JUŻ W KIOSKU

Betonowa "riwiera" nad Lubianką

2022-09-14 10:31:05

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic, w ramach cyklu konferencji "Starachowicki Ekspres Inwestycyjny", tym razem omawiało inwestycję, która już w przyszłym sezonie letnim ma zachwycić zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Mowa o rewitalizowanym zbiorniku Lubianka w Starachowicach. 

od lewej: Sławomir Celebański i Jarosław Łyczkowski / fot. Gazeta Starachowicka

O inwestycji wartej prawie 27 milionów złotych (tę kwotę podczas jednego ze spotkań nad Lubianką podał prezydent Starachowic Marek Materek - przy. red.) mówili na wtorkowej (13 września br.) konferencji prasowej. W ocenie miejskich działaczy zalew Lubianka, który w minionych czasach kojarzył się z cichym, otoczonym lasem, pełnym zieleni i spokoju miejscem, już taki nie będzie.

- W latach 80. , kiedy zdecydowano się na budowę zalewu, w Starachowicach powstał zbiornik rekreacyjny, typowy dla PRLu, gdzie źle wykonana tama przeciekała i groziła katastrofą budowlaną. W 2018 roku przystąpiono do pierwszego etapu rewitalizacji Lubianki, decydując o naprawie jazu wodnego - mówił Sławomir Celebański. - Woda została spuszczona, czemu towarzyszył smród wymierających małży, które zostały pozbawione wód, a o które nikt nie zadbał. Ryby natomiast przewieziono do Suchedniowa.

Przypomniał, że rewitalizacja Lubianki trwa już 4 lata. W opinii Inicjatywy dla Starachowic, czasy świetności tego urokliwego zbiornika, przypominającego naturalne jezioro, skończyły się bezpowrotnie. Dlaczego?

- Kilka lat temu uznano, że  ten piękny zbiornik wodny wymaga przekształcenia niemalże we francuską riwierę. Nad jego brzegiem powstaje wiele budowli, które są kuriozalne i budzą zdziwienie. Powstał Łuk Triumfalny, który ma być kinem letnim. Poza tym tony betonu: betonowe ścieżki, betonowe alejki, betonowy bunkier, betonowa przebieralnia - wymieniał S. Celebański. - Lubianka jest kąpieliskiem, które funkcjonuje przez dwa miesiące w roku, przy dobrej pogodzie. Urządzenia, które tam powstają, sugerowałyby, że zbiornik ten będzie funkcjonował przez dwanaście miesięcy. Jeden z członków naszego stowarzyszenia świetnie zauważył, że pan prezydent chyba chce ogłosić sezon kąpielowy 12-miesięczny w naszym mieście, żeby móc tę infrastrukturę wykorzystać, choć przy inwestycji pominięto grupę ludzi, którzy morsują  - dodał. 

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic wskazali na kwotę budowy obiektu, w którym ma się znaleźć restauracja. Ich zdaniem, budowa lokalu gastronomicznego za blisko 4 miliony złotych, nie powinna być zadaniem należącym gminy. 

- Ta restauracja jest przykładem innowacyjności władz naszego miasta. Jest to przykład w Polsce obiektu restauracyjnego, który jest wznoszony przez miasto. Tego typu działalność w kapitalistycznym państwie prowadzą przedsiębiorcy. Za te wszystkie aktywności związane z prowadzeniem knajpy wziął się u nas w Starachowicach pan prezydent i zadecydował, że taka knajpa może powstać nad Lubianką. Dwa przetargi na dzierżawę, które miasto ogłosiło spełzły na niczym i nie wiadomo jak się to zakończy - podkreślił Sławomir Celebański. Natomiast do radnych Rady Miejskiej skierował pytanie, co zrobią w momencie kiedy miastu nie uda się wynająć lokalu pod gastronomię? 

W kontrze do starachowickiej inwestycji, członkowie SIDS pokazali podobną inwestycję w regionie, która była realizowana w tym samym czasie. Chodzi o zalew w Sielpi. Tam inwestycja realizowana była dwuetapowo i kosztowała ok. 22 mln zł. 

- Pierwszy etap w Sielpi obejmował odmulenie zbiornika, co trwało dwa lata. Drugi etap, obejmujący zagospodarowanie zalewu wokół, nie wykluczył możliwości korzystania z akwenu w okresie letnim - mówił Jarosław Łyczkowski. - Dlaczego pokazaliśmy zalew Sielpia? Dlatego, że został zrobiony w tym samym czasie co Lubianka. I choć jest to o wiele większy akwen wodny niż Lubianka, został zrobiony za o wiele mniejsze pieniądze. Naszym zdaniem jego rewitalizacja została wykonana „z głową”

Wskazał na trzy czynniki, na których zależy wypoczywającym nad wodą mieszkańcom. To czysty piach, doba infrastruktura i spokój.  

- Poprzez te konferencje, chcemy uzmysłowić radnym, a także pokazać mieszkańcom Starachowic, że nie musi być tak, jak jest do tej pory - powiedział Jarosław Łyczkowski. - Apelujemy do radnych, aby się zastanowili nad priorytetami rozwoju naszego miasta. Dochodzimy do wniosku, że w Starachowicach wydawane się pieniądze po to, żeby je wydać - dodał na zakończenie.  

rewitalizacja zbiornika Lubianka w Starachowicach / źródło: Stow. Inicjatywa dla Starachowic

Zbiornik Sielpia / źródło: Stow. Inicjatywa dla Starachowic

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.