JUŻ W KIOSKU

Betonowa "riwiera" nad Lubianką

2022-09-14 10:31:05

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, w ramach cyklu konferencji "Starachowicki Ekspres Inwestycyjny", tym razem omawiało inwestycję, która już w przyszłym sezonie letnim ma zachwycić zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Mowa o rewitalizowanym zbiorniku Lubianka w Starachowicach. 

od lewej: Sławomir Celebański i Jarosław Łyczkowski / fot. Gazeta Starachowicka

O inwestycji wartej prawie 27 milionów złotych (tę kwotę podczas jednego ze spotkań nad Lubianką podał prezydent Starachowic Marek Materek - przy. red.) mówili na wtorkowej (13 września br.) konferencji prasowej. W ocenie miejskich działaczy zalew Lubianka, który w minionych czasach kojarzył się z cichym, otoczonym lasem, pełnym zieleni i spokoju miejscem, już taki nie będzie.

- W latach 80. , kiedy zdecydowano się na budowę zalewu, w Starachowicach powstał zbiornik rekreacyjny, typowy dla PRLu, gdzie źle wykonana tama przeciekała i groziła katastrofą budowlaną. W 2018 roku przystąpiono do pierwszego etapu rewitalizacji Lubianki, decydując o naprawie jazu wodnego - mówił Sławomir Celebański. - Woda została spuszczona, czemu towarzyszył smród wymierających małży, które zostały pozbawione wód, a o które nikt nie zadbał. Ryby natomiast przewieziono do Suchedniowa.

Przypomniał, że rewitalizacja Lubianki trwa już 4 lata. W opinii Inicjatywy dla Starachowic, czasy świetności tego urokliwego zbiornika, przypominającego naturalne jezioro, skończyły się bezpowrotnie. Dlaczego?

- Kilka lat temu uznano, że  ten piękny zbiornik wodny wymaga przekształcenia niemalże we francuską riwierę. Nad jego brzegiem powstaje wiele budowli, które są kuriozalne i budzą zdziwienie. Powstał Łuk Triumfalny, który ma być kinem letnim. Poza tym tony betonu: betonowe ścieżki, betonowe alejki, betonowy bunkier, betonowa przebieralnia - wymieniał S. Celebański. - Lubianka jest kąpieliskiem, które funkcjonuje przez dwa miesiące w roku, przy dobrej pogodzie. Urządzenia, które tam powstają, sugerowałyby, że zbiornik ten będzie funkcjonował przez dwanaście miesięcy. Jeden z członków naszego stowarzyszenia świetnie zauważył, że pan prezydent chyba chce ogłosić sezon kąpielowy 12-miesięczny w naszym mieście, żeby móc tę infrastrukturę wykorzystać, choć przy inwestycji pominięto grupę ludzi, którzy morsują  - dodał. 

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic wskazali na kwotę budowy obiektu, w którym ma się znaleźć restauracja. Ich zdaniem, budowa lokalu gastronomicznego za blisko 4 miliony złotych, nie powinna być zadaniem należącym gminy. 

- Ta restauracja jest przykładem innowacyjności władz naszego miasta. Jest to przykład w Polsce obiektu restauracyjnego, który jest wznoszony przez miasto. Tego typu działalność w kapitalistycznym państwie prowadzą przedsiębiorcy. Za te wszystkie aktywności związane z prowadzeniem knajpy wziął się u nas w Starachowicach pan prezydent i zadecydował, że taka knajpa może powstać nad Lubianką. Dwa przetargi na dzierżawę, które miasto ogłosiło spełzły na niczym i nie wiadomo jak się to zakończy - podkreślił Sławomir Celebański. Natomiast do radnych Rady Miejskiej skierował pytanie, co zrobią w momencie kiedy miastu nie uda się wynająć lokalu pod gastronomię? 

W kontrze do starachowickiej inwestycji, członkowie SIDS pokazali podobną inwestycję w regionie, która była realizowana w tym samym czasie. Chodzi o zalew w Sielpi. Tam inwestycja realizowana była dwuetapowo i kosztowała ok. 22 mln zł. 

- Pierwszy etap w Sielpi obejmował odmulenie zbiornika, co trwało dwa lata. Drugi etap, obejmujący zagospodarowanie zalewu wokół, nie wykluczył możliwości korzystania z akwenu w okresie letnim - mówił Jarosław Łyczkowski. - Dlaczego pokazaliśmy zalew Sielpia? Dlatego, że został zrobiony w tym samym czasie co Lubianka. I choć jest to o wiele większy akwen wodny niż Lubianka, został zrobiony za o wiele mniejsze pieniądze. Naszym zdaniem jego rewitalizacja została wykonana „z głową”

Wskazał na trzy czynniki, na których zależy wypoczywającym nad wodą mieszkańcom. To czysty piach, doba infrastruktura i spokój.  

- Poprzez te konferencje, chcemy uzmysłowić radnym, a także pokazać mieszkańcom Starachowic, że nie musi być tak, jak jest do tej pory - powiedział Jarosław Łyczkowski. - Apelujemy do radnych, aby się zastanowili nad priorytetami rozwoju naszego miasta. Dochodzimy do wniosku, że w Starachowicach wydawane się pieniądze po to, żeby je wydać - dodał na zakończenie.  

rewitalizacja zbiornika Lubianka w Starachowicach / źródło: Stow. Inicjatywa dla Starachowic

Zbiornik Sielpia / źródło: Stow. Inicjatywa dla Starachowic

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

2023-02-06

500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.
Na walkę z rakiem

2023-02-04

Na walkę z rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.
Wraca temat pomnika

2023-02-05

Wraca temat pomnika

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego od lat dzieli mieszkańców Starachowic. Dla jednych symbol radzieckiej dominacji, dla innych to tylko kamień i nic konkretnego. Co jakiś czas temat jego usunięcia wraca. Tym razem wniosek wysunął radny miejski Dariusz Nowak. 
Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

2023-02-03

Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

Prezydent Starachowic zajął drugie miejsce w rankingu popularności polskich samorządowców w mediach społecznościowych przygotowanym przez Portal Samorządowy. Liderem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

2023-02-03

Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Już jutro bezpłatna mammografia, cytologia i niskodawkowa tomografia komputerowa płuc w ramach programów profilaktyki onkologicznej oraz konsultacje dietetyczne i poradnictwo antytytoniowe dla długoletnich palaczy tytoniu.  
Orkiestra znów zagrała

2023-02-03

Orkiestra znów zagrała

Starachowice co roku włączają się do wspólnego grania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera serca i portfele, a radość z pomagania cieszy przez następny rok.
Radna Agnieszka Kuś złożyła skargę na prezydenta Starachowic. Sprawa dotyczy zniesławienia

2023-02-01

Radna Agnieszka Kuś złożyła skargę na prezydenta Starachowic. Sprawa dotyczy zniesławienia

Radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś złożyła skargę o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, tj. pomówienia, na prezydenta miasta Marka Materka. Chodzi o wypowiedź włodarza miasta po zeszłotygodniowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej dotyczącej dotacji na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla 8 osób cierpiących m.in. na chorobę Alzheimera przy ul. Żeromskiego w Starachowicach.
Ścieżka rowerowa w Rynku. Jest, czy jej nie ma?

2023-02-01

Ścieżka rowerowa w Rynku. Jest, czy jej nie ma?

Takie pytanie zadał jeden z naszych Czytelników. Choć znaki oznaczające trakt dla rowerów już jakiś czas temu zostały zdemontowane, to wzdłuż chodnika nadal zauważymy rowerowe tabliczki, a na nich zaparkowane samochody.  
Pomoc dla Jacka z Lubieni. Pomóżmy odbudować dom

2023-02-01

Pomoc dla Jacka z Lubieni. Pomóżmy odbudować dom

Wtorek (24 stycznia) okazał się tragiczny dla mieszkańców Lubieni.  Z powodu zwarcia instalacji elektrycznej wybuchł pożar, wyniku którego spłonął drewniany dom. Mieszkańcom udało się uciec, ale stracili cały dobytek.