JUŻ W KIOSKU

Baśniowy świat Antosi

2022-09-20 18:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Dawno, dawno temu... mogło wydarzyć się wszystko! - tak zaczyna się baśń Antoniny Jasztal "Panna Jutrzenka i inne osobliwości", którą wydała w 2021 roku.

fot. archiwum prywatne

Spotykamy się w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, miejsce nie jest przypadkowe, bo właśnie w tej placówce moją uwagę na Antosię skieruje Agnieszka Polak podczas poetyckiego spotkania "Po niebieskiej stronie księżyca". Biblioteka także dlatego, że jest przecież krainą wyobraźni, tu najłatwiej zanurzyć się w świecie baśni, tu najłatwiej stanąć w kontrze do wszelkich praw.

Jak powstała "Panna Jutrzenka..."?

 - Ta książka to zbiór wielu pomysłów, które nagromadziły się w mojej głowie. Podczas spacerów układałam je w kilka historii i uznałam, że są warte tego, by przelać je na papier. To czysta wyobraźnia, książka w całości zmyślona, było to o tyle proste, że nie musiałam się liczyć z czymś takim jak rzeczywistość ani z tym, że cała akcja musi się zgadzać czy mieścić w jakichś ramach. Tu tak naprawdę nic mnie nie ograniczało. Naprawdę lepiej jest zmyślać i przyznaję, że zmyślanie jest całkiem przyjemne. Sama też sobie wyznaczałam tempo pracy, pisałam kiedy tylko miałam wolny czas, a napisanie całości to efekt kilku miesięcy - mówi Antosia w rozmowie z Gazetą.

Do kogo adresowane są baśnie?

- Książkę pisałam z myślą o młodym czytelniku, ale poczucie humoru ociera się nieco o absurd, więc dorosły czytelnik też powinien się dobrze przy niej bawić.

Książka Antosi to zbiór czterech baśni ilustrowanych pracami autorki, które są także dowodem jej plastycznych zainteresowań. Antonina Jasztal urodziła się w Starachowicach w 1998 roku, absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, dziś jest studentką studiów artystycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, w kręgu jej zainteresowań leży ilustracja książkowa. Co czyta? Literaturę klasyczną.

Zbiór opowiadań „Panna Jutrzenka i inne osobliwości” jest jej debiutem literackim. Liczę, że ta przesympatyczna, nieco nieśmiała i obdarzona niezwykłą wrażliwością dziewczyna da nam jeszcze niejedną książkę. Chociaż sama nieco przewrotnie mówi, że "Panna jutrzenka i inne osobliwości" to jej pierwsza książka, jak dotąd jedyna i może także ostatnia. Duże wyczucie słowa, umiejętność formowania głębokich myśli gwarantują, że jeśli powstaną kolejne, to będą się one cieszyły dużą popularnością.

Czy w wydanej już książce znajdziecie znany świat Starachowic? Tego Wam nie powiem. Sprawdźcie sami.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.