JUŻ W KIOSKU

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18 16:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

Gdzieś między Wzdołem Rządowym a Michniowem wznosi się falisty grzbiet górski, właśnie tam wznosi się malutki domek zamieszkały przez patronkę ludzi ciężko pracujących czyli Świętą Barbarę. Przez dziesiątki lat kapliczka traciła swój urok urok, smagały ją świętokrzyskie wiatry, deszcze, nie omijały burze natury, ale także i dziejowe. 

Na ratunek kapliczce ruszyły poseł Agata Wojtyszek i profesor Urszula Oettingen. Jej remont wyceniono na 10 tysięcy złotych, które pozyskano od Fundacji „Orlen” w ramach projektu „Czuwamy! Pamiętamy!” Podczas remontu wymieniono więźbę dachową, otynkowano i pomalowano ściany oraz uporządkowano otoczenie.

W środę,7 grudnia, efekty renowacji kapliczki upamiętniającej górników i żołnierzy Armii Krajowej oglądała poseł Agata Wojtyszek oraz przedstawiciel Fundacji Orlen Agnieszka Niewińska. Pani poseł podkreślała wagę tego miejsca i zwracała uwagę na to, że na renowację zasługują wszystkie miejsca pamięci, ona zaś dba szczególnie o te z ziemi świętokrzyskiej.  Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Urszula Oettingen przypomina, że kapliczkę wznieśli mieszkańcy Siekierna, którzy wypalali węgiel drzewny potrzebny do funkcjonowania na tym terenie kuźnic. Przechodzili przez to wzgórze, tu odpoczywali i tu też domek Świętej Barbarze wznieśli. 

Ja lubię to miejsce także ze względu na legendę.

...

Będąc w Górach świętokrzyskich wciąż nam się zdaje, że tam, gdzie puszcza w mroku śpi w niewidzie, a Łysa Góra stoi w mgłach, coś się ku nam czai, w ciemnym borze stąpa strach...

Mieszkańcy mówią, że onegdaj przybyło tu czterech braci. Krzepkie bardzo i silne jak dęby chłopy uciekały prze tatarską lub szwedzką zarazą.

Przed jaką i skąd? Tego nikt nie wie, nie pamięta lub nie chce o tym mówić. Coś nieśli ogromnego wymagającego siły czterech i tu przed kapliczką siedli, by sił nabrać. Ludziom rzekli, że nieboszczyka brata lub towarzysza niosą i miejsca na godny pochówek szukają. Ale jak wiemy, ludzie wiedzą lepiej, po pierwsze nikt zwłok w zgrzebnym płótnie nie widział, po drugie coś nie wyglądali przybysze na pogrążonych w rozpaczy. Nocą, gdy ta skuta pierwszym mrozem otuliła świat, a śnieg niczym mąka sypana niewidzialnym sitem krył świętokrzyską ziemię, czterech braci coś mozolnie zakopywało. A kiedy poranek brzaskiem w oczy mieszkańców zajrzał, na falującym łagodnie wzniesieniu kapliczka niewielka stała, po braciach zaś śladu nie było.

Chłopi ze Wzdołu przez lata radzili co by tu ze "skarbem" pod kapliczką ukrytym zrobić i jak się do owego dostać. Nieraz się tam zbierali, nieraz dyskutowali i z niczym odchodzili. Potem, gdy w kapliczce stanęła Barbara nikt z tutejszych kopać się nie odważył.

Mówi się, że jakieś 70 lat temu przybyli tu jacyś panowie z Warszawy. Planów nawieźli, chłopów zapytali, a nawet (ku zgrozie miejscowych) kopali. Którejś nocy, burzliwej strasznie, zniknęli i ślad po nich zaginął.

Są tacy, co wierzą, że Perun do dziś strzeże świętokrzyskiej ziemi i gdy ktoś ją naruszy, mści się krwawym błyskiem gromów. Inni powiadają, że panów warszawiaków kara spotkała za to, że spokój Barbary naruszyli.

Jak było naprawdę? Nie wiadomo, ale słowem przewodnickim ręczę, że jeśli świętokrzyscy pogańscy bogowie do spółki ze Świętą Barbarą przędą siwych mgieł kądziele, to zawiązuje się tajna moc, a świętokrzyskie czeka sowia (straszna) noc.

Ps. Nie radzimy kopać i skarbu szukać.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż. 
Męka Pańska w Kałkowie

2023-03-09

Męka Pańska w Kałkowie

To miejsce jest wyjątkowe, stąd jest jakby bliżej nieba, a to w przededniu Świąt Zmartwychwstania ma znaczenie szczególne. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie jest jakby stworzone do zadumy i refleksji, nic więc dziwnego, że to właśnie tu Teatr Dramatyczny im. ks. Infułata Czesława Wali co roku wystawia Misterium Męki Pańskiej.  Pierwsze widowisko już za nami. 
Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

2023-02-25

Afrykański pomór świń - zmiany obszarowe

Od wtorku, 21 lutego br., nastą piła zmiana regionalizacji ograniczeń związanych z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dotyczy 5 powiatów województwa świętokrzyskiego. 
Przedszkole oddane do użytku

2023-02-14

Przedszkole oddane do użytku

We wtorek, 13 lutego, najmłodsi mieszkańcy gminy Wąchock (i nie tylko) korzystają z oddanego do użytku przedszkola. Prace wykonano zgodnie z zadaniem pn.: „Adaptacja części parteru budynku ZPO w Wąchocku na przedszkole”. Co zostało wykonane?
Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

2023-02-12

Ciekawe spotkania w pawłowskiej bibliotece

"Ludzie z pasją" to cykl spotkań, jakie odbywały się w czasie ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowie im. Michała Basy. Na pierwszy rzut poszedł...
Pawłów z rekordem

2023-02-03

Pawłów z rekordem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, które idealnie pokazuje, jak niewiele nam trzeba by okazać serce. Dajemy się porwać świątecznej atmosferze dobra. Pawłów wiedzie w tym prym. W puszkach - rekordowa zbiórka. 
Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

2023-02-02

Andrzej Duda z wizytą w Bodzentynie

Znaczącym wydarzeniem dla województwa świętokrzyskiego była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy związana z obchodami 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przybył do Bodzentyna, by wziąć udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej.
Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

2023-01-12

Aktywni seniorzy Gminy Pawłów

Aktywność ruchowa jest najlepszym lekiem wykorzystywanym zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu różnych chorób. Wiedzą o tym seniorzy z Gminy Pawłów, którzy w ramach projektu "Aktywny senior 2022" aktywnie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych i rekreacyjnych.

2022-12-10

"Sołtyski" z Pawłowa z nagrodą

Ogrom gratulacji i słowa uznania - to wszystko dla folklorystyczno - obrzędowego  "Sołtyski", który sięgnął po najwyższe podium w województwie prezentując na Przeglądzie Teatrów Wiejskich obrzęd „Swaty”. 
Iłżeckie spotkania

2022-11-28

Iłżeckie spotkania

W jeden z niedzielnych listopadowych wieczorów, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży wypełniła się po brzegi czytelnikami, przyjaciółmi i rodziną Jana Czarneckiego. Ten poeta i nauczyciel promował książkę.: „Iłża i ziemia iłżecka w życiu i twórczości Jana Czarneckiego”.