Starachowicach od kiedy przejazdy są bezpłatne. 

– Przed 1 kwietnia, kiedy transport publiczny stał się bezpłatny, średnia miesięczna liczba przewiezionych pasażerów wynosiła 142 tys., a po tej dacie jest to 248 tys. osób. W najbliższych miesiącach będziemy korygowali siatkę połączeń tak, aby jak najbardziej dopasować ją do potrzeb mieszkańców - zapowiada prezydent Starachowic Marek Materek. - Z analizy ankiet dotyczących poprawy komunikacji miejskiej w Starachowicach, wynika jednoznacznie, że istnieje duże zapotrzebowanie mieszkańców miasta na dodatkowe połączenia poszczególnych dzielnic oraz na zwiększenie liczby kursów na istniejących już liniach komunikacyjnych. Zarząd ZEC, w ścisłym porozumieniu z Urzędem Miejskim w Starachowicach prowadzi dalsze czynności nad wypracowaniem takiego modelu komunikacji miejskiej, w którym zostaną uwzględnione postulaty mieszkańców przy jednoczesnym zapewnieniu finansowania komunikacji miejskiej z budżetu miasta. Po zakończeniu prac wyniki zostaną podane do wiadomości mieszkańców. Chcemy, żeby mieszkańcy coraz częściej wybierali komunikację miejską, a wobec tego nie możemy bezpłatnych przejazdów zawieszać, czy wprowadzać nawet niewielkie ceny biletów. Bez względu na wzrost cen paliw bezpłatna komunikacja będzie utrzymana – deklaruje.

Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla mieszkańców Starachowic, to część dużego projektu komunikacyjnego prowadzonego w mieście. W jego ramach remontowane są centra przesiadkowe w Starachowicach Wschodnich i Zachodnich, budowane ulice, wymienione przystanki. Jak poinformował prezydent, projekt zmian komunikacyjnych to długofalowe działanie. Ile faktycznie będzie kosztowało wprowadzenie bezpłatnej komunikacji, pokażą wyniki na koniec roku.

- Do tej pory komunikacja kosztowała ok. 9,5 mln zł rocznie. Około 2,2 mln zł stanowiły wpływy z biletów, gdzie widoczna była tendencja spadkowa. Czy w związku z wyprowadzeniem bezpłatnej komunikacji miejskiej musimy się liczyć ze wzrostem podatków? Podatki mogą być wyższe, ale tylko i wyłącznie ze względu na inne czynniki, jak chociażby rosnące ceny energii związane z zakupem energii elektrycznej. Ten koszt wzrośnie o około 5 milionów złotych w skali miasta. Drugą rzeczą, która będzie bardzo trudna przy konstruowaniu budżetu na rok przyszły, to jest zapowiedziana podwyżka płacy minimalnej o kilkaset złotych na etat. Jak wiadomo, miasto Starachowice jest bezpośrednim bądź pośrednim pracodawcą dla wielu osób w naszym mieście, czyli osób pracujących zarówno w urzędzie, jak i miejskich jednostkach, przedszkolach, szkołach, komunikacji publicznej, służbach,  które utrzymują miasto, a także w innych jednostkach, które są prowadzone przez gminę. To wszystko będzie generowało milionowe koszty dla miasta, a te są pokrywane tylko i wyłącznie z podatków, które płacą mieszkańcy Starachowic. Nawet jeśli podwyżka podatków by nastąpiła, to ona w żaden sposób nie zrówna się z dodatkowymi kosztami, które gmina będzie musiała ponieść z niezależnymi od nas czynnikami - mówi Marek Materek.

Prezydent Marek Materek podczas spotkania z dziennikarzami przekazał również informacje dotyczące budowy ścieżek rowerowych w Starachowicach i innych projektów służących rozwojowi miasta. To m.in. dostępne dla pasażerów od maja br. 20 nowych autobusów MAN, stacja CNG, modernizacja bazy MZK, przebudowa i modernizacja ulic.

- Aktualnie kończymy prace w ramach budowy ścieżek rowerowych przy ul. 1 Maja, Kopalnianej, Staszica, dalej będą one kontynuowane przy ul. Piłsudskiego, Na Szlakowisku, Szkolnej, Kaczyńskiej i Bankowej - mówi prezydent. - Te miasta, które postawiły na taką formę komunikacji, czyli rower, komunikację pieszą, komunikację publiczną są uznawane przez mieszkańców tych miast za najszczęśliwsze miasta do życia na świecie. Chcemy, aby mieszkańcom Starachowic w kolejnych latach żyło się jak najwygodniej w naszym mieście, ale także, żeby to poczucie zadowolenia z tego, że żyjemy właśnie w Starachowicach, a nie w innym mieście było jak najwyższe, dlatego realizujemy te projekty związane z mobilnością miejską, z komunikacją publiczną, z budową ścieżek rowerowych tak, aby jak najwięcej osób było zadowolonych z życia właśnie w Starachowicach - powiedział włodarz. Dodał, że współpraca z ościennymi gminami polegająca na dopłatach z ich strony, może zmobilizować mieszkańcy ościennych gmin, by również przesiedli na komunikację miejską.

Obecny na konferencji prezes ZEC - Komunikacja Miejska Marcin Pocheć poinformował, że dotychczasowe średnie miesięczne wpływy ze sprzedaży biletów wynosiły ok. 120 tys. zł, aktualnie to 15 tys. zł. miesięcznie. Ubiegły rok zamknął się przychodem w wysokości 1,7 mln zł. Plan przychodów ze sprzedaży biletów na rok 2022 wyniesie 550 tysięcy złotych.

fot. Gazeta Starachowicka

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
W Starachowicach znaleźli swój Dom

2023-02-08

W Starachowicach znaleźli swój Dom

Kilka lat temu, na zaproszenie władz miejskich, do Starachowic przyjechała rodzina polskich repatriantów z Kazachstanu. Tu znalazła swój dom. W ubiegłym tygodniu odwiedził ją prezydent miasta Marek Materek.
Społeczność

2023-02-08

Społeczność "Dziesiątki" apeluje o poprawę bezpieczeństwa pieszych w okolicy szkoły

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Szarych Szeregów przy al. Armii Krajowej w Starachowicach to placówka z oddziałami integracyjnymi, do której uczęszczają dzieci z niepełnosprawnościami. Aleja jest jedną z najczęściej użytkowanych przez kierowców ulic w mieście, a obserwowane od dłuższego czasu sytuacje rozwijania nadmiernej prędkości przez kierowców jadących w kierunku wschodnim miasta stwarzają zagrożenie dla pieszych, w tym uczniów pobliskiej szkoły. Owszem, pod aleją znajduje się tunel, jednak poruszający się o kulach czy na wózkach, nie mają możliwości z niego korzystać.  
16 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg powiatowych

2023-02-06

16 milionów złotych z Funduszu Rozwoju Dróg na remonty dróg powiatowych

W ramach Funduszu Rozwoju Dróg w naborze, który odbył się w 2022 r. na zadania do realizacji w 2023 r., Powiat Starachowicki złożył w sumie cztery wnioski. Trzy z nich uzyskały dofinansowanie, czwarty trafił na listę rezerwową. O wynikach naboru podczas poniedziałkowej (6 lutego br.) konferencji prasowej, która odbyła się w Lipiu (gm. Brody), mówili radni Rady Powiatu reprezentujący klub Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Kuś i Dariusz Stachowicz.
500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

2023-02-06

500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.
Na walkę z rakiem

2023-02-04

Na walkę z rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.
Wraca temat pomnika

2023-02-05

Wraca temat pomnika

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego od lat dzieli mieszkańców Starachowic. Dla jednych symbol radzieckiej dominacji, dla innych to tylko kamień i nic konkretnego. Co jakiś czas temat jego usunięcia wraca. Tym razem wniosek wysunął radny miejski Dariusz Nowak. 
Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

2023-02-03

Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

Prezydent Starachowic zajął drugie miejsce w rankingu popularności polskich samorządowców w mediach społecznościowych przygotowanym przez Portal Samorządowy. Liderem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

2023-02-03

Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Już jutro bezpłatna mammografia, cytologia i niskodawkowa tomografia komputerowa płuc w ramach programów profilaktyki onkologicznej oraz konsultacje dietetyczne i poradnictwo antytytoniowe dla długoletnich palaczy tytoniu.  
Orkiestra znów zagrała

2023-02-03

Orkiestra znów zagrała

Starachowice co roku włączają się do wspólnego grania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera serca i portfele, a radość z pomagania cieszy przez następny rok.