JUŻ W KIOSKU

Barbara z Gór Świętokrzyskich 

2022-12-18 16:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mowa rzecz jasna o Świętej Barbarze, co przycupnęła w jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, skąd rozpościera się wspaniały widok na krajobraz Gór Świętokrzyskich. Powiada się, że stanęła tu w XIX wieku. 

Gdzieś między Wzdołem Rządowym a Michniowem wznosi się falisty grzbiet górski, właśnie tam wznosi się malutki domek zamieszkały przez patronkę ludzi ciężko pracujących czyli Świętą Barbarę. Przez dziesiątki lat kapliczka traciła swój urok urok, smagały ją świętokrzyskie wiatry, deszcze, nie omijały burze natury, ale także i dziejowe. 

Na ratunek kapliczce ruszyły poseł Agata Wojtyszek i profesor Urszula Oettingen. Jej remont wyceniono na 10 tysięcy złotych, które pozyskano od Fundacji „Orlen” w ramach projektu „Czuwamy! Pamiętamy!” Podczas remontu wymieniono więźbę dachową, otynkowano i pomalowano ściany oraz uporządkowano otoczenie.

W środę,7 grudnia, efekty renowacji kapliczki upamiętniającej górników i żołnierzy Armii Krajowej oglądała poseł Agata Wojtyszek oraz przedstawiciel Fundacji Orlen Agnieszka Niewińska. Pani poseł podkreślała wagę tego miejsca i zwracała uwagę na to, że na renowację zasługują wszystkie miejsca pamięci, ona zaś dba szczególnie o te z ziemi świętokrzyskiej.  Profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Urszula Oettingen przypomina, że kapliczkę wznieśli mieszkańcy Siekierna, którzy wypalali węgiel drzewny potrzebny do funkcjonowania na tym terenie kuźnic. Przechodzili przez to wzgórze, tu odpoczywali i tu też domek Świętej Barbarze wznieśli. 

Ja lubię to miejsce także ze względu na legendę.

...

Będąc w Górach świętokrzyskich wciąż nam się zdaje, że tam, gdzie puszcza w mroku śpi w niewidzie, a Łysa Góra stoi w mgłach, coś się ku nam czai, w ciemnym borze stąpa strach...

Mieszkańcy mówią, że onegdaj przybyło tu czterech braci. Krzepkie bardzo i silne jak dęby chłopy uciekały prze tatarską lub szwedzką zarazą.

Przed jaką i skąd? Tego nikt nie wie, nie pamięta lub nie chce o tym mówić. Coś nieśli ogromnego wymagającego siły czterech i tu przed kapliczką siedli, by sił nabrać. Ludziom rzekli, że nieboszczyka brata lub towarzysza niosą i miejsca na godny pochówek szukają. Ale jak wiemy, ludzie wiedzą lepiej, po pierwsze nikt zwłok w zgrzebnym płótnie nie widział, po drugie coś nie wyglądali przybysze na pogrążonych w rozpaczy. Nocą, gdy ta skuta pierwszym mrozem otuliła świat, a śnieg niczym mąka sypana niewidzialnym sitem krył świętokrzyską ziemię, czterech braci coś mozolnie zakopywało. A kiedy poranek brzaskiem w oczy mieszkańców zajrzał, na falującym łagodnie wzniesieniu kapliczka niewielka stała, po braciach zaś śladu nie było.

Chłopi ze Wzdołu przez lata radzili co by tu ze "skarbem" pod kapliczką ukrytym zrobić i jak się do owego dostać. Nieraz się tam zbierali, nieraz dyskutowali i z niczym odchodzili. Potem, gdy w kapliczce stanęła Barbara nikt z tutejszych kopać się nie odważył.

Mówi się, że jakieś 70 lat temu przybyli tu jacyś panowie z Warszawy. Planów nawieźli, chłopów zapytali, a nawet (ku zgrozie miejscowych) kopali. Którejś nocy, burzliwej strasznie, zniknęli i ślad po nich zaginął.

Są tacy, co wierzą, że Perun do dziś strzeże świętokrzyskiej ziemi i gdy ktoś ją naruszy, mści się krwawym błyskiem gromów. Inni powiadają, że panów warszawiaków kara spotkała za to, że spokój Barbary naruszyli.

Jak było naprawdę? Nie wiadomo, ale słowem przewodnickim ręczę, że jeśli świętokrzyscy pogańscy bogowie do spółki ze Świętą Barbarą przędą siwych mgieł kądziele, to zawiązuje się tajna moc, a świętokrzyskie czeka sowia (straszna) noc.

Ps. Nie radzimy kopać i skarbu szukać.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Przyjaciółka młodych czytelników

2023-10-26

Przyjaciółka młodych czytelników

 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży otrzymała wyróżnienie w 2. edycji ogólnopolskiej akcji "Biblioteka Przyjazna Dzieciom", zorganizowanej przez Przystanek Rodzinka.
Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

2023-09-13

Zamordowani mieszkańcy upamiętnieni

W miejscowości Celiny odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą czwórce mieszkańców gminy Bodzentyn zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.    
Rowerami na Westerplatte

2023-09-01

Rowerami na Westerplatte

Mieszkańcy gminy Bodzentyn, w tym m.in. burmistrz Dariusz Skiba wzięli udział w przedsięwzięciu sportowo - patriotycznym. Rowerami dotarli z Kielc na Westerplatte 1 września, by w ten sposób przypomnieć o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i uczcić jej ofiary.     
Z pożytkiem dla pszczół

2023-08-10

Z pożytkiem dla pszczół

Na terenie Bodzentyna przybywa ozdobnej roślinności. Władze gminy od kilku lat pozyskują pieniądze na takie zielone inwestycje w wyniku czego zrealizowano do tej pory ponad tysiąc nasadzeń.  Aktualnie m.in. na bodzentyńskim rynku pojawiły się donice z miododajnymi śliwami wiśniowymi.    
Kupili wóz

2023-07-28

Kupili wóz

Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach - Starej Wsi (gmina Bodzentyn) korzysta z nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN. Udało się to dzięki m.in pomocy finansowej mieszkańców.
Iłżecki festiwal folkloru

2023-07-20

Iłżecki festiwal folkloru

Już po raz 29- ty odbył się w Iłży Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Był to wielki przegląd bogactwa kultury polskiej wsi, bo na konkurs zgłosiło się ponad 400 artystów. Reprezentanci powiatu starachowickiego: solistka Marta Zawłocka i Kapela Ludowa Zbigniewa Orczyka zostali docenieni wyróżnieniami.   
Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

2023-07-07

Kandydatka na Miss Polski z Bodzentyna

Nasz region zaznacza swoją obecność w wyborach Miss Polski. Jedną z pretendentek do tego tytułu jest pochodząca z Bodzentyna Kamila Wzorek. O tym, czy odniesie sukces dowiemy się w niedzielę 16 lipca.
Akcja Żonkil w Iłży

2023-04-30

Akcja Żonkil w Iłży

Akcja Żonkil związana jest z rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz bohaterem i ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej - Markiem Edelmanem. I chociaż od jakiegoś czasu 19 kwietnia można spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają papierowe żonkile na ulicach, to nie wszyscy wiedzą, skąd wziął się ten zwyczaj. 
Wiosenne porządki w Wąchocku

2023-03-26

Wiosenne porządki w Wąchocku

Przyznajcie się, lubicie Wąchock o każdej porze roku, prawda? Ale chodzą słuchy, ze wiosną jest najpiękniejszy, a skoro tak, to pozwólmy mu zabłysnąć i zanim wiosna nadejdzie weźmy się za generalne sprzątanie miasta. 
Obrazy na dawnej wsi

2023-03-18

Obrazy na dawnej wsi

Pokrzywnica to niewielka wieś w gminie Pawłów w powiecie starachowickim. W jej pobliżu przepływa malownicza rzeka Pokrzywianka, która na wysokości miejscowości Szeligi uchodzi do zalewu Wióry. Sama rzeczka stanowi dopływ legendarnej Świśliny. Pokrzywianka wije się w przepięknej scenerii czarodziejskich gór, leniwie przedziera się prze pola, wsie i lasy, a jej brzegów dzielnie bronią ogromne połacie pokrzyw. To właśnie tu stoi piękny Spichlerz, a w nim - 12 marca br. -  odbył się wernisaż wystawy "Święte obrazy w domach naszych przodków. Ikonografia religijna w tradycji ludowej".  To była prawdziwa sentymentalna podróż.