JUŻ W KIOSKU

Baśniowy świat Antosi

2022-09-20 18:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dawno, dawno temu... mogło wydarzyć się wszystko! - tak zaczyna się baśń Antoniny Jasztal "Panna Jutrzenka i inne osobliwości", którą wydała w 2021 roku.

fot. archiwum prywatne

Spotykamy się w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, miejsce nie jest przypadkowe, bo właśnie w tej placówce moją uwagę na Antosię skieruje Agnieszka Polak podczas poetyckiego spotkania "Po niebieskiej stronie księżyca". Biblioteka także dlatego, że jest przecież krainą wyobraźni, tu najłatwiej zanurzyć się w świecie baśni, tu najłatwiej stanąć w kontrze do wszelkich praw.

Jak powstała "Panna Jutrzenka..."?

 - Ta książka to zbiór wielu pomysłów, które nagromadziły się w mojej głowie. Podczas spacerów układałam je w kilka historii i uznałam, że są warte tego, by przelać je na papier. To czysta wyobraźnia, książka w całości zmyślona, było to o tyle proste, że nie musiałam się liczyć z czymś takim jak rzeczywistość ani z tym, że cała akcja musi się zgadzać czy mieścić w jakichś ramach. Tu tak naprawdę nic mnie nie ograniczało. Naprawdę lepiej jest zmyślać i przyznaję, że zmyślanie jest całkiem przyjemne. Sama też sobie wyznaczałam tempo pracy, pisałam kiedy tylko miałam wolny czas, a napisanie całości to efekt kilku miesięcy - mówi Antosia w rozmowie z Gazetą.

Do kogo adresowane są baśnie?

- Książkę pisałam z myślą o młodym czytelniku, ale poczucie humoru ociera się nieco o absurd, więc dorosły czytelnik też powinien się dobrze przy niej bawić.

Książka Antosi to zbiór czterech baśni ilustrowanych pracami autorki, które są także dowodem jej plastycznych zainteresowań. Antonina Jasztal urodziła się w Starachowicach w 1998 roku, absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, dziś jest studentką studiów artystycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, w kręgu jej zainteresowań leży ilustracja książkowa. Co czyta? Literaturę klasyczną.

Zbiór opowiadań „Panna Jutrzenka i inne osobliwości” jest jej debiutem literackim. Liczę, że ta przesympatyczna, nieco nieśmiała i obdarzona niezwykłą wrażliwością dziewczyna da nam jeszcze niejedną książkę. Chociaż sama nieco przewrotnie mówi, że "Panna jutrzenka i inne osobliwości" to jej pierwsza książka, jak dotąd jedyna i może także ostatnia. Duże wyczucie słowa, umiejętność formowania głębokich myśli gwarantują, że jeśli powstaną kolejne, to będą się one cieszyły dużą popularnością.

Czy w wydanej już książce znajdziecie znany świat Starachowic? Tego Wam nie powiem. Sprawdźcie sami.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.